1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 na mocy decyzji dowództwa Armii Krajowej w Warszawie rozpoczęło się powstanie. W Warszawie, ale także innych zakątkach Polski i świata, odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W godzinę „W” hołd Powstańcom przed Pomnikiem „Gloria Victis” na Powązkach Wojskowych oddał prezydent Andrzej Duda oraz inni przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych, parlamentarzyści, politycy. O 17.00 sprzed Ronda Dmowskiego ruszył Marsz Powstania Warszawskiego, w którym uczestniczyło 50 tys. osób. Na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalono Ogień Pamięci, który będzie płonął przez 63 dni.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda przed Miejscem Pamięci Ofiar Rzezi Woli: Polska jest niepodległa dzięki tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim
22:23. Prezydent na koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”
Jak co roku od początku swojego urzędowania prezydent Andrzej Duda bierze udział w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.
„Modlitwa AK” wybrzmiała raz - przed oficjalną transmisja TVP1.
22:06. Zakończyły się uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego
Zakończyły się uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego, choć w ciągu najbliższych 63 dni odbędzie się jeszcze wiele wydarzeń związanych z heroicznym zrywem z 1 sierpnia 1944 r., którego 80. rocznicę upamiętniamy w tym roku.
21:53. Uroczystości przy pomniku „Polegli Niepokonani”
Przy pomniku „Polegli Niepokonani” wzniesionym w obrębie mogiły kryjącej prochy około 50 tys. ofiar rzezi na Woli oraz żołnierzy odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w nich byli powstańcy, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, władze oraz mieszkańcy stolicy.
Uroczystości rozpoczęły się od przemówienia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza Szarych Szeregów i Armii Krajowej, a obecnie przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.
Z wielkim wzruszeniem i wdzięcznością dziękuję miastu, ale przede wszystkim mieszkańcom, że już nie jestem tu sama, bo tu leżą ci, bez których powstanie nie mogłoby trwać aż 63 dni. To oni nas wspierali i byli bardzo odważni. To wy, warszawiacy byliście i jesteście bohaterami. My byliśmy tylko waszym wojskiem
— mówiła.
Dziękuję, że trwaliście mimo głodu i strasznych cierpień. To była straszna katorga szczególnie dla dzieci
— dodała.
Odniosła się również do motywów, które przyświecały powstańcom warszawskim.
Powstanie zaczęło się dlatego, że chcieliśmy witać Rosjan jako wolne miasto i pokazać im, że mogą tu wejść tylko jako goście.
Zwróciła się także do młodych:
Cieszę się, że jesteście tu z nami, bo my już musimy odejść.
Na koniec zaapelowała o polsko-niemieckie pojednanie, które jej zdaniem jest szczególnie potrzebne w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.
Myślę, że przyszedł czas, żeby sobie nawzajem wybaczyć, jak to między sąsiadami. Bądźmy dobrymi sąsiadami. Razem mamy siłę, żeby powstrzymać Rosję
— mówiła Traczyk-Stawska.
Premier Donald Tusk, zwracając się do powstańców warszawskich, podkreślił, że cała Polska, niezależnie od sporów, powinna złożyć uczestnikom powstania uroczyste przyrzeczenie.
Budujemy razem i zbudujemy Polskę silną, Polskę, która nie będzie bała się ani sąsiadów, ani wrogów, niebezpieczeństw, które czyhają od pewnego czasu z wielu stron
— powiedział Tusk.
Przyrzekamy - wy, bohaterskie uczestniczki powstania, wy, bohaterowie powstania - że razem zbudujemy taką Polskę, w której nigdy nie trzeba będzie cierpieć takich ofiar, jakie miały miejsce tu, w Warszawie, tu, na Woli 80 lat temu”=
— zaznaczył szef rządu.
Zbudujemy dla was, dla waszych dzieci, dla waszych wnuków, prawnuków dla nas wszystkich bezpieczny dom. To jest ten najważniejszy hołd jaki możemy i powinniśmy wam złożyć. To jest nasza pierwsza i najważniejsza powinność
— zaznaczył Tusk.
