Minionej doby zanotowano blisko 50 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała dzisiaj Straż Graniczna. Migranci usiłowali przekroczyć graniczną rzekę Świsłocz.
Do prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Narewce, Białowieży, Płaskiej, Krynkach, Szudziałowie i Michałowie. Osoby pochodziły między innymi z Afganistanu, Indii i Kamerunu.
W rejonie placówki SG w Michałowie migranci usiłowali dostać się do Polski przez rzekę graniczną Świsłocz
— poinformował Podlaski Oddział SG.
Od początku tego roku na odcinku ochranianym przez POSG odnotowano ponad 27,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy. W październiku SG odnotowała blisko 900 takich prób.
Od 13 czerwca na ok. 60 km granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim (Podlaskie) obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na podstawie rozporządzenia MSWiA – najpierw na 90 dni, a od 11 września na następne 90 dni.
Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 m od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.
Zatrzymanie w Warszawie
W trakcie wczorajszej kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Warszawie, zatrzymano siedmiu cudzoziemców, którzy złamali przepisy pobytowe.
Strażnicy graniczni skontrolowali łącznie dziesięciu cudzoziemców, siedmiu z nich złamało przepisy pobytowe.
O zatrzymaniu cudzoziemców poinformowała w piątek rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Dagmara Bielec. Sprecyzowała, że byli to obywatele Zimbabwe, Wietnamu, Ukrainy oraz trzyosobowa rodzina z Egiptu. Większość skontrolowanych cudzoziemców nie wykonała decyzji zobowiązujących do powrotu tzn. nie opuściła terytorium RP we wskazanym w decyzji terminie, nadal pozostając w Polsce nielegalnie.
Jedną z takich osób był obywatel Ukrainy zatrzymany w podwarszawskim Raszynie, który uchylał się od zrealizowania decyzji powrotowej wydanej na początku tego roku przez PSG w Zgorzelcu.
Mężczyzna podejrzany był o pomocnictwo w ułatwianiu nielegalnego transportu cudzoziemców ze wschodniej granicy przez terytorium RP do Niemiec. Ukrainiec po zatrzymaniu został przekonwojowany do i przekazany stronie ukraińskiej
— przekazała Bielec.
Wśród zatrzymanych było również dwóch obywateli Wietnamu, jeden z nich nie miał żadnego dokumentu pobytowego, poza unieważnioną litewską kartą pobytu, drugi z kolei - wyłudził pobyt przedstawiając urzędnikowi fałszywe dane osobowe oraz nie zrealizował decyzji zobowiązującej do powrotu.
Wobec obu mężczyzn czynności administracyjne trwają
— zaznaczyła Bielec.
Zatrzymano również trzyosobową rodzinę z Egiptu. Cudzoziemcy przebywali w Polsce nielegalnie bez tytułów pobytowych, po odmowie udzielenia im ochrony międzynarodowej przez Szefa Urzędu Do Spraw Cudzoziemców.
Wobec nich zostały wszczęte postępowania zobowiązujące do powrotu oraz przyjęte kolejne wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Po wydaniu im Tymczasowych Zaświadczeń Tożsamości Cudzoziemca (TZTC) opuścili pomieszczenia służbowe
— przekazała rzeczniczka.
Od stycznia 2024 roku funkcjonariusze z aglomeracyjnej Placówki Straży Granicznej w Warszawie przeprowadzili blisko 1,1 tys. kontroli legalności pobytu cudzoziemców, zatrzymując 425 osób, które naruszyły przepisy pobytowe w naszym kraju.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/710255-napor-trwa-minionej-doby-ok-50-prob-forsowania-granicy