Trenerka sportowa Anna Lewandowska, rodzina Świtajów, s. Bronisława Majchrzycka ze zgromadzenia Szarytek i restaurator Roman Kobylarczyk otrzymają Medale św. Brata Alberta, przyznawane za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wyróżnienia zostaną wręczone podczas 25. Festiwalu Albertiana.
Nazwiska laureatów zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej Fundacji im. Brata Alberta założonej przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko” – organizatorów Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. W tym roku wydarzenie zostanie zorganizowane po raz 25.
Kiedy zobaczyłam osoby z niepełnosprawnością intelektualną po raz pierwszy na scenie, zauważyłam w nich piękno, którego nigdy wcześniej nie widziałam, energię, czystość, prawdę – od ludzi, którzy nawet nie umieją mówić. Pomyślałam, że cudownie byłoby, gdyby powstał taki festiwal. (…) I tak ten festiwal trwa i chyba jest bardzo potrzebny, skoro ani wirusy, ani zawirowania polityczne go nie zniszczyły
— powiedziała podczas spotkania Anna Dymna.
Na festiwal zgłoszenia nadesłało 37 solistów oraz 67 grup teatralnych z 91 ośrodków w kraju. Zwycięzcy zaprezentują się na scenie Teatru Słowackiego. Podczas uroczystości tradycyjnie wręczone zostaną Medale Świętego Brata Alberta.
Mamy zaszczyt wyróżnić osoby, które poprzez swoją działalność, codzienne życie pomagają osobom potrzebującym, bezbronnym, z niepełnosprawnością, w kryzysie bezdomności. Okazują im wsparcie i szacunek, przez to stanowią sami często inspiracją dla innych
— wskazała prezes Fundacji im. Brata Alberta Małgorzata Urbanik.
Za wieloletnią działalność charytatywną, a zwłaszcza za wspieranie sportowców z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska, medal otrzyma Anna Lewandowska – sportsmenka, działaczka sportowa, trenerka personalna i osobowość medialna. Jako prezes Olimpiad Specjalnych Polska wspierała ich zawodników, czyli osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Razem z mężem Robertem angażuje się również w akcje charytatywne, które mają wspierać najbardziej potrzebujących.
Helena, Henryk i Janusz Świtajowie zostali wyróżnieni za postawę życiową, wzór rodzicielskiej siły i miłości, która może być inspiracją dla rodzin wychowujących osoby z niepełnosprawnościami. Po tragicznym wypadku syna, rodzice – Helena i Henryk – otoczyli syna pełną oddania opieką i poświęcili cały swój czas. Dzięki m.in. ich wysiłkowi mimo licznych przeszkód mógł on zdać maturę, skończyć studia i rozpocząć pracę zawodową. Został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako człowiek najdłużej oddychający za pomocą respiratora.
Natomiast „Chełmińską Matką Ubogich” określana jest uhonorowana medalem siostra Bronisława Majchrzycka ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Prowincji Chełmińsko-Poznańskiej. W Chełmnie organizuje ona dla potrzebujących jadłodajnię, pomoc medyczną, psychologiczną i fizjoterapeutyczną. Kapituła medalu doceniła jej wieloletnią pracę na rzecz osób w kryzysie bezdomności, chorych, potrzebujących pomocy oraz osób z niepełnosprawnościami.
Za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami wyróżniony został również Roman Kobylarczyk, wieloletni dobroczyńca i ambasador Fundacji im. Brata Alberta. Jako właściciel gospodarstwa rybackiego i restauracji wspiera mieszkańców Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach, przekazując żywność i wsparcie materialne. Organizuje też w pierwszy czwartek miesiąca obiady, na które zaprasza grupy podopiecznych fundacji.
Gala Festiwalu Albertiana odbędzie się 24 marca 2025 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Ustanowiony w 1997 r. Medal św. Brata Alberta jest przyznawany za działalność na rzecz niepełnosprawnych. Co roku ogólnopolska kapituła powołana przez Fundację im. Brata Alberta przyznaje go ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami i potrzebującym pomocy.
Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski, w kolejnych latach medale otrzymali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Rzecznicy Praw Obywatelskich Andrzej Zoll i Janusz Kochanowski, aktorki Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, a także m.in. Irena Santor. Medal przedstawiający św. brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/717925-lewandowska-wsrod-wyroznionych-medalem-sw-brata-alberta