Chylę nisko głowę przed waszym bohaterstwem, przed waszym cierpieniem i przed tym wielkim, wspaniałym, choć w jakże dramatycznych okolicznościach rodzącym się dziedzictwie, przesłaniu. Będziemy temu przesłaniu wierni, przyrzekam to w imieniu własnym i całej generacji Polaków, którzy dzisiaj za Polskę biorą odpowiedzialność. Przyrzekam to wam
— oznajmił szef rządu.
Podkreślił, że „dla tych pokoleń, które dzisiaj biorą na siebie całą odpowiedzialność za przyszłość ojczyzny”, „wielka patriotyczna lekcja”, którą było powstanie, powinna być najważniejszym przykazaniem.
Natomiast prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił, że to uczestnicy tego wolnościowego zrywu „mienili nasze myślenie o Powstaniu Warszawskim”.
Wiedzieliśmy od zawsze, że powstanie dało nam wolność. Jednak to wy otworzyliście nam oczy na te wartości, które są ponadczasowe, poza walką o godność z honorem
— powiedział Trzaskowski.
Rocznicowe obchody zakończyły się modlitwami za zmarłych, które poprowadzili przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej w Polsce. Pod pomnikiem złożono wieńce od władz państwowych i samorządowych. Z kwiatami i zniczami przyszli także mieszkańcy Warszawy.
Przychodziłam tu 1 sierpnia z moją mamą, kiedy byłam małym dzieckiem. Mama zapalała znicz i kładła kwiaty. Musiałyśmy robić to ukradkiem, bo goniła nas milicja
— wspominała w rozmowie z PAP mieszkanka Woli, siostrzenica powstańca – Wacława Chechłacza.
Na Cmentarzu Powstańców Warszawy pochowane są m.in. ofiary rzezi cywilnej ludności Woli, dokonanej przez Niemców i towarzyszące im jednostki kolaboracyjne złożone z Rosjan, Ukraińców, Azerów i Turkmenów w pierwszych dniach powstania. Eksterminacja mieszkańców Woli trwała od tzw. czarnej soboty 5 sierpnia do 7 sierpnia. Ofiarami masowych egzekucji padło w tym czasie około 40 tys. osób w różnych punktach dzielnicy. Ciała ofiar palono. Rzeź zakończył rozkaz Hitlera, nakazujący wysyłanie tych, którzy przeżyli, do obozów koncentracyjnych lub do pracy przymusowej.
W 1973 r. w obrębie mogiły kryjącej prochy około 50 tys. osób wzniesiono pomnik „Polegli Niepokonani” autorstwa Gustawa Zemły, przedstawiający rannego powstańca, który swoim ciałem osłania wyrwę w barykadzie.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 o godzinie 17. Do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.
21:47. Składanie wieńców
Przez 63 dni na Kopcu Powstania Warszawskiego płonąć będzie Ogień Pamięci. Uczestnicy uroczystości, m.in. przedstawiciele władz lokalnych, organizacji, instytucji historycznych i kulturalnych, środowisk kibicowskich, radni, burmistrzowie dzielnic etc., złożyli wieńce.
Po złożeniu kwiatów rozbrzmiał odegrany na trąbce sygnał „Śpij Kolego”. Obecny na miejscu chór odśpiewał kilka pieśni powstańczych.
21:39 Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego
Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęły się uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego na Dolnym Mokotowie.
Uczestniczą w nich m.in. Powstańcy Warszawscy, stołeczne władze, radni, przedstawiciele poszczególnych dzielnic Warszawy.
Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonął Ogień Pamięci. Ognisko będzie płonąć przez 63 dni.
21:06. Nie ma „Modlitwy AK”, a tegorocznego koncertu nie prowadzi Tomasz Wolny
W tym aspekcie nie podtrzymano dobrej tradycji. Szkoda.
21:00. Prezydent Duda bierze udział w śpiewaniu „(Nie)Zakazanych piosenek”
Głowa państwa uczestniczy w inicjatywie co rok! I tym razem nie mogło być inaczej.
W uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego brał też udział były premier Mateusz Morawiecki.
20:00. Apel Poległych bez nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej
Na Cmentarzu Powstańców na Woli odmówiono modlitwę za poległych i pomordowanych mieszkańców Warszawy. Podczas odczytania Apelu Poległych, pierwszy od kilku lat, nie padły nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej.
