Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami 905 miast w kraju i poza granicami Polski. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Kłaniajcie się królowie!”. W tym roku przygotowano 600 tys. koron i 170 tys. śpiewników z kolędami.
Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli „Kłaniajcie się królowie!” pochodzi z pastorałki „Do szopy, hej pasterze”, która pierwszy raz ukazała się w 1931 r. we Lwowie.
Kulminacyjnym momentem każdego orszaku jest pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.
W tym roku, nawiązując do 1000-lecia koronacji księcia Bolesława Chrobrego na króla Polski, chcemy zwrócić uwagę, że prawdziwy król na tej ziemi potrafi pokłonić się Najwyższemu Królowi, który leży w stajence
— powiedział PAP przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych.
Przygotowano 600 tys. koron
Poinformował, że dla uczestników orszaków przygotowano 600 tys. koron i 170 tys. śpiewników z kolędami.
Tylko w Warszawie planujemy rozdać 80 tys. koron i 30 tys. śpiewników
— dodał Giertych.
W stolicy orszak wyruszył spod pomnika Kopernika, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie monarchów z Azji, Afryki i Europy, musztra rycerzy i wojowników, a także próba orszakowych okrzyków. Do drogi oprócz dwórek i rycerzy szykowały się także dwa azjatyckie smoki, pluszowe wielbłądy, kolędnicy i pastuszkowie. Zostali oni zaatakowani przez diabelskie ordy pragnące zwieść wędrujących z drogi do Betlejem. Na czele orszaku szedł gwiazdor z gwiazdą, za nim kolędnicy z wesołym turoniem, następnie mali pastuszkowie i aniołki. W orszaku poszedł m.in. metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Królowie pojechali wraz ze swoimi dworami na specjalnych pojazdach. W tym roku nie było żywych zwierząt. Przed godz. 13.00 orszak dotarł na plac Zamkowy, gdzie nastąpił pokłon trzech królów i złożenie ewangelicznych darów.
W warszawskim orszaku do Betlejem wędrowała także Święta Rodzina. W te role wcielili się Magda i Paweł Nowiccy, małżeństwo z 10-letnim stażem.
Hołd dla Jezusa
Po oddaniu hołdu małemu Jezusowi obecni na placu zatańczyli poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. Następnie zaplanowane jest wspólne kolędowanie do godz. 20.00, które organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II. Zagrają m.in. Joszko Broda i Dariusz Malejonek.
W Katowicach Orszak Trzech Króli przeszedł po raz pierwszy z własnym hymnem autorstwa Magdy Anioł i Adama Szewczyka pt. „Katowice w Betlejem”. W ten sposób archidiecezja katowicka chce uczcić swoje stulecie. Orszak wyruszył po mszy św. o godz. 11.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Koszutce. Barwny korowód przeszedł do ul. Misjonarzy Oblatów powinno przechodząc al. Wojciecha Korfantego w kierunku rynku i dalej do archikatedry, gdzie ok. godz. 14.00 zaplanowano wspólne kolędowanie.
Po drodze przewidziano kilka przystanków (m.in. pod charakterystyczną katowicką halą widowiskowo-sportową „Spodek”), gdzie wierni zobaczyli sceny biblijne, np. z udziałem Heroda, który w ewangelii według św. Mateusza zarządził rzeź niewiniątek.
Orszak w Krakowie
W Krakowie orszak tradycyjnie był podzielony na trzy pochody - czerwony (europejski) wyruszył ze wzgórza wawelskiego ok. godz. 11, po mszy, w czasie której homilię wygłosił metropolita abp Marek Jędraszewski. Trasa pochodu wiodła ul. Grodzką. W rolę króla w tym pochodzie wcielił się nauczyciel Kamil Syc.
Orszak zielony (azjatycki) rozpoczął się o godz. 11 po mszy w kościele św. Stanisława Kostki. Uczestnicy przeszli przez ul. Bałuckiego, Rynek Dębnicki, most Dębnicki, ul. Zwierzyniecką, Retoryka, Studencką, Podwale, następnie przez Planty i Szewską. Króla w tym pochodzie zagra kompozytor i dyrygent z Syrii Wasim Ibrahim.
Orszak niebieski (afrykański) wyruszył ok. godz. 11.40 z placu Matejki, po mszy w kościele św. Floriana – msza w tej świątyni odbędzie się o godz. 11, a nie jak w latach poprzednich o godz. 9:30. Królem w tym pochodzie był wolontariusz z salezjańskiego wolontariatu Ernesto Benicio Bumba z Angoli.
Pochody spotkały się o godz. 12 na Rynku Głównym. Od godz. 11, na scenie rozbrzmiewały melodie polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu m.in. Lidii Jazgar, Aleksandry Nykiel, zespołu pod dyrekcją Jana Piwowarczyka. W orszakach pojawiły się postacie polski władców w tym m.in. królowej Jadwigi i Jana III Sobieskiego. To nawiązanie do tysiąclecia koronacji pierwszego króla Bolesława Chrobrego.
Orszak w Toruniu i Łodzi
Atrakcjami Orszaku Trzech Króli w Toruniu były hiszpańskie gigantes i słodycze z Półwyspu Iberyjskiego, które przygotował konsul honorowy RP w Pampelunie Angel Tellechea Goyen oraz mobilny carillon „Gdańsk” z Muzeum Gdańska. Obchody rozpoczną się od mszy w katedrze św. Janów o godzinie 11.30. Godzinę później mieszkańcy i goście spotkali się przy pomniku Mikołaja Kopernika skąd wyruszył pochód ulicą Szeroką w stronę Rynku Nowomiejskiego.
To dla mnie pierwsze święto Trzech Króli jako prezydenta miasta i razem będziemy szli od Starego do Nowego Rynku. Bardzo się cieszę, że jest z nami tyle dzieci i młodzieży. (…) Życzę nam wszystkich cudownego święta Trzech Króli. Tym samym symbolicznie żegnamy okres narodzenia Chrystusa. W Toruniu z nadzieją witamy 2025 roku
— powiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski.
W Łodzi ze względu na remont w parafii pw. Zesłania Ducha Św. przy Placu Wolności orszak wyszedł z dominikańskiej parafii pw. Podwyższenia Św. Krzyża przy ul. Sienkiewicza 38 o godzinie 11. W trakcie drogi do żywej szopki uczestnicy Orszaku Trzech Króli wzięli udział w interaktywnych jasełkach odegranych w różnych punktach ulicy Piotrkowskiej przez grupę kilkuset aktorów amatorów, którzy od kilku miesięcy przygotowują się do występu pod okiem profesjonalnych aktorów i reżyserów. Jak zaznaczył reżyser tegorocznego orszaku w Łodzi Szantal Strzelińska - „każda scena będzie swoistym kazaniem, w którym będzie podejmowany ważny, życiowy temat. (…) Będzie to również okazja do refleksji: co by się stało, gdyby Chrystusa objawił nam się dzisiaj? Jakich mielibyśmy pastuszków? Kto byłby Herodem?”.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski poinformował, że „darem dla Nowonarodzonego w Łodzi będzie wesparcie dzieci dotkniętych klęską powodzi. Fundusze zostaną przekazane na remont szkół w Nysie.
Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami 905 miast w kraju i poza granicami Polski w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rwandzie, Demokratycznej Republice Kogna czy w Kazachstanie.
Uroczystość Objawienia Pańskiego
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii i w Szwajcarii.
Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek i tzw. widowisk herodowych. Pierwszy orszak trzech królów w Polsce ruszył w 2009 r.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/717789-warszawa-gdansk-i-krakow-przeszly-orszaki-trzech-kroli