Dziś 33. finał akcji Jerzego Owsiaka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem chodzi o zbieranie środków na onkologię i hematologię dziecięcą. Na ulicach w całej Polsce 120 tys. wolontariuszy będzie zbierać pieniądze do puszek, odbędzie się też szereg internetowych aukcji. Hasłem 33. Finału WOŚP jest „Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci”.
W dzisiejszej kweście weźmie udział 120 tys. wolontariuszy, zrzeszonych w prawie 1,7 tys. sztabach (w tym prawie stu zagranicznych). Pieniądze będzie można wrzucać również do wirtualnych puszek, tzw. e-skarbonek. Wystawiono też ponad 98 tys. aukcji internetowych. Już po raz piąty fundacja zamierza zbierać pieniądze na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych. Dotąd temu celowi poświęcone były zbiórki w latach: 1995, 2009, 2010 i 2015. W ręce lekarzy trafiło ponad tysiąc urządzeń, m.in. 93 ultrasonografy, trzy rezonanse magnetyczne i sześć tomografów komputerowych. Była to pomoc o wartości 107,8 mln zł.
Możliwości technologiczne w onkologii są dziś jeszcze bardziej zaawansowane niż wcześniej i czas, by nasze szpitale ten najnowocześniejszy sprzęt miały
— powiedział PAP prezes WOŚP Jerzy Owsiak.
Jednocześnie przypomniał, że za pieniądze zebrane w 2009 r. WOŚP kupiła m.in. 80 aparatów USG do wczesnej diagnostyki nowotworów.
Zależało nam, by trafiły do wszystkich 16 województw. Efekty tego są fantastyczne. Mamy obecnie jedną z najlepszych wykrywalności białaczki na świecie. Od tamtego czasu upłynęło kilkanaście lat - w medycynie to bardzo dużo. Możliwości technologiczne w onkologii są dziś jeszcze bardziej zaawansowane i czas, by nasze szpitale ten najnowocześniejszy sprzęt miały
— podkreślił.
Leczenie nowotworów dziecięcych wymaga olbrzymich nakładów sprzętowych i diagnostycznych. Dzięki pieniądzom zebranym podczas 33. Finału WOŚP możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi, tym bardziej że choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce. Rocznie na raka zapada ok. 1,2 tys. dzieci, a 3 tys. pozostaje w trakcie intensywnego leczenia.
Fundacja zebrała informacje o potrzebach dziecięcej onkologii od lekarzy i dyrekcji szpitali. Dzięki temu wie, że za pieniądze z tegorocznego Finału będzie chciała kupić sprzęt dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, pięciu ośrodków neurochirurgii onkologicznej, sześciu ośrodków chirurgii onkologicznej oraz czterech zakładów patomorfologii.
Mają to być m.in.: zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG, skanery do preparatów histopatologicznych. Dla hospicjów zamierza nabyć m.in. koncentratory tlenu i materace przeciwodleżynowe.
Prof. Walentyna Balwierz z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zwróciła uwagę, że można wyleczyć więcej niż 80 proc. dzieci z chorobą nowotworową, ale skuteczne leczenie jest bardzo kosztowne.
W onkologii nie może być półśrodków. Pozyskiwane fundusze z budżetu nie zawsze są wystarczające, dlatego jest potrzeba organizowania akcji charytatywnych
— powiedziała. Podkreśliła też, że leczenie przeciwnowotworowe to nie tylko podawanie leków, ale odpowiednia i kosztowna diagnostyka, która umożliwia zastosowanie odpowiedniego leczenia. Do tego dochodzi cała gama leków do tzw. terapii wspomagającej, która zapobiega skutkom ubocznym terapii i leczy ewentualne powikłania choroby nowotworowej.
Potrzebna jest specjalna aparatura do kontrolowania funkcji życiowych dziecka w momencie podawania chemioterapii. Konieczne jest bardzo dokładne podawanie chemioterapii, do czego używa się specjalnych pomp. Ta aparatura jest również bardzo kosztowna. W końcu potrzebne jest monitorowanie skutków leczenia, efektów leczenia i dostosowywanie do tego dodatkowych potrzeb
— wyjaśniła specjalistka.