19:40. Ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął przez 63 dni
Głośnie wyrażany społeczny sprzeciw przyniósł skutek! Ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął przez 63 dni, a nie, jak pierwotnie zapowiadano, tylko trzy dni.
Ostateczną decyzję w sprawie podjął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Ekologia” jednak nie przeszkadza. Ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął przez 63 dni! Sprzeciw przyniósł skutek
19:38. Zakończył się Marsz Powstania Warszawskiego
Około godz.19.00 Marsz Powstania Warszawskiego dotarł na pl. Krasińskich, gdzie rozpoczął się koncert. Zakończyły się też utrudnienia związane z marszem i otwarty został Trakt Królewski.
Nadal występują utrudnienia związane z koncertem „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.
Zamknięte dla ruchu kołowego pozostają: pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego i ulice: Wierzbowa, Focha, Królewska na odcinku od Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia
— przekazał ZTM.
19:05. Wzruszające spotkanie
Na zdjęciach z Powązek uwiecznione zostało wzruszające spotkanie. Powstaniec warszawski Jan Witkowski ucałował na powitanie dłoń uczestniczki zrywu z 1 sierpnia 1944 r., Janiny Jankowskiej ps. Jasia.
18:57. Kolejne zdjęcia z uroczystości na Powązkach
18:48. „Jest Warszawa, bo jesteś Ty”
Chłopiec, który na obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego przyjechał specjalnie z Częstochowy, czekał cierpliwie, żeby po zakończeniu uroczystości wręczyć Powstańcom własnoręcznie zrobione kartki z fragmentem tekstu piosenki Zbigniewa Wodeckiego pt. „Jest Warszawa”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wzruszające chwile przed Muzeum PW. Chłopiec zrobił dla Powstańców specjalne kartki z tekstem piosenki. „Jest Warszawa, bo jesteś Ty”
18:42. Zdjęcia z Marszu Powstania Warszawskiego
18:28. Muzyczny hołd dla Powstańców - i zbiórka pieniędzy
W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego ukazał się hiphopowy utwór „BOŻE”. Jego autor, raper SOBEL zainicjował także zbiórkę pieniędzy na rzecz ostatnich żyjących Powstańców Warszawskich - w ramach współpracy z Fundacją „Nie zapomnij o nas” i Fundacją Siepomaga
18:21. 50 tys. osób na Marszu Powstania Warszawskiego
Jest nas 50 tysięcy
— poinformował Robert Bąkiewicz, relacjonując Marsz Powstania Warszawskiego na platformie X.
18:17. Osobiste wspomnienie przewodniczącego KRRiT
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski przy grobie wuja, poległego 9 sierpnia 1944 r., dowódcy Oddziału Specjalnego „Juliusz” Bat. Gustaw.
18:15. Przedstawiciele najwyższych władz państwowych na uroczystościach
18.14. „Zaduma. Cisza. Modlitwa”
18:11. Przed Pomnikiem Gloria Victis
Kancelaria Prezydenta RP zamieściła na profilach w mediach społecznościowych zdjęcia z uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. W uroczystościach brali udział m.in. prezydent Andrzej Duda ze współpracownikami, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i liczni parlamentarzyści.
18:07. Złożenie wieńca pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego
Obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele władz i korpusu dyplomatycznego złożyli wieniec pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego na ul. Wiejskiej, upamiętniając bohaterów z 1944 r.
18:03. Delegacja PiS na Powązkach
W uroczystościach na Powązkach Wojskowych uczestniczył także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wraz z grupą parlamentarzystów złożył wieniec przed pomnikiem Gloria Victis.
17:56. Biało-Czerwona Warszawa
Tak wyglądały okolice Ronda Dmowskiego przed Marszem Powstania Warszawskiego.
17:47. Powstanie Warszawskie upamiętniono także poza Polską
Ambasada RP w Rzymie, kibice Wisły Kraków w Austrii - także poza granicami kraju pamiętano o polskich bohaterach.
17:44 Marsz Powstania Warszawskiego
W Godzinę W z Ronda Dmowskiego w Warszawie ruszył Marsz Powstania Warszawskiego.
