„Pomimo spadku liczby urodzeń w Polsce, liczba wcześniaków rośnie, jednak dzięki postępom w medycynie, otrzymują one coraz lepszą opiekę” - podkreślają specjaliści w Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji między innymi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach odbędzie się spotkanie dla rodzin wcześniaków.
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada każdego roku na całym świecie. W tym dniu podejmowane są akcje mające na celu podniesienie świadomości na temat porodu przedwczesnego oraz problemów wcześniaków i ich rodzin.
W związku z rozwojem medycyny, wcześniaki stanowią coraz większą i ważniejszą grupę pacjentów. Umiemy coraz lepiej o nie zadbać, nie tylko okołoporodowo, ale także w tej dłuższej opiece
— powiedziała PAP lekarka kierująca oddziałem noworodkowym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej Justyna Surmik.
Które dzieci są wcześniakami?
Wcześniakiem jest dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Jest to różnorodna grupa maluchów obejmująca zarówno te, które są skrajnie niedojrzałe i toczy się walka o utrzymanie przy życiu, jak i te, które rodzą się blisko terminu, urodzone między 34. a 37. tygodniem ciąży.
Istnieje wiele programów, mamy także możliwość podania preparatów zabezpieczających przed infekcją RSV, mamy rehabilitację i wspomaganie rozwoju. Docelowo nawet nie będziemy pamiętać, że te dzieci są wcześniakami
— podkreśliła lekarka.
Liczba wcześniaków rośnie
O rosnącej liczbie wcześniaków mówiła również kierowniczka Kliniki i Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka prof. Iwona Maruniak-Chudek.
Oddział Położnictwa i Patologii Ciąży UCK hospitalizował w okresie ostatniego roku prawie 1800 pacjentek, urodziło się ponad 1300 noworodków, a z tej liczby 141 zostało skierowanych do dalszej diagnostyki i leczenia w GCZD. Są to liczby wzrostowe względem lat poprzednich, pomimo realnego obniżenia liczby rodzących się noworodków w Polsce i w województwie śląskim
— przekazała prof. Maruniak-Chudek.
Lekarka wyjaśniła, że udało się opracować model konsultacji prenatalnych dla kobiet, u których zdiagnozowano wady płodu. W ramach tego modelu przyszłe mamy mają możliwość współpracy z konsultantami – specjalistami z różnych dziedzin medycyny, którzy wspólnie z położnikami i neonatologami opracowują plany dalszego postępowania medycznego.
Często to właśnie specjaliści z zakresu zabiegów chirurgicznych przyciągają pacjentki do ‘Przystani’, dając im nadzieję na jak najlepsze zaopatrzenie ich dzieci po urodzeniu oraz dalszą opiekę w klinicznym ośrodku pediatrycznym GCZD
— podkreśliła prof. Maruniak-Chudek.
Spotkanie dla rodzin wcześniaków
Z okazji Dnia Wcześniaka, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach przy ul. Medyków 14 wspólnie z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka organizuje dzisiaj specjalne spotkanie dla rodzin wcześniaków, które były leczone w tych placówkach. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 10.00–12.00 i będzie częścią działań Przystani dla Mamy i Dziecka, powstałej w ubiegłym roku w Katowicach-Ligocie.
Podczas obchodów zaproszone rodziny będą mogły spotkać się z personelem medycznym, który opiekował się nimi w najtrudniejszych chwilach, oraz wysłuchać prelekcji na temat wcześniactwa. Wydarzenie skupi się na historiach sukcesów małych pacjentów, którzy mimo trudnych początków, teraz cieszą się dobrym zdrowiem i wsparciem specjalistów. Dla najmłodszych uczestników przygotowano również liczne atrakcje i zabawy.
Symbolami obchodów tego święta są kolor fioletowy oraz tzw. socks line, czyli ekspozycja dziesięciu dziecięcych skarpetek, z których jedna jest znacząco mniejsza, co symbolizuje fakt, że 1 na 10 dzieci rodzi się w Europie przedwcześnie.
Zaangażowanie Pierwszej Damy
Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda od lat zaangażowana jest w inicjatywy wpierające wcześniaki, wielokrotnie spotykała się na oddziałach szpitalnych z noworodkami i ich rodzicami oraz specjalistami w dziedzinie neonatologii
— podała Kancelaria Prezydenta.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/713206-swiatowy-dzien-wczesniaka-rodzi-sie-ich-coraz-wiecej