1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To hołd dla niezłomnych bohaterów, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej i rozpoczęli walkę z sowieckim okupantem, tym samym nie godząc się na instalowanie reżimu komunistycznego w Polsce. W całym kraju odbywają się wydarzenia upamiętniające członków antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pamiętamy o Niezłomnych! PROGRAM społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
RELACJA
20:26. Specjalny spot Kancelarii Prezydenta RP
Andrzej Duda przypomina wizytę w Mławie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
20:03. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach
1 Marca oddajemy hołd nie tylko żołnierzom niezłomnym, także ich rodzinom. Wiele z nich do dzisiaj nie wie, gdzie są pochowani ich bliscy - powiedział w Kielcach podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Robert Piwko.
Główne uroczystości rozpoczęły się na kieleckim cmentarzu na Piaskach złożeniem kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zamordowanych i represjonowanych w byłym więzieniu kieleckim.
W kieleckiej bazylice katedralnej odprawiona została msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Ks. Jacek Kopeć w homilii podkreślił, że 1 marca oddajemy hołd żołnierzom niezłomnym.
Żołnierzom, którzy pozostali wierni walce o wierność Polski. Wierni i lojalni do końca swojego życia. Po ofierze złożonej w walce z niemieckim okupantem, nie zawahali się poświecić życia w zmaganiom z drugim okupantem
— mówił duchowny. Dodał, że słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie były sloganami, ale wartościami, za które Żołnierze Wyklęci oddali życie.
Z wiary czerpali siłę i tej wiary bronili. Honor nie pozwalał im na kolaborację z wrogiem i udawanie, że żyjemy w wolnym kraju. Ojczyzna to dom, rodzina, własne gospodarstwo, kultura i wiara. To też groby, do których prawa im odmawiano. Zachowanie pamięci o ludziach, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, jest nie tylko naszym obowiązkiem, jest zaszczytem
— zaznaczył ks. Kopeć.
Po nabożeństwie pod ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim zapalono znicze i złożono kwiaty. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na skwer Stefana Żeromskiego, gdzie przed pomnikiem Armii Krajowej odbył się apel pamięci, złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
Naczelnik kieleckiej delegatury IPN przypomniał, że według szacunkowych danych opór przeciwko władzy komunistycznej podjęło w Polsce po II wojnie światowej od 120 do 170 tysięcy osób.
1 Marca oddajemy hołd nie tylko im, także ich rodzinom. Wiele z nich do dzisiaj nie wie, gdzie są pochowani ich bliscy, pozostała im tylko pamięć. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej deklaruję kontynuację prac nad poszukiwaniem szczątków żołnierzy niezłomnych
— powiedział Piwko.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Kielecka delegatura IPN przygotowała szereg wystaw na temat żołnierzy wyklętych. W kieleckim Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego prezentowane są dwie wystawy: „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” oraz „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna ‘Inka’ 1928–1946”. W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim można oglądać ekspozycje poświęcone Armii Krajowej i Witoldowi Pileckiemu.
W niedzielę (3 marca) na Stadionie Leśnym odbędzie się Kielecki Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Stanisława Staszica. Początek biegu, którego dystans liczy około 5 km, o godz. 11.
18:30. Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego iluminacja w hołdzie Niezłomnym
„1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie wyświetlona została okolicznościowa iluminacja” - napisała prezydencka kancelaria wieczorem na portalu X.
18:00. Wystąpienie prezydenta Dudy w Mławie
Dzięki bohaterstwu i niezłomności, a w ogromnej części przypadków śmierci, dramatycznej, często w cierpieniach, Żołnierzy Wyklętych, kolejne pokolenia odzyskały Polskę - powiedział w Mławie prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent w Mławie: Nigdy więcej tutaj rosyjskich porządków, ruskiego miru. Nie chcemy. Mamy swoją kulturę, swoją wiarę
17:00 Wzruszające spotkanie prezydenta z mieszkańcami Mławy
16:22. Prezydent Andrzej Duda uczcił Żołnierzy Wyklętych podczas wizyty w Mławie
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Mławie (Mazowieckie) złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym walczących w różnych formacjach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego od drugiej połowy lat 40. XX wieku.
W uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli m.in. mławscy samorządowcy, uczniowie i harcerze. Po złożeniu wieńca prezydent przez chwilę rozmawiał ze zgromadzoną młodzieżą i mieszkańcami.
Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Mławie został odsłonięty w 2016 r. Jego budowę trzy lata wcześniej zainicjował powołany w tym celu społeczny komitet. Pomnik, który znajduje się na skwerze przed kościołem św. Rodziny, to dwa kamienie, przed którymi ułożone są tabliczki z nazwami formacji antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, jak np. Ruch Oporu Armii Krajowej, Narodowe Siły Zbrojne i Samoobrona Społeczna.
Na jednym z kamieni głównym elementem jest tablica z inskrypcją: „Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych Ziemi Mławskiej Walczących o Polskę Niepodległą w latach 1945 – 1953”. Widnieje tam też cytat z Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Drugi z kamieni, przepasany biało-czerwoną szarfą, zdobi znak Polski Walczącej. W tle znajdują się krzyże.