17:10. Godzina „W” na Powązkach
O godzinie 17:00 rozbrzmiały syreny. Pod Pomnikiem Gloria Victis hołd Powstańcom oddali m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
17:00. Godzina „W” - Warszawa staje na baczność
Co roku 1 sierpnia o godzinie 17:00 w Warszawie, ale coraz częściej także innych polskich miastach, rozbrzmiewają syreny. W Godzinę „W” cała Polska oddaje hołd Powstańcom Warszawskim. W stolicy Polacy zbierają się m.in. w okolicach Ronda Dmowskiego, skąd wyruszy Marsz Powstania Warszawskiego.
W wielu miastach zawyły syreny.
CZYTAJ WIĘCEJ: 80. rocznica Powstania. Cześć i chwała Bohaterom! Wybiła Godzina „W”. 1 sierpnia o 17 cała Warszawa staje na baczność
16:54. Zbliża się godzina „W” - Oddanie Hołdu Powstańcom
W Godzinę „W” prezydent Andrzej Duda odda hołd Powstańcom Warszawy przy Pomniku Gloria Victis.
16:50. Warszawiacy zbierają się na godzinę „W”
W drodze na uroczystości przed pomnik Gloria Victis
Dziś widzimy się w Warszawie!
15:30. Wystąpienie prezesa PiS
Mija już 80 lat od wybuchu powstania. Wydaje mi się, że nie było niczego, co można by potraktować jako przewyższające Powstanie Warszawskie. Było to wzniesienie najwyższe, wzniesienie niezwykłe, bo przecież walczyli ludzie nie z regularnych jednostek wojskowych, ale wolontariusze
— powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RELACJA. Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Prezes PiS: Chodziło o wolność, o niepodległość. Taki był cel
Powstanie zakończyło się jak wszyscy wiedzą przegraną i było krytykowane […]. Ale to nie zmienia faktu, że stało się czymś niezmiernie istotnym w naszej dalszej historii
— podkreślił Jarosław Kaczyński.
15:00. Złożono kwiaty pod tablicą Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
W imieniu Prezesa PiS J. Kaczyńskiego, Sekretarz Generalny PiS Piotr Milowański złożył kwiaty pod tablicą Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
— napisano na profilu Prawa i Sprawiedliwości.
14:59. Upamiętniono ppor. Jana Byczkowskiego
Żołnierze 71 batalionu lekkiej piechoty z Malborka, wchodzącego w skład 7 Pomorskiej Brygady OT, upamiętnili swojego patrona, ppor. Jana Byczkowskiego, bohatera Powstania Warszawskiego. Wspólnie pielęgnujmy pamięć o tych, którzy oddali życie w walce o wolną Stolicę
— napisano w serwisie X na profilu Terytorialsi | Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko!.
14:55. Kwiaty w imieniu MFiPR
Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wiceminister Jan Szyszko w imieniu kierownictwa MFiPR złożył kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie
— przekazało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
14:50. Wieniec pod pomnikiem Gen. Stefana Roweckiego
W dniu 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość złożyliśmy wieniec pod pomnikiem Gen. Stefana Roweckiego ps. “Grot”
— poinformował poseł Sebastian Kaleta.
14:45. NFZ również oddał hołd
Przedstawiciele zarządu NFZ i pracownicy Funduszu oddali hołd żołnierzom AK, którzy polegli w szturmie na budynki SGGW. Teraz mieści się w nich Centrala NFZ
— przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia.
14:41. Uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK
Trwają uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Głos zabrał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie przemówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Jesteśmy wam bardzo wdzięczni
— mówił Szymon Hołownia.
CZYTAJ TAKŻE: Uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Szymon Hołownia do powstańców: Wasza walka się nie skończyła
Pamiętamy i będziemy pamiętać […]. Fenomen państwa podziemnego jest niebywały
— podkreślił Rafał Trzaskowski.
Wcześniej w Muzeum Powstania Warszawskiego marszałek Sejmu złożył kwiaty przed dzwonem „Montera” gen. bryg. Antoniego Chruściela, dowódcy Powstania.
