Straż Graniczna deportowała ośmiu obywateli Gruzji i dwóch obywateli Tadżykistanu - poinformowała w środę formacja. SG dodała, że dziewięć osób stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, wśród nich mężczyzna, który miał być członkiem tzw. Państwa Islamskiego.
„Dziewięć osób stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”
Straż Graniczna poinformowała w środę, że we współpracy z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach, zorganizowała operację powrotową, której celem było deportowanie 10 cudzoziemców. Operację, w ramach której do krajów pochodzenia przekazano ośmiu Gruzinów i dwóch Tadżyków, zabezpieczało 18 funkcjonariuszy SG.
Dziewięć osób stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Wśród tej kategorii osób znajdował się obywatel Tadżykistanu, wobec którego MSWiA, po wniosku ABW, wydało decyzję do powrotu i zakazie ponownego wjazdu ma terytorium Polski i innych państw Schengen na okres 10 lat
— poinformowała SG na platformie X.
Państwo Islamskie
We wtorek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował, że na wniosek szefa ABW deportowano z Polski obywatela Tadżykistanu poszukiwanego czerwoną notą Interpolu. Zatrzymany przez ABW na terenie centralnej Polski Tadżyk miał być członkiem organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie i ukrywał się pod fałszywymi danymi.
Według Agencji mężczyzna od kilku lat miał być zaangażowany w działalność terrorystyczną - m.in. w rejonie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie.
Mężczyzna powiązany był również z członkami organizacji Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, wobec których prowadzone są śledztwa w związku z przygotowywaniem aktów terrorystycznych w kilku państwach europejskich
— wskazał Dobrzyński.
Wobec Tadżyka orzeczono zakaz wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw strefy Schengen przez okres 10 lat. Został deportowany 11 kwietnia „w ścisłej współpracy ze Strażą Graniczną” - wydalono go lotem specjalnym w asyście funkcjonariuszy SG - informował rzecznik Dobrzyński.
Odpowiedzialność za marcowy zamachu w Rosji w podmoskiewskim Krasnogorsku, gdzie zginęło ponad 140 osób, wzięła na siebie organizacja Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, czyli afgańskie skrzydło terrorystycznego ugrupowania Państwo Islamskie (IS).
Po zamachu rozbudzone zostały negatywne nastroje wobec osób z rejonów azjatyckich, czy obywateli takich krajów jak Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbeków - mieszkańców Azji Środkowej, którzy według Rosjan mieli uczestniczyć w ataku.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/688905-sg-deportowala-10-cudzoziemcow-9-stanowilo-zagrozenie