W drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wielu miastach w Polsce – m.in. Warszawie, Toruniu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie – odbywały się marsze i wiece organizowane przez środowiska ukraińskie oraz władze regionalne.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA. 731. dzień wojny na Ukrainie. Druga rocznica rosyjskiej inwazji! „To moment, by pokazać, że tyrania nigdy nie zatriumfuje”
Polacy zaangażowani w pomoc Ukrainie
Prezydent Andrzeja Duda w nagranym przesłaniu zamieszczonym na platformie X zauważył, że „brutalna rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę przyniosła śmierć, ból i cierpienie”.
My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie. Wyciągamy wnioski z wojny za naszą wschodnią granicą
— zaznaczył.
Nie stać nas dzisiaj na bezczynność, dlatego wzmacniamy i będziemy wzmacniali naszą armię tu i teraz
— podkreślił.
Również inni politycy – m.in. premier i ministrowie rządu – odnosili się w mediach społecznościowych do drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.
Apelujemy o dalsze wsparcie
O dalsze wsparcie – militarne, ekonomiczne, społeczne i polityczne – państwa ukraińskiego, które stoi na straży wolności demokratycznego świata – zaapelowali przedstawiciele organizacji mniejszości ukraińskiej działających w Podlaskiem: Związku Ukraińców Podlasia, Podlaskiego Instytutu Naukowego, Ukraińskiego Pisma Podlasia „Nad Buhom i Narwoju”, Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia oraz Towarzystwa Przyjaciół Skansenu w Koźlikach.
Społeczeństwo ukraińskie pokazało całemu światu wielką determinację w obronie swojego państwa, wolności i niezależności. Ukraina każdego dnia ponosi wielkie ofiary, płacąc wysoką cenę za prawo do istnienia
— podkreślono.
Jak zaznaczono, przez te dwa lata cały demokratyczny świat udzielił walczącej Ukrainie „bezprecedensowego wsparcia”.
Przedstawiciele mniejszości ukraińskiej wskazują też na niezwykle ważną pomoc, na wielu płaszczyznach, państwa polskiego, którego są obywatelami.
Apelujemy o dalsze wsparcie – militarne, ekonomiczne, społeczne i polityczne – dla walczącej Ukrainy. Obrona państwa ukraińskiego musi zakończyć się zwycięstwem nad najeźdźcą, triumfem prawdy i sprawiedliwości. Powinno to być celem dla całego demokratycznego świata, na którego straży wolności stoją dzisiaj ukraińscy żołnierze, a ofiarę ponosi całe społeczeństwo ukraińskie
— podkreślono w stanowisku.
Marsz „Razem do zwycięstwa” w Krakowie
W wielu miastach w Polsce zostały zorganizowane marsze i wiece w związku z drugą rocznicą rosyjskiej inwazji.
Ulicami Krakowa przeszedł marsz „Razem do zwycięstwa” zorganizowany przez środowiska ukraińskie. „Ukraina prosi o solidarność i wsparcie” – mówił podczas demonstracji Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski. Podkreślił, że demonstracje organizowane 24 lutego mają na celu zwrócenie oczu całego cywilizowanego świata na tragiczne rocznice, jakie Ukraińcy obchodzą z bólem serca w lutym: Niebiańskiej Sotni – bohaterów, którzy zginęli podczas protestów na Majdanie, 10. rocznicy wojny z Rosją oraz 2. rocznicy pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
Dzisiaj zwracamy się do społeczeństwa polskiego, a także naszych partnerów międzynarodowych o pomoc w tej ciężkiej chwili dla narodu ukraińskiego, kiedy Ukraina walczy w obronie nie tylko swojej integralności terytorialnej, ale też w obronie całego cywilizowanego świata i Europy
— mówił konsul.
Tylko wspólnie możemy walczyć przeciwko „ruskiemu mirowi” i w końcu zbudować pokojową Europę. Ukraina wierzy w swoje zwycięstwo, ukraińscy bohaterowie dzielnie walczą na froncie, ale też oczekujemy od świata należytej pomocy militarnej, nowoczesnej broni
— apelował.
Toruń z „flagą życia”
Przez toruńskie Stare Miasto przeszedł marsz pod hasłem „Maraton Jedności”; jego uczestnicy nieśli wielometrową „flagą życia”.
Nasza życie już zawsze będzie się dzieliło na to przed wybuchem wojny i po wybuchu. Zebraliśmy się dzisiaj, ale przeżyć ten trudny dzień razem, aby złagodzić ból wspólnym marszem, piosenką i słowami, które rezonują w każdym sercu
— mówiła jedna z prowadzących wydarzenie Anastasiia Tereshchenko.
Jak dodała, wojna na Ukrainie, to walka „demokratycznych wartości z barbarzyństwem”.
Przegrana Ukrainy oznaczałaby, że zło zwyciężyło, a każdy może włamać się do twojego domu, spalić twoje mieszkanie, zabić twoją rodzinę i wypędzić cię, gdy inni na to patrzą. Nie możemy na to pozwolić. Musimy się trzymać, walczyć i pomagać. Naszą siłą jest jedność i solidarność
— powiedziała.
Lublin „Miasto Ratownik”
W Lublinie rocznicowe obchody rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy upamiętniającej przyznanie Lublinowi tytułu „Miasto Ratownik”.
Lublin jest dla Ukraińców miastem, w którym mogą się czuć, jak u siebie w domu
— zapewnił prezydent miasta Krzysztof Żuk.
Odznaczenie „Miasto Ratownik” wręczył w ubiegłym roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w podziękowaniu za wszechstronną pomoc i solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności. Poza Lublinem tytuł ten otrzymał także Chełm, Przemyśl i Rzeszów.
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz przypomniał podczas uroczystości, że dwa lata temu Rosja pokazała swoją brutalną twarz, chociaż – jak zauważył – ta wojna trwa już od 10 lat. Podziękował mieszkańcom Lublina za to, że w czasie największej próby wyciągnęli swoją pomocną dłoń i pokazali, co to znaczy być solidarnymi.
W Warszawie krzyże przed ambasadą Rosji
W Warszawie po południu w rocznicę ataku na Ukrainę manifestacja rozpoczęła się pod ambasadą Federacji Rosyjskiej.
Przed wejściem do ambasady powstała instalacja artystyczna przedstawiająca ostrzelane bloki. Między nimi ustawiono krzyże z nazwiskami zabitych w czasie agresji Rosji na Ukrainę.
Uczestnicy manifestacji przeszli spod ambasady przed Sejm.
PAP/kot
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/682968-rocznica-inwazji-rosji-na-ukraine-marsze-w-calej-polsce