Na Podhalu i w Tatrach w nocy z soboty na niedzielę spadł śnieg, w Zakopanem leży ok. 5 cm, a na Kasprowym Wierchu 81 cm. Czynny jest wyciąg krzesełkowy w Kotle Gąsienicowym.
W Tatrach powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana z podłożem, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście dużych lawin jest mało prawdopodobne.
Po opadach śniegu i krupy śnieżnej połączonych z wiatrem w okolicach grani, w żlebach i pod ścianami skalnymi potworzyły się depozyty z nawianego śniegu leżące na twardym podłożu
— podali ratownicy TOPR.
Miejsca turystyczne
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży 62 cm śniegu, a na Hali Gąsienicowej spadło 14 cm śniegu.
Opady śniegu w Tatrach i Zakopanem zapowiadane są również na poniedziałek.
W pozostałych częściach kraju
Oprócz opadów deszczu i możliwych burz, w niektórych miejscach w kraju może spaść także śnieg. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla części województwa małopolskiego i śląskiego. Ogłoszono także alert przed przymrozkami dla całej Polski.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przeważający obszar Europy będzie pod wpływem rozległego układu wysokiego ciśnienia z centrami nad Wyspami Brytyjskimi i Skandynawią. Na południu i wschodzie kontynentu pogodę kształtować będą niże oraz towarzyszące im układy frontów atmosferycznych. Polska będzie pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich a niżem, którego ośrodek znad południowej Ukrainy przemieści się nad Białoruś. Z północy Europy będzie napływać arktyczne powietrze.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/689212-zakopane-pod-sniegiem-tak-wyglada-stolica-tatr-zdjecia