WOŚP zamierza też wesprzeć leczenie nieonkologicznych schorzeń hematologicznych, które są jednymi z najczęstszych chorób przewlekłych wśród dzieci. Dotychczasowe 32 finały przyniosły 2,3 mld zł. Fundacja kupiła za to prawie 74,5 tys. urządzeń.
Wielka scena na błoniach Stadionu Narodowego
Od samego rana błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie staną się jedną wielką sceną. Przez cały dzień będą się odbywały koncerty, a punktualnie o godzinie 20.00 rozpocznie się „Światełko do Nieba”. Tak będzie wyglądał 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w stolicy.
Na błoniach Stadionu Narodowego stanęły gigantyczne hale, w których oprócz koncertów, zmarznięci wolontariusze będą mogli się ogrzać i rozliczyć z zebranych do puszek datków. Atrakcją jest też wielki diabelski młyn, ze szczytu którego można podziewać panoramę Warszawy.
Z Orkiestrą gra także większość dzielnic Warszawy, które zapraszają na lokalne atrakcje. Na terenie lotniska na Bemowie po raz kolejny zagra Moto Orkiestra. Fani motorsportu zarówno na czterech jak i dwóch kołach, na pewno nie będą zawiedzeni.
Punktem kulminacyjnym każdego finału WOŚP jest „Światełko do Nieba”, wysyłane o godzinie 20. Oprócz tego, które ma być na błoniach stadionu, swoje „światełka” zaplanowały także dzielnice: Praga-Południe (przed CH Promenada), Ursynów (parking przy dzielnicowym ratuszu), Wawer (SP nr 109), Wilanów (na dziedzińcu Centrum Sportu Wilanów) i Żoliborz (Fort Sokolnickiego).
Warszawa zaangażowana we wsparcie akcji Jerzego Owsiaka
Do gry z WOŚP włączył się też stołeczny ratusz i miejskie spółki. W ramach aukcji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaoferował możliwość wspólnego gotowania, będzie także kwestował jako wolontariusz na ulicach miasta. Z kolei wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska przekazała na aukcję statuetkę Pucharu UEFA SUPER CUP Real Madrid vs Atalanta BC, a wiceprezydent Tomasz Mencina zaprasza do licytacji wspólnego rejsu jednym z Chudych Wojtków - statków spulchniaczy, dzięki którym woda w warszawskich kranach jest czysta. Do licytacji zapraszają też pozostali wiceprezydenci stolicy: Aldona Machnowska-Góra i Jacek Wiśnicki, który obiecuje kwestować na WOŚP w charakterystycznych kowbojkach.
Stołeczne zoo w ramach aukcji WOŚP zaprasza na niezwykły, bo nocny spacer po ogrodzie wraz z dyrektorem Andrzejem Kruszewiczem. Wodociągi oferują m.in. wizytę w lindleyowskiej stacji, Filtrach czy oczyszczalni Czajka. Z kolei Zarząd Dróg Miejskich wystawia na aukcję jedno ze 102 drzew, które zasadzone zostaną przez Pałacem Kultury i Nauki.
W niedzielę na stołeczne ulice i tory wyjadą zabytkowe pojazdy. Zabytkowe autobusy m.in charakterystyczne Ikarusy obsłużą linię 33A, która połączy Dw. Wileński z miasteczkiem WOŚP oraz pętlą Gocław. Na torach pojawią się historyczne tramwaje m.in tzw. Berlinka, Kanciak czy eNki. Będzie można się nimi przejechać na trasie linii T33: Banacha, Grójecka, plac Zawiszy, Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, Aleja Zieleniecka. Charakterystyczna eNka wyjedzie też na trasę linii B kursującej pomiędzy pętlą Winnica a Metro Młociny.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/719565-dzis-33-final-akcji-jerzego-owsiaka-wosp