Ok. 150 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowała w środę Straż Graniczna, w czwartek od północy było ich 27 - poinformowała PAP rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Od początku roku zanotowaliśmy 18 422 osoby próbujące nielegalnie przekroczyć granicę. Bezpośrednio w strefie służby zapobiegły takim próbom 11 369 razy. W 6685 przypadkach wydano postanowienie o opuszczeniu terytorium RP, 368 osób zatrzymano – przekazał wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk.
Migranci próbowali przekroczyć granicę w rejonie działania placówek SG w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze
— poinformowała Zdanowicz.
Była też próba dostania się migrantów do Polski w rejonie Białowieży przez graniczną rzekę.
Przy zapobieżeniu trzem próbom nielegalnego przekroczenia granicy, minionej doby innym służbom pomagali policjanci z Olsztyna. Wszystkie zdarzenia miały miejsce w okolicach Białowieży. Podczas dwóch z tych sytuacji, policjanci i żołnierze byli obrzuceni kamieniami przez osoby, które znajdowały się po białoruskiej stronie granicy. Policjanci nie odnieśli obrażeń, uszkodzony jest jeden radiowóz - podała podlaska policja.
Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (POSG) gen. bryg. Sławomir Klekotka ocenił w Polskim Radiu Białystok, że można sądzić, że strona białoruska „testuje” polskie służby w związku z wprowadzeniem strefy, na co może wskazywać mniejsza liczba prób przekroczeń granicy.
Najprawdopodobniej jest niepewność, jest rozpoznawanie sytuacji, co w związku z wprowadzeniem strefy buforowej, co się zmieniło po stronie polskiej, jak zmienić sposób przekraczania granicy, aby był skuteczny
— powiedział komendant POSG.
Pytania do wiceszefa MSWiA
W Sejmie posłowie Konfederacji zwrócili się z pytaniem do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie migrantów nielegalnie przekraczających polską granicę. Poseł Witold Tumanowicz, przytaczając dane niemieckiej policji federalnej, wskazywał, że od początku roku zarejestrowano ponad 5,6 tys. osób, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-niemiecką. Prawie 3,6 tys. z nich zawrócono do Polski.
Odnosząc się do tej kwestii, wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk zaznaczył, że mamy tu do czynienia z czterema sytuacjami: gdy migranci podchodzą pod zaporę, a następnie się wycofują; przekraczają granicę, ale wycofują się w wyniku interwencji służb; są odnajdywani na terenie Polski po dłuższym okresie i z sytuacją, gdy są odnajdowani na terenie innego kraju członkowskiego UE i jednoznacznie stwierdzono, że pierwszym krajem bezpiecznym, w którym się znaleźli, była Polska.
Duszczyk zaznaczył, że są regulacje mówiące o tym, kiedy państwo zgodnie z prawem UE jest zobowiązane do przyjęcia migrantów na swoim terytorium.
Od początku roku zanotowaliśmy 18 422 osoby, które podjęły próbę nielegalnego przekroczenia granicy. SG z wojskiem, bezpośrednio w strefie, zapobiegła takim próbom 11 369 razy. W 6685 przypadkach wydała postanowienie o opuszczeniu terytorium RP osobom, które ujawniono bezpośrednio po nielegalnym przekroczeniu granicy, oraz zatrzymała 368 osób
-– przekazał Duszczyk.
Wiceminister zaznaczył, że łącznie z terytorium Niemiec na podstawie prawa unijnego od 1 stycznia do końca kwietnia zawrócono do Polski 266 osób.
To są oficjalne dane Straży Granicznej
-– mówił Duszczyk.
Dodał, że na podstawie umowy o readmisji było to 156 cudzoziemców, a 110 na podstawie prawa unijnego.
Wnioski o ochronę międzynarodową w tym okresie złożyło sześć osób: po jednej z Afganistanu, Azerbejdżanu, Somalii i z Ukrainy i dwie z Syrii.
Nie wiemy, ile z tych osób przekroczyło granicę polsko-litewską i przejeżdżając przez Polskę, trafiło do Niemiec
-– zaznaczył.
Dodał, że w wyniku działań na granicy polsko-litewskiej, gdzie nie ma kontroli granicznej, ale gdzie operują służby polskie i litewskie, od początku roku zawrócono ok. 300 osób.
Dodał, że większość z migrantów nie chce zostać w Polsce, ale również nie dla wszystkich krajem docelowym są Niemcy.
Z informacji Podlaskiego Oddziału SG wynika, że w 2024 r. granicę od strony białoruskiej najczęściej próbują przekraczać migranci z Somalii i krajów ościennych.
Od północy na ok. 60 km granicy z Białorusią w Podlaskiem obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania w niej. Jest wprowadzona na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać na pasie 200 metrów od linii granicy, na 16 km na około 2 km.
CZYTAJ TAKŻE:
md/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/695308-ostatniej-doby-az-150-prob-przekroczenia-granicy