Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla woj. małopolskiego, łódzkiego, śląskiego, kieleckiego i podkarpackiego. Dla większości kraju wydane zostało również ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Alert przed burzami wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla woj. małopolskiego, południowej części woj. łódzkiego, kieleckiego i podkarpackiego oraz dla większości woj. śląskiego.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami wiążą się z sumami opadów od 35 mm do 50 mm i z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwy grad.
Na podanym obszarze ostrzeżenia obowiązują w godz. 11.00-23.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 80 proc.
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności.
Będzie niebezpiecznie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, mazowieckiego, południowych części woj. kujawsko-pomorskiego i śląskiego, oraz większości woj. kieleckiego i podkarpackiego.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami wiążą się z sumami opadów od 20 mm do 35 mm i z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwy grad.
Na podanym obszarze ostrzeżenia obowiązują albo w godz. 11.00-23.00, albo 13.00-23.00 lub 15.00-23.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 80 proc.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, późnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.
Upał w całej Polsce!
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami wydano dla większości Polski, oprócz południowozachodniej części woj. zachodniopomorskiego oraz południowych krańców woj. dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia w zależności od miejsca obowiązują albo w godz.11.00-20.00 albo 12.30-20.00.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami wydano dla południowozachodniej części woj. zachodniopomorskiego oraz południowych krańców woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Ostrzeżenie to obowiązuje w zależności od miejsca albo w godz. 11.00-20.30 albo 12.30-20.00.
Zagrożenie pożarowe w lasach
IMGW w związku z aktualnymi upalnymi warunkami atmosferycznymi ostrzega również przed wzrostem zagrożenia pożarowego w lasach. W godz. 14.00-16.00 w większości kraju prognozowane jest wysokie zagrożenie pożarowe, a miejscami zwłaszcza w woj. mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim bardzo wysokie i ekstremalne.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców województw: dolnośląskiego, łódzkiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i opolskiego SMS o treści:
Uwaga! Dziś i w nocy (27/28.06) możliwe burze z intensywnymi opadami deszczu. Prawdopodobne lokalne podtopienia. W czasie burzy znajdź bezpieczne schronienie.
Policja ostrzega i apeluje
Upał może stanowić duże zagrożenie dla kierowców i pasażerów
— przestrzegają mazowieccy policjanci.
Mundurowi apelują, by nawet na chwilę nie pozostawiać w nagrzanych samochodach dzieci i zwierząt. Przy wysokich temperaturach muszą na siebie uważać też kierowcy.
W upalne dni temperatura wewnątrz pojazdu bardzo szybko może osiągać nawet do 50-60 stopni Celsjusza.
W takiej sytuacji nie pomoże uchylona szyba. Dlatego podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych w pojazdach
— powiedziała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.
Niestety, jak podkreślają mundurowi, latem wielu kierowców o tym zapomina i zostawia w samochodach śpiące dzieci, czy zwierzęta.
Mandat karny w wysokości 500 zł to najmniejsza konsekwencja za takie zachowanie, bo przez brak rozwagi może dojść do narażenia życia
— zauważyła policjantka.
Zwierzęta zosatwione w aucie
Mundurowi przypominają, że w czasie upałów należy pamiętać też o przewożonych autem zwierzętach.
Pozostawienie zwierząt w pojeździe, który w ciągu zaledwie kilku minut nagrzewa się nawet do 60 stopni, to znęcanie, za które grozi kara nawet do 3 lat więzienia
— powiedziała podinsp. Kucharska.
„Można wybić szybę”
Policja podkreśla, że każdy, kto w gorący dzień zobaczy dziecko, czy zwierzę zamknięte w samochodzie, natychmiast powinien zareagować i powiadomić policję.
Wystarczy zadzwonić na alarmowy numer 112. W takiej sytuacji liczy się każda minuta, a jeśli nie ma innego rozwiązania, można wybić szybę
— zaznaczyła policjantka.
Funkcjonariuszka zauważyła, że w upalne dni także sami kierowcy muszą na siebie szczególnie uważać. Upały, które panują na zewnątrz, mogą doprowadzać do zmiany samopoczucia, powodując rozdrażnienie, zmęczenie, obniżenie koncentracji, a nawet wydłużenie czasu reakcji. W samochodzie warto mieć butelkę z wodą i pić często, by nie doszło do odwodnienia organizmu.
Nie zaszkodzi także robić sobie przerwy regeneracyjne w trasie, a osoby ze schorzeniami m.in. kardiologicznymi powinny w ogóle rozważyć wsiadanie za kierownicę w trakcie upałów
— powiedziała policjantka.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/696989-upal-w-calej-polsce-do-tego-burze-i-zagrozenie-pozarami