Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, pogarsza się sytuacja w powiecie prudnickim - powiedział w Kłodzku minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Dodał, że w ocenie Wód Polskich najbardziej krytyczne miejsce to Jarnołtówek.
Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim i pogarsza się sytuacja w powiecie prudnickim
— zaznaczył na konferencji prasowej. Zaznaczył, że z informacji IMiGW wynika, że najbliższe godziny będą trudne.
Siemoniak podkreślił, że wciąż znaczne przekroczenie stanu alarmowego jest na Białej Głuchołaskiej, gdzie zagrożony jest most.
To punkt największego zaangażowania dla służb
— dodał.
Szef MSWiA powiedział, że w ocenie Wód Polskich najbardziej krytyczne miejsce jest obecnie w Jarnołtówku. W Jarnołtówku (woj. opolskie, powiat nyski, gmina Głuchłazy) znajduje się sztuczny zbiornik przeciwpowodziowy w dolinie Złotego Potoku.
Sytuacja w woj. opolskim
Strażacy PSP na terenie województwa opolskiego uczestniczyli w 195 interwencjach będących skutkiem trudnej sytuacji powodziowej na południu regionu
— poinformowało biuro prasowe wojewody.
Jak przekazały służby wojewody opolskiego, w sobotę rano starosta głubczycki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gmin Baborów, Branice, Głubczyce i Kietrz. Według najnowszego raportu służb wojewody, w sobotę strażacy PSP uczestniczyli w 195 akcjach mających związek z zalaniami i podtopieniami.
Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie nyskim i prudnickim, gdzie w mieście Biała wystąpiła z koryta rzeka Białka. W gminie Korfantów lokalnie wystąpiła rzeka Ścinawa Niemodlińska, jednak mieszkańcy i strażacy zabezpieczyli zagrożone miejsca. W Prudniku strażacy zabezpieczają workami z piaskiem miejską oczyszczalnię ścieków. Na obszarze powiatu prudnickiego, głubczyckiego i nyskiego sanepid objął szczególnym nadzorem ujęcia wody.
W Dzierżkowicach, Branicach oraz w Wiechowicach zamknięte zostały mosty na rzece Opawie. Zamknięto także most w Boboluszkach prowadzący do Republiki Czeskiej. Na trasach kolejowych Prudnik - Nowy Świętów i Głuchołazy - Nowy Świętów wprowadzono zastępczą komunikację kolejową. Według stanu na godzinę 12:30 w regionie dostaw prądu pozbawionych było 3 583 klientów. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
Według danych na godzinę 12:30, poziomy alarmowe były przekroczone na Opawie (o 122 cm), Osobłodze (o 57 cm), Prudniku (o 194 cm), Złotym Potoku (80 cm) i Białej Głuchołaskiej (140 cm). Na punkcie pomiarowym na rzece Białej do osiągnięcia poziomu alarmowego brakowało 22 cm, a na Ścinawie Niemodlińskiej 19 cm.
Sytuacja w woj. dolnośląskim
Państwowa Straż Pożarna (PSP) odnotowała ponad 1600 zdarzeń
— poinformował po spotkaniu sztabu kryzysowego w Kłodzku w woj. dolnośląskim, nadbryg. Józef Galica, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
W związku z działaniami na terenie całej Polski odnotowaliśmy ponad 1600 zdarzeń, w to było zaangażowane ponad 2200 pojazdów pożarniczych będących w dyspozycji PSP oraz blisko 960 osób z ramienia PSP
— poinformował nadbryg. Józef Galica.
Dodał, że w PSP powstał specjalny sztab, który na bieżąco analizuje sytuację meteorologiczną i hydrologiczną, tzw. centralny obwód operacyjny.
Z tego już skorzystano na terenie Dolnego Śląska jeden pluton ewakuacyjny, w drodze już jest drugi i to samo działo się na terenie Opolszczyzny, na tę chwilę skierowano 5 plutonów pożarniczych, zostały także uruchomione szkoły pożarnicze
— powiedział nadbryg. Józef Galica, Zastępca Komendanta Głównego PSP.
Zamknięcie mostów
W związku z wysokim poziomem wody na rzece Opawa, policja zamknęła przejazd na trzech mostach na granicy polsko-czeskiej. Chodzi o mosty w w miejscowościach: Boboluszki, Branice oraz Dzierżkowice,
Jak poinformowała PAP policja, mosty będą zamknięte, dopóki poziom wody nie opadnie. Mosty są zamknięte zarówno ze strony polskiej, jak i czeskiej.
Rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej w Opolu Dariusz Świątczak podkreślił, że policja odradza podróż przez powiaty nyski i prudnicki, ponieważ - jak ocenił - „sytuacja jest bardzo dynamiczna”.
BBN monitoruje sytuację
O sytuacji na terenach zagrożonych powodzią na bieżąco jest informowany prezydent Andrzej Duda.
Prezydent RP jest na bieżąco informowany o zagrożeniach dla mieszkańców oraz działaniach służb w zagrożonych powodzią regionach Polski. Szef BBN pozostaje w stałym w kontakcie z Komendantem Głównym PSP. Sytuację w trybie całodobowym monitoruje także dyżurna służba operacyjna BBN
— napisano w komunikacie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/706081-najtrudniejsza-sytuacja-jest-w-powiatach-nyskim-i-prudnickim