14:40. Archiwa Państwowe zapraszają
Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy Powstania Warszawskiego Archiwa Państwowe zapraszają na pokazy multimedialne „Mapping 3D – Długa 7 w Powstaniu Warszawskim” na fasadzie Pałacu Raczyńskich przy ul. Długiej 7.
Projekt Mappingu 3D z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego to inicjatywa łącząca dziedzictwo historyczne z nowoczesną technologią. Wykorzystanie archiwalnych materiałów z Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego w multimedialnej animacji, stworzy unikalny obraz przedwojennej Warszawy.
14:34. Archiwum Akt Nowych udostępniło 10 tys. skanów
Archiwum Akt Nowych udostępniło ponad 10 tys. skanów dokumentów Armii Krajowej. Wiele z nich dotyczy Powstania Warszawskiego. „Chcemy ułatwić dostęp do nich, tak, by badacze mieli możliwość pracy z historycznymi dokumentami sprzed 80 lat” - powiedział PAP historyk i archiwista AAN Rafał Kierzkowski.
CZYTAJ TAKŻE: Archiwum Akt Nowych udostępniło ponad 10 tys. skanów dokumentów Armii Krajowej. Wiele z nich dotyczy Powstania Warszawskiego
14:03. Hołd żołnierzy WOT
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli hołd na grobie ks. biskupa Edwarda Materskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego.
13:54. Niepokojące doniesienia
Tuż przed 80-tą rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, przy warszawskiej stacji metra Centrum, gdzie wszyscy zbierają się w godzinę „W”, aby oddać hołd bohaterom, zamalowany został mural upamiętniający heroiczny czyn Polaków.
13:48. „Cześć ich pamięci!”
Pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Gdańsku w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego oddaliśmy cześć Bohaterom z AK. Cześć ich pamięci!
— przekazała Natalia Nitek-Płażyńska.
12:43. Hołd przy zbiorowej mogile na Woli
W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy oddałem hołd przy zbiorowej mogile na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli. Pamięć!
— poinformował Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.
12:22. Wyjątkowi pasażerowie w Pendolino
Z radością powitaliśmy Powstańców, którzy na obchody rocznicowe w Warszawie przyjechali z Trójmiasta pociągiem Pendolino. Ich obecność to dla nas wyróżnienie
— przekazało PKP Intercity.
11:34. Marsz Mokotowa
O godzinie 11:00 z parku Dreszera wyruszył Marsz Mokotowa. Jego uczestnicy przejdą ulicą Puławską do Dworkowej przed obelisk „Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa”.
11:00. Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy
Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że przypomniał, że dziś mija dokładnie 80 lat od momentu, gdy „hitlerowskie wojska, wojska niemieckie, przede wszystkim oddziały SS rozpoczęły eksterminację ludności stolicy”.
Do 12 sierpnia 1944 roku tutaj na Woli, w tej części Warszawy wymordowano około 60 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy – podkreślił prezydent.
Byli wyprowadzani z domów, kamienic, ich domy były podpalane, a oni sami byli rozstrzeliwani na ulicach, a ich ciała były palone. Kilkanaście ton popiołów zebrano z ulic i placów Woli, po to, aby złożyć je we wspólnej mogile
— mówił.
Zdaniem prezydenta, 80. rocznica Powstania Warszawskiego to nie tylko ważny moment „związany z naszą pamięcią o ofiarach niemieckiego ludobójstwa”, ale także moment symboliczny. Jak ocenił, postawa prezydenta Niemiec podczas obchodów, który „składa wieniec, pochyla głowę, klęka przez krzyżem upamiętniającym”, wymaga szacunku.
10:30. Upamiętnienie ofiar Rzezi Woli
Upamiętnienie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera ofiar rzezi Woli.
Pomiędzy 5 a 12 sierpnia na obszarze po obu stronach ul. Górczewskiej od wiaduktu kolejowego za obecną estakadą al. Prymasa Tysiąclecia, niemieckie formacje tłumiące Powstanie Warszawskie spędziły i wymordowały ok. 12 000 mężczyzn, kobiet i dzieci.
Byli to mieszkańcy wolskich ulic: Działdowskiej, Gostyńskiej, Górczewskiej, Moczydło, Płockiej, Radzickiej (ob. Rabsztyńska), Sokołowskiej, Staszica, Syreny, Szlenkierów, Eustachego Tyszkiewicza, Hipolita Wawelberga, Św. Wojciecha, Zagłoby, Zbożowej, Żytniej i in.
