Wiceszef MON Paweł Zalewski zapewnił, że nie ma decyzji ws. przekazania MiG-ów na Ukrainę. Dodał, że Polska jest gotowa do rozmów z NATO nt. możliwości zestrzeliwania rosyjskich rakiet lecących w kierunku Polski jeszcze nad terytorium Ukrainy, ale dzisiaj taka perspektywa nie istnieje.
Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że zestrzeliwanie rosyjskich rakiet lecących w kierunku Polski jeszcze nad terytorium Ukrainy to potencjalny temat do dyskusji podczas szczytu NATO. W ten sposób odniósł się do pomysłu wyrażonego przez premiera Donalda Tuska podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Warszawie w przeddzień szczytu NATO w Waszyngtownie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rzecznik Departamentu Stanu USA: Strącanie rosyjskich rakiet lecących w kierunku Polski możliwym tematem szczytu NATO
Konieczność rozmów na ten temat podkreślono też w dwustronnej umowie o bezpieczeństwie, którą w poniedziałek w Warszawie podpisali premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Dzisiaj taka perspektywa nie istnieje”
Wiceminister obrony, Paweł Zalewski (Polska 2050), który uczestniczy w szczycie NATO w Waszyngtonie, był pytany w RMF FM, czy Polska będzie zestrzeliwać rakiety znajdujące się jeszcze na terytorium Ukrainy, lecące w kierunku naszego kraju.
Jesteśmy gotowi do rozmów na ten temat, ale z całym Sojuszem. To powinno być zobowiązanie całego Sojuszu. Polska nigdy takich zobowiązań sama nie podejmie
— zapewnił wiceminister.
Poinformował jednak, że „dzisiaj taka perspektywa nie istnieje”.
Istotne jest to, by pomagać Ukrainie, ale z drugiej strony zrobić wszystko, by samemu w tę wojnę nie być zaangażowanym. To jest stanowisko, które reprezentujemy tutaj wszyscy z prezydentem, ministrem obrony narodowej i ministrem spraw zagranicznych
— powiedział wiceminister.
Mig-i dla Ukrainy?
Zalewski był również pytany o inny zapis umowy podpisanej przez premiera Tuska i prezydenta Zełenskiego, stanowiącej o tym, że Polska rozważy przekazanie Ukrainie myśliwców MiG-29.
Wiceminister przyznał, że rzeczywiście takie jest oczekiwanie strony ukraińskiej. Zastrzegł jednak, że „MiG-i, które strzegą polskiego nieba pełnią ważną funkcję w obronie powietrznej” naszego kraju.
I w związku z tym dzisiaj nie jesteśmy w stanie ich przekazać
— podkreślił.
Jak mówił, strona polska przekonała sojusznikom w NATO, że bez adekwatnego wzmocnienia polskiego nieba samolotami NATO, nie jesteśmy w stanie przekazać MiG-ów Ukrainie. Dopytywany, czy otrzymamy zatem samoloty z NATO, abyśmy mogli przekazać nasze MiG-i Ukrainie, wiceszef MON zaznaczył, że „na razie nie ma takiej decyzji”.
To oznacza również, że na razie nie ma decyzji polskiej o przekazaniu MiG-ów na Ukrainę
— doprecyzował.
Centrum NATO-Ukraina w Bydgoszczy
Zalewski mówił rówież, że Ukraina jest głównym tematem tego szczytu, a deklaracje podjęte na szczycie wobec Ukrainy nie są wyłącznie obietnicami, ale bardzo poważnymi zobowiązaniami. Podkreślił również, że szczyt NATO potwierdził utworzenie w Bydgoszczy centrum NATO-Ukraina.
To ważne miejsce dla NATO, Polski i Ukrainy
— zaznaczył.
Dodał, że Polska zabiega o to, aby Tarcza Wschód była inwestycją także natowską.
Zobowiązanie do długoterminowego wsparcia Ukrainy i deklaracja o jej „nieodwracalnej drodze do członkostwa”, nacisk na Chiny w kontekście wspierania przez nie Rosji i deklaracje o wzmocnieniu sojuszniczej obrony rakietowej — to elementy zawarte w konkluzjach ze szczytu NATO w Waszyngtonie.
Wśród innych decyzji Szczytu jest też oficjalne powołanie Centrum Szkolenia i Analiz NATO — Ukraina w Bydgoszczy, które zajmie się m.in. szkoleniem ukraińskich żołnierzy i wymianą informacji na temat wojny. Sojusznicy podpisali również wspólną deklarację zwiększenia współpracy i produkcji przemysłu obronnego, w tym poprzez wspólne zakupy sprzętu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/698571-wiceszef-mon-nie-ma-decyzji-o-przekazaniu-mig-ow-na-ukraine