Jak podaje radio RMF FM, zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych zarekomendował dyrektorom szpitali niepodpisywanie aneksów do umów z NFZ do czasu spotkania z przedstawicielami Funduszu i Ministerstwa Zdrowia. Zarządzający szpitalami od dawna alarmują o coraz gorszej sytuacji finansowej ośrodków w całym kraju.
Około 15 miliardów złotych brakuje w polskich szpitalach. W większości to pieniądze za operacje i badania wykonane ponad plan w roku 2024. Dyrektorzy szpitali wciąż nie wiedzą kiedy i ile pieniędzy dostaną. W związku z tym do momentu spotkania z przedstawicielami Narodowego Fundusz Zdrowia i Ministerstwa Finansów wstrzymują się z podpisaniem nowych aneksów.
Liczymy na to, że się dogadamy, bo dogadać się musimy. Pacjenci muszą być leczeni, chociaż niektóre szpitale już myślą o tym, by niektórych świadczeń nie udzielać
— powiedział RMF FM Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Rozmowy z MZ i NFZ
Według doniesień RMF FM do szpitali jeszcze w tym roku powinno trafić 1,2 miliarda złotych. Z danych Ministerstwa Zdrowia, pieniądze na świadczenia nielimitowane w trzecim kwartale pochodzić mają z kilku źródeł. Zdaniem dyrektorów placówek brak wypłat z NFZ może skutkować tym, że badania i zabiegi mogą zostać znacząco ograniczone.
CZYTAJ TAKŻE:
md/RMF FM
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/714733-kryzys-w-sluzbie-zdrowia-grozba-ograniczenia-zabiegow