W gronie ofiar znaleźli się również pacjenci, lekarze, studenci medycyny i pracownicy Szpitala Wolskiego przy ul. Płockiej 26 (ob. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc).
Ciała ofiar zostały spalone w miejscu egzekucji; z tego powodu precyzyjne ustalenie liczby ofiar nie jest możliwe. Ich popioły przeniesiono 6 sierpnia 1946 r. do kurhanu pod pomnikiem Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy.
10:50. Kapsuły Wspomnień przygotowane przez Legię
Ich czas zatrzymał się na dłużej niż jedną minutę.
@FundacjaLegii przygotowała specjalne Kapsuły Wspomnień 11 bohaterskich Powstańców, które możecie objąć patronatem. Kapsuły zostaną złożone w Muzeum Legii Warszawa, a w setną rocznicę wybuchu Powstania nastąpi ich uroczyste otwarcie. Wszystkie środki z aukcji trafią do Związku Powstańców Warszawskich.
10:30. Ambasador USA złożył hołd Powstańcom Warszawskim
Mark Brzeziński w specjalnym filmie umieszczonym na portalu X oddał hołd Powstańcom.
80 lat temu, w sercu Europy, Warszawa stanęła w ogniu walki. Zwykli, niezwykli ludzie walczyli o wolność i godność, mierząc się z tyranią. Potrafili rozpalić iskierkę nadziei, która prowadziła ich przez najciemniejsze chwile i najtrudniejsze momenty. Dziękujemy Wam, bohaterowie, za Waszą odwagę, za Wasze poświęcenie, za to, że pokazaliście, czym jest prawdziwa miłość do ojczyzny. W imieniu narodu amerykańskiego oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego
— powiedział.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ambasador USA złożył hołd Powstańcom Warszawskim: Dziękujemy Wam, bohaterowie. Za Waszą odwagę, za Wasze poświęcenie
Prelekcja dla seniorów
10:00. Uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący 1944”.
Podniesienie na maszt flagi państwowej, włączenie iluminacji pomnika na 63 dni, złożenie kwiatów. Hołd Powstańcom Warszawskim złożono przed pomnikiem w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.
09:30. Kompromitacja KPRM
Trudno o większą kompromitację w takim dniu! Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na swoim profilu na portalu X zamieściła infografikę z błędną datą zakończenia Powstania Warszawskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wielka kompromitacja KPRM! Współpracownicy Tuska nie znają daty zakończenia Powstania Warszawskiego. „Patałachy”
09:10. Donald Tusk zapowiada dofinansowanie Muzeum Powstania Warszawskiego
Podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego szef rządu stwierdził, że żadne inne wydarzenie historyczne i żaden bohater naszej historii nie jednoczą Polaków tak, jak zryw z 1 sierpnia 1944 r.
Podkreślił, że Muzeum Powstania Warszawskiego łączy generacje, ludzi o różnych poglądach, korzeniach i tradycjach.
„Dlatego jest bezcenne. Pamięć jest bezcenna, hołd, który się należy w sposób oczywisty jest także bezcenny w tworzeniu lepszej historii” - dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk: „Podjąłem decyzję o przekazaniu 100 mln zł na program rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego”. A co z reparacjami?!
CZYTAJ TAKŻE: 100 mln zł na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Jan Ołdakowski: Od jutra zaczynamy prace, które potrwają 3,5 roku
09:00. Spotkanie Andrzeja Dudy z Frankiem–Walterem Steinmeierem
Rozmowy rozpoczeły się o godz. 9 w Belwederze, natomiast o godz. 10.30 prezydenci Polski i Niemiec wezmą udział w upamiętnieniu Ofiar rzezi Woli.
Mateusz Morawiecki apeluje o zachowanie pamięci o Powstańcach
Były szef rządu zamieścił nagranie z ważnym apelem.
Politycy pamiętają o Powstaniu Warszawskim
Czołowi politycy zamieszczają na portalu X wpisy poświęcone 80. rocznicy bohaterskiego zrywu.
80 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku Polacy ruszyli w Warszawie do walki o swoją wolność. Niemcy przez wiele tygodni nie potrafili pokonać powstańczej armii. Swój gniew skupili więc na bezbronnych polskich kobietach i dzieciach, mordując 200 tysięcy osób, a resztę wypędzając z miasta - wielu wywożąc wprost do Auschwitz.
Pamiętając o bohaterskiej walce Powstańców, nie możemy zapominać o morderczym szaleństwie Niemców, które wtedy w Warszawie przekroczyło wszelkie znane historii granice.
W czasach, gdy coraz bardziej przybiera na sile zjawisko zakłamywania historii i wybielania win, musimy dbać o to, aby Powstanie Warszawskie na zawsze pozostało świadectwem polskiego bohaterstwa i niemieckiej zbrodni.
Przez 63 dni nieustępliwie walczyli z Niemcami. Bili się nie tylko o wolność, ale i o godność dla Warszawy, miasta niezłomnego. Bili się o ducha narodu, którego nie dało się złamać przez lata okupacji. Dźwięk syren i milczący salut Polaków, to symbol naszego szacunku dla Bohaterów tamtych dni. Dziś mija 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Cześć i chwała Bohaterom!
80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Ten heroiczny, ogromny zryw niepodległościowy Armii Krajowej i warszawiaków jest żywym symbolem niepodległości Polski i suwerenności Narodu Polskiego. Cześć i chwała Bohaterom! Poległym, pomordowanym w bestialski sposób przez Niemców i ich współpracowników, jak np. podczas „rzezi Woli”. Racz im dać Panie wieczny odpoczynek.
Cześć i chwała Bohaterom!
Powstanie w kolorze. Ukazał się nowy album fotograficzny
Każde zdjęcie z czasów Powstania Warszawskiego jest ikoniczne. Chciałem pokazać jak najwięcej życia codziennego powstańczej Warszawy. Mimo strasznych warunków ludzie chcieli żyć normalnie - powiedział PAP fotografik Chris Niedenthal, który wybrał „100 najważniejszych zdjęć walczącej Warszawy”.
Album „Kolor Powstania. 100 najważniejszych zdjęć walczącej Warszawy” to wybór zdjęć z Powstania Warszawskiego poddanych koloryzacji. Selekcji dokonał znany fotografik Chris Niedenthal - autor zdjęcia-symbolu stanu wojennego. W rozmowie z PAP Niedenthal zaznaczył, że nie jest edytorem zdjęć, tylko fotografem, dlatego dokonanie wyboru zdjęć jest dla niego zawsze trudnym zadaniem.
Poruszający spot z udziałem Powstańca
Na profilu Kancelarii Prezydenta na portalu X ukazał się film z udziałem Jakuba „Tomka” Nowakowskiego, Powstańca Warszawskiego.
Dzień 1-go sierpnia jest dla mnie najważniejszym dniem roku
— mówi mężczyzna.
Przed ratuszem w Berlinie zawiśnie polska flaga!
Dom Polsko-Niemiecki zainicjował upamiętnienie w Berlinie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Pierwszy raz w historii miasta z okazji 1 sierpnia przed ratuszem zostanie powieszona flaga polska
— przekazała PAP przedstawicielka Domu Polsko-Niemieckiego Agnieszka Wierzcholska.
Powiedziała, że zbliżają się dwie ważne rocznice, o których warto przypominać w Niemczech, a szczególnie w Berlinie - mieście, z którego rozchodziły się zbrodnie nazistowskich Niemiec, a które dzisiaj jest miastem partnerskim Warszawy.
Kancelaria Prezydenta przypomina o rocznicy!
Na stronie Kancelarii Prezydenta ukazała się specjalna infografika.
„Oni walczyli dla Ciebie!”
80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie! Oni walczyli dla Ciebie! O wolność przyszłych pokoleń. A byli tacy jak Ty. Mieli swoje marzenia i pasje…
— przypomniała Fundacja Nie zapomnij o nas.
Spot ambasady USA
Specjalny materiał filmowy z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowała ambasada USA w Polsce.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/700951-relacja-uroczystosci-80-rocznicy-powstania-warszawskiego