Urodził się 551, zmarł 481 lat temu ale jego nazwisko nic nie straciło ze swojego znaczenia ani magnetyzmu, który przyciąga najwybitniejsze postacie świata współczesnej nauki. Przeciwnie – wydaje się, że im dłużej badamy życie Mikołaja Kopernika tym bardziej odkrywamy jak istotny wpływ miał on na nie tylko na epokę, w której żył, ale też na późniejszy rozwój nauki i to nie tylko astronomii. Powstała przed rokiem Szkoła Główna Mikołaja Kopernika pokazuje jak przekuć dorobek i splendor wielkiego uczonego na korzyść dla polskiego świata akademickiego, tak bardzo potrzebującego impulsów wzrostowych.
Szkoła Główna Mikołaja Kopernika (SGKM) jest uczelnią publiczną, którą wyróżnia międzynarodowy charakter, interdyscyplinarność i najwyższa jakość nauczania. Radą Naukową SGMK jest Prezydium Akademii Kopernikańskiej, której członkami i wykładowcami są m.in. laureaci Nagrody Nobla oraz prezesi czołowych banków centralnych na świecie. Celem Szkoły jest wykształcenie liderów przyszłości, gotowych stawić czoła wyzwaniom rewolucji cyfrowej, od sztucznej inteligencji po biotechnologię. SGMK jest jedynym w Polsce publicznym centrum edukacji, gdzie nowoczesny program naukowy zostaje wprowadzony przez światowej klasy ekspertów z takich instytucji jak Princeton, Oxford, Harvard czy NASA
— czytamy na stronie uczelni.
Przyjadą najlepsi i najsłynniejsi
O tym jak w praktyce wygląda owa interdyscyplinarność, jakość i zasób najlepszych w swoich dziedzinach międzynarodowych autorytetów dowiadujemy się przy okazji I Kongresu Naukowego o nazwie Futurist OF The Year 2024 (FOTY), który w dniach 9-11 odbędzie się w Warszawie. Lista prelegentów i uczestników Kongresu, która nie została jeszcze w pełni ujawniona, już dziś prezentuje się imponująco. Dziś, na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji zaprezentowano dwóch kolejnych naukowców ze ścisłego światowego „topu” w swoich dziedzinach. Pierwszy to Amerykanin Jonathan Brill, który w rankingu Forbesa zajął pierwsze miejsce wśród naukowców futurologów, współpracujący z najważniejszymi uczelniami świata, takimi jak Harvard. Drugi, zaprezentowany dziś gość to Nick Bostrom – szwedzki filozof, wykładowca Oxfordu, uznawany za jednego ze 100 czołowych myślicieli świata. Wśród wcześniej prezentowanych prelegentów kongresu FOTY 2024 warto przypomnieć takie osobistości świata nauki jak: Dr Michael L. Brodie (Uniwersytet Harvarda), Prof. Mark Coeckelbergh (Uniwersytet Wiedeński), Thomas Frey (futurolog, USA) czy Gerd Leonhard (futurolog, Szwajcaria).
Choć to pierwsza edycja Kongresu FOTY, zainteresowanie nim i odzew świata naukowego pokazuje wyraźnie, że takiego wydarzenia brakowało na akademickiej mapie Polski. Brakowało też takiej szkoły jak SGMK, która potrafiłaby odwołać się nie tylko do dziedzictwa naukowego Kopernika w astronomii, ale także w innych dziedzinach nauk takich jak ekonomia, prawo, filozofia, medycyna czy teologia.
SGMK jest nie tylko miejscem nauki. To przede wszystkim wyjątkowa społeczność. Społeczność, która łączy interdyscyplinarnie pięć miast – Warszawę, Lublin, Olsztyn, Kraków i Toruń. Każde z nich oferuje unikalne doświadczenie akademickie dzięki specjalizacjom naszych Kolegiów od astronomii przez medycynę, ekonomię, filozofię i teologię po prawo
— czytamy na stronie sgkm.edu.pl.
Aby dostać się na Kongres trzeba napisać pracę
Osobisty udział w tak znaczącym wydarzeniu jak Kongres FOTY jest bezpłatny, ale… został zarezerwowany dla wybitnych studentów i ludzi pełnych pasji i pracowitości, a więc rzeczywiście takich, którzy będą potrafili wyciągnąć z udziału w nim jak najwięcej korzyści dla swojego rozwoju. Aby zatem uzyskać kartę wstępu, konieczne jest wysłanie zgłoszenia w konkursie Dom Kopernika poprzez stronę [domkopernika.pl][www.domkopernika.pl]. Praca konkursowa pierwszego etapu konkursu Dom Kopernika powinna stanowić uzasadnienie dla nominacji Mikołaja Kopernika do nagrody w jednej z następujących kategorii plebiscytu odbywającego się pierwszego dnia kongresu Futurist of the Year 2024, a są nimi: astronomia, gospodarka, bankowość, medycyna, technologia, prawo, filozofia, cyberbezpieczeństwo, energetyka, charytatywność. Udział w kongresie i w finale konkursu będzie okazją do poznania wielu międzynarodowych ekspertów, wykładowców i naukowców, wzięcia udziału w wyjątkowych warsztatach i wykładach przygotowanych specjalnie dla uczestników finału konkursowego, wreszcie wzmocnienia swojej wiedzy o przyszłości nowoczesnej technologii, w tym sztucznej inteligencji, bankowości i edukacji.
Jeżeli interesujesz się przyszłością, w tym sztuczną inteligencją, bankowością, edukacją, zdecydowanie musisz wysłać swoją pracę konkursową i otrzymać możliwość uczestniczenia w niesamowitym i niezapomnianym Futurist Of The Year. To tylko 5 stron A4 tekstu i dwa tygodnie na napisanie – do końca lutego. Kwietniowy Futurist Of The Year 2024 będzie zdecydowanie największym futurologicznym kongresem naukowym tego roku w Polsce. Zainteresowanie uczestnictwem ze strony czołowych naukowców i prelegentów przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – będziemy ich przedstawiać w kolejnych tygodniach. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy budować to wydarzenie z wybitnymi osobami pracującymi z młodzieżą, m.in. w instytucjach typu Harvard czy Oxford, ale również, iż szereg z nich poprowadzi zajęcia z naszymi studentami, doktorantami i uczestnikami konkursu Dom Kopernika. Podczas kongresu ogłosimy naszą tegoroczną ofertę w zakresie studiów podyplomowych oraz studiów pierwszego i drugiego stopnia
— podsumował dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Dla laureatów konkursu, poza udziałem w Kongresie FOTY przewidziano trzy miejsca na studiach pierwszego stopnia w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika (SGMK) na kierunku prowadzonym w ramach Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania SGMK (pod warunkiem zdania przez laureata matury w 2024 roku).
Dla studentów studiów pierwszego stopnia przewidziano trzy miejsca na studiach drugiego stopnia w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika (SGMK) na kierunku prowadzonym w ramach Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania SGMK.
Dla absolwentów studiów pierwszego lub drugiego stopnia przewidziano trzy miejsca na studiach MBA (Bankowość i System Finansowy. Edycja II) w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika (SGMK).
Futurist of The Year 2024 jest realizowany przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika oraz partnerów, takich jak Singularity University i Akademia Jagiellońska. Projekt Dom Kopernika jest realizowany w ramach programu edukