Główny Urząd Statystyczny podał dziś najnowsze dane dotyczące m.in. zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce, produkcji przemysłowej i jej kosztów. Przedstawiamy - za PAP - ich najważniejsze szczegóły.
Zatrudnienie i wynagrodzenie
Zatrudnienie w lutym rdr wyniosło 6510,9 tys. co stanowi spadek o 0,2 proc., a mdm - o 0,1 proc.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. wyniosło 7.978,99 zł, co oznacza wzrost o 12,9 proc. rdr, z kolei mdm wzrosło o 2,7 proc.
Jak zbadał GUS, wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym względem stycznia o 2,7 proc. spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami premii, nagród, wypłatami z tytułu nadgodzin, a także odpraw emerytalnych.
Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami premii w tym premii rocznych, nagród jubileuszowych, wypłatami z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń
— napisał GUS w komentarzu do danych.
Produkcja przemysłowa
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,7 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w lutym o 2,6 proc. rdr i o 0,6 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lutym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,1 proc. niższym w porównaniu ze styczniem br.
Wzrost produkcji w lutym odnotowano w 24 działach gospodarki na 34.
Według wstępnych danych w lutym, w stosunku do lutego 2023 roku wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 48,5 proc., w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 17,8 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 13,9 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 10,3 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 10,1 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 6,9 proc., artykułów spożywczych – o 5,5 proc.
Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lutym 2023 roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 23,9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 18,5 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 4,3 proc.
Ceny produkcji przemysłowej spadły rdr o 10,1 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc. W największym stopniu, o 17,5 proc. rdr spadły ceny wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i wodę. Z kolei o 13,2 proc rdr spadły ceny górnictwa i wydobywania.
Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły o 8,7 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc.
Ocena sytuacji finansowej, oczekiwania i poziom ufności konsumentów
GUS podał również, że w marcu 2024 r. poglądy konsumentów wskazują na przesunięcie oczekiwań konsumentów w kierunku nieco wyższej inflacji względem poprzedniego miesiąca. Jednocześnie w marcu odnotowano poprawę mdm zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł - 12,3 i był o 0,3 p. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Spośród składowych wskaźnika najbardziej poprawiła się ocena obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 1,5 p. proc.). Wyższe wartości osiągnęły również oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 0,9 p. proc. i 0,4 p. proc.).
Niższe wartości niż przed miesiącem odnotowano dla ocen obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 1,2 p. proc. i 0,2 p. proc.). W odniesieniu do marca 2023 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 23,3 p. proc.
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,1 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -5,2.
Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrosty odpowiednio o 0,9 p. proc. i 0,4 p. proc.). Niższe wartość niż przed miesiącem odnotowały oceny przyszłego poziomu bezrobocia oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 0,4 p. proc. i 0,2 p. proc.).
W marcu br. WWUK osiągnął wartość o 17,4 p. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2023 r.
Ocena wpływu na polski rynek sytuacji na Ukrainie
Ankietowani ocenili także w marcu, że obecna sytuacja na terytorium Ukrainy stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce. Odsetek tak uważających Plaków wzrósł o 8,3 pp. mdm do 37,4 proc.
Przeciętne zagrożenie odczuwa 41,1 proc. odpowiadających na pytania. Małe zagrożenie deklaruje 15,4 proc., zaś brak zagrożenia stwierdziło 6,1 proc. respondentów. W przypadku 8,7 proc. respondentów obecna sytuacja na terytorium Ukrainy stanowi duże zagrożenie dla ich osobistej sytuacji finansowej. Przeciętne zagrożenie odczuwa 28,5 proc. odpowiadających na pytania dotyczące koniunktury konsumenckiej. Małe zagrożenie deklaruje 34,0 proc., natomiast brak zagrożenia stwierdziło 28,8 proc. respondentów.
CZYTAJ TAKŻE:
— https://wpolityce.pl/gospodarka/685224-ile-wyniosla-inflacja-w-lutym-sa-najnowsze-dane-gus
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/685757-nowe-dane-gus-lekki-spadek-zatrudnienia-wzrost-wynagrodzen