Nowy Rok rozpoczynamy ochłodzeniem. W pierwszych dniach stycznia 2025 w całym kraju pojawią się przejściowe opady deszczu i śniegu oraz silny, porywisty wiatr - informuje Anna Gryczman, synoptyk IMiGW.
W środę po południu na przeważającym obszarze kraju pojawi się małe zachmurzenie, które okresowo będzie wzrastać do zachmurzenia umiarkowanego. Na północy kraju zachmurzenie będzie umiarkowane, w tych regionach prognozowane są również duże opady deszcz, a także opady deszczu ze śniegiem na krańcach północno-wschodnich
— podała synoptyk.
Temperatura maksymalna w środę wyniesie od 3 stopni na krańcach wschodnich, do 8 st. C na południu i zachodzie Polski, choć lokalnie na południu kraju prognozowana jest możliwość wzrostu temperatury od 10 do nawet 12 st. C w rejonach które pozostaną w zasięgu wiatru fenowego, natomiast najniższe prognozowane temperatury pojawią się w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, gdzie wyniesie ona od - 3 do - 1 st. C.
Ekspertka zapowiedziała, że w środę w niemal całym kraju będzie wietrznie. Będzie to wiatr umiarkowany i dość silny, a miejscami porywisty.
Najmocniej wiać będzie na północy i na północnym zachodzie kraju, w tych regionach prędkość wiatru osiągnie od 70 do 85 km/h, choć największą prędkość wiatr osiągnie w okolicach Wybrzeża, gdzie w porywach osiągnie on 100 km/h
— sprecyzowała.
Wiatr nadal będzie umiarkowany i dość silny, wiać będzie z południa i południowego zachodu. Największą prędkość wiatr osiągnie na Wybrzeżu, a także w rejonach podgórskich Karpat, w Sudetach i na Podhalu. Prędkość wiatru w porywach osiągnie nawet 100 km/h na godzinę.
W nocy z środy na czwartek obserwujemy tendencje do wzrostu prędkości wiatru w godzinach popołudniowych i wieczornych
— podsumowała ekspertka.
Możliwe burze śnieżne
Jutro na krańcach południowo wschodnich będzie pogodnie i bez opadów, na pozostałym obszarze kraju prognozowane jest zachmurzenie i opady deszczu, przechodzące w opady deszczu ze śniegiem na północy kraju, a także w górach.
Szczególnie dużo śniegu może spadać na Wybrzeżu. Lokalnie możliwe są także burze i burze śnieżne które w krótkim czasie mogą spowodować przerost pokrywy śnieżnej o jakieś 2 do 5 centymetrów
— ostrzegła.
Najniższa temperatura w czwartek pojawi się na Pomorzu oraz na krańcach południowo wschodnich. W rejonach bieszczadzkich prognozowana temperatura maksymalna wyniesie ok. 3 st. C, na przeważającym obszarze kraju temperatura będzie wahać się od 4 do 6 st. C, natomiast najcieplej będzie na południu w województwie małopolskim i śląskim, gdzie „lokalnie oddziałujący wiatr fenowy dogrzeje nawet do 12 st. C”.
Wiatr w czwartek będzie umiarkowany i dość silny, a lokalnie porywisty. Wiać będzie w całym kraju, największą prędkość wiatru IMGW prognozuje na wybrzeżu, a także w rejonach podgórskich Karpat i Sudetów.
W tych regionach porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość 80 km/h, choć w centralnej Polsce również mogą pojawić się „przejściowe porywy wiatru, spowodowane przemieszczaniem się frontu atmosferycznego” - zaznaczyła.
Pod koniec tygodnia temperatury poniżej zera
Synoptyk zapowiedziała, że w nocy z czwartku na piątek w całym kraju prognozowane są opady śniegu, a na wybrzeżu opady deszczu ze śniegiem. Najwięcej śniegu padać będzie na południu kraju, a zwłaszcza w Karpatach, gdzie IMGW prognozuje „przyrost pokrywy śnieżnej nawet o 13 cm”.
W nocy z czwartku na piątek w całym kraju temperatura spadnie poniżej 0 st. C. Wiatr tej nocy będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty. Wiać będzie z zachodu, prędkość wiatru w porywach wyniesie ok. 60 km/h.
Silny wiatr niemal w całym kraju
Dziś po południu IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia przed silnym wiatrem. Ostrzeżeniami objęto: powiaty: pucki, wejherowski, lęborski, słupski, Słupsk w woj. pomorskim oraz pow. sławieński, koszaliński, Koszalin, białogardzki, kołobrzeski, gryficki, kamieński i Świnoujście w woj. zachodniopomorskim, a także pow. tatrzański w woj. małopolskim.
Instytut zapowiedział, że na terenach objętych ostrzeżeniami prognozuje się wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru z południowego zachodu, o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h. Prędkość wiatru w porywach może wynieść nawet 115 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w środę w ciągu dnia i wieczorem
— wynika z komunikatu.
Alerty obowiązują do godz. 12 w czwartek, a ostrzeżenie może być kontynuowane.
Aktualne pozostają wydane wczoraj ostrzeżenia II stopnia przed silnym wiatrem w woj. dolnośląskim.
Zalecana duża ostrożność
Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność i przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.
Wydano również ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem na terenie niemal całej Polski. Alertami objęto woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, opolskie, a także pomorskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie (z wyjątkiem obszarów objętych ostrzeżeniami II stopnia), północną połowę woj. mazowieckiego i łódzkiego, pow. kielecki w woj. świętokrzyskim oraz na południu woj. śląskiego, małopolskiego (z wyjątkiem pow. tatrzańskiego) i podkarpackiego.
Na terenach objętych ostrzeżeniami „prognozuje się wystąpienie dość silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu” - wskazano w komunikacie.
Ostrzeżenia obowiązują do czwartku, w różnych godzinach w zależności od regionu.
Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/717375-nowy-rok-zimny-wietrzny-i-z-opadami-sa-alerty-imgw