12:40. Wystąpienie prezydenta Dudy na Pl. Piłsudskiego
„To była dramatyczna walka, to były dramatyczne lata, to było dramatycznych prawie 20 lat (…). Serce się ściska, kiedy nieraz wspominamy ten straszny los, którego doświadczyli ci, którzy o wolną Polskę walczyli do samego końca. To byli chłopcy stąd” - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia sztandaru wojskowego Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.
CZYTAJ WIECEJ: Prezydent o Żołnierzach Wyklętych: To była dramatyczna walka. Serce się ściska, kiedy wspominamy ten straszny los, którego doświadczyli
12:00. Uroczystości na Pl. Piłsudskiego. Wręczenie sztandaru Terytorialsom
Prezydent Andrzej Duda wręczył sztandar wojskowy Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojska Obrony Terytorialnej sprawdzają się zawsze, gdy jest potrzeba; stanowią spójną część naszej armii, potencjału obronnego Rzeczypospolitej - mówił prezydent podczas uroczystości.
Matką chrzestną sztandaru została Halina Rogozińska ps. „Mała” lub „Niebieska” - żołnierz, łączniczka IV Obwodu Ochota, a ojcem chrzestnym – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK - Janusz Komorowski.
12:00. Uroczystości na Powązkach Wojskowych
11:00. Lawina wpisów upamiętniających Niezłomnych
„Nie doczekali upragnionej wolnej Polski, ale wywalczyli ją dla nas. Żołnierze wyklęci, niezłomni, zwycięscy. Cześć ich pamięci!” - napisał Mateusz Morawiecki
CZYTAJ WIĘCEJ: „Chwała tym, którzy nigdy się nie poddali!”. „Niezłomni, zwycięscy!”. Lawina wpisów upamiętniających bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych
10:30. Uroczystości na Rakowieckiej
Minister Andrzej Dera reprezentował Prezydenta Dudę podczas uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – b. Areszcie Śledczym Warszawa–Mokotów przy ul. Rakowieckiej.
Minister odczytał przesłanie Prezydenta skierowane do uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:
Dzisiaj, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czcimy tych, którzy po klęsce hitlerowskich Niemiec nie złożyli broni, lecz trwali w oporze przeciwko nowej czerwonej okupacji. Łączę się w hołdzie dla poległych za wierność Ojczyźnie ze wszystkimi, którzy pielęgnują pamięć o ich bohaterstwie.
10:05. „Nasze hasło to #PowracamyPoSwoich”
Instytut Pamięci Narodowej realizuje misję poszukiwania i identyfikacji szczątków żołnierzy, którzy zginęli z rąk funkcjonariuszy terroru komunistycznego. Nasze hasło to #PowracamyPoSwoich!
— czytamy we wpisie Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na platformie X.
Oddajemy dziś hołd żołnierzom powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli i ginęli za niepodległość Polski. Chwała Bohaterom!
10:03. Szef MON: Nie ustaniemy w poszukiwaniach ofiar komunistów
Nie ustaniemy w poszukiwaniach, ustaleniu miejscu pochówku i upamiętnieniu tych, którzy zostali w bestialski sposób zamordowani przez reżim komunistyczny
— powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Szef MON wraz z dowódcami Wojska Polskiego złożył dziś kwiaty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze „Ł”, tzw. „Łączce”, gdzie w latach 1945-1956 w masowych grobach potajemnie pogrzebano więźniów zamordowanych przez funkcjonariuszy komunistycznych organów bezpieczeństwa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Deklaracja szefa MON: Nie ustaniemy w poszukiwaniach i upamiętnieniu tych, którzy zostali zamordowani przez reżim komunistyczny
09:45. Wieniec od prezydenta RP na powązkowskiej „Łączce”
W imieniu Prezydenta RP, minister Wojciech Kolarski złożył kwiaty przed Panteonem–Mauzoleum znajdującym się w kwaterze „Ł” („Łączce”) na Wojskowych Powązkach upamiętniając Żołnierzy Wyklętych, bohaterów podziemia antykomunistycznego.
09:15. Uroczystości przy ul. Rakowieckiej
Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się przy ul. Rakowieckiej 37 na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie odbył się Apel Pamięci przed ścianą śmierci.
Zaplanowano również zwiedzanie X Pawilonu z prezentacją audiowizualną.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w b. więzieniu na Mokotowie. „Nie zbudujemy narodowej wspólnoty bez wspólnego przeżywania historii
08:00. Poruszający spot Kancelarii Prezydenta
Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamęci Żołnierzy Wyklętych Kancelaria Prezydenta RP przygotowała poruszający spot. „Dziękuję naszym wspaniałym bohaterom - Żołnierzom Niezłomnym” - mówi w materiale prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ: Poruszający spot Kancelarii Prezydenta z okazji 1 marca. Andrzej Duda: „Dziękuję naszym wspaniałym bohaterom - Żołnierzom Niezłomnym”
07:00. Prezydent o Żołnierzach
Dziękuję wszystkim, którzy przez dziesięciolecia – również przed 1989 r. – kultywowali dziedzictwo „żyjących prawem wilka”. Pamięć o nich jest naszą patriotyczną powinnością i obowiązkiem - napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent pamięta o Żołnierzach Wyklętych: Dziękuję wszystkim, którzy kultywowali dziedzictwo „żyjących prawem wilka”
gah/X/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/683599-relacja-obchody-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-pamietamy