Dzisiaj rano w Warszawie na ul. Łuckiej pojawiła się koparka i zaczęła wyburzać najstarszą kamienicę Abrama Włodawera na Woli, gdzie natychmiastowo pojawili się burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski, wojewódzki konserwator zabytków Marcin Dawidowicz i stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Na miejsce wezwano policję, która zatrzymała prace rozbiórkowe.
Burzą kamienice przy Łuckiej 8. To złamanie prawa. Wzywam osoby za to odpowiedzialne o poszanowanie prawa i historii
— zaalarmował burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski na platformie X i zamieścił nagranie.
Wezwałem policję, straż miejską. Sam koparki nie zatrzymam
— powiedział „GW” Marcin Dawidowicz.
Kamienica Abrama Włodawera
Kamienicę Abrama Włodawera zbudowano w 1878 r. Budynek przetrwał II wojnę światową i powstanie warszawskie. To najstarsza czynszówka na Woli. W 2012 r. została zwrócona spadkobiercom właścicieli, od tego czasu znajduje się w prywatnych rękach. Jeszcze w latach 90., trafiła do rejestru zabytków, co nakłada na właściciela obowiązek dbania o należyty stan nieruchomości, m.in. zachowania wpisanych do rejestru elementów w niezmienionej formie i prowadzenia regularnych prac konserwatorskich. W listopadzie br. obiekt został wykreślony z rejestru, co spowodowało protesty organizacji społecznych, obawiających się że otworzy to drogę do rozbiórki kamienicy.
Przypominamy, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (MWKZ) wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy ul. Łuckiej 8 na wniosek organizacji społecznych - Stowarzyszenia Masław oraz Obrońcy Zabytków Warszawy. Postępowanie ma na celu ocenę czy w obecnym stanie zachowania pozostałości kamienicy mogą zostać objęte odrębną ochroną konserwatorską m.in. elewacje i przejazd bramny
— napisano w mediach społecznościowych.
W tej sytuacji, podejmowanie jakichkolwiek prac w trakcie trwania postępowania jest niezgodne z prawem
— dodano.
Liczne pożary czynszówki
Kamienica była wielokrotnie podpalana. W 2015 roku budynek płonął aż 9 razy, a w 2016 r. – 6. W związku z licznymi wątpliwościami mieszkańców, co do poprawności sprawowania opieki nad zabytkiem przez właścicieli, w 2020 r. władze dzielnicy zgłosiły sprawę do prokuratury. W kwietniu 2020 r. oficyna kamienicy została rozebrana, mimo sprzeciwu konserwatora.
W październiku br. rozebrany został zabytkowy dwór na Wyczółkach. Rok wcześniej, w sierpniu zburzono przedwojenny budynek przy ul. Rozbrat 44. Pod koniec czerwca 2021 r. pod łyżkami koparek zniknęła zabytkowa oficyna przy Hożej 9A. Dwa lata wcześniej ten sam los spotkał kamienicę przy ul. Grzybowskiej 37 na Woli. W styczniu 2019 r. zburzona została kamienica przy ul. Markowskiej 16 na Pradze-Północ.
nt/PAP/X/”GW”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/716504-nielegalna-proba-wyburzenia-najstarszej-kamienicy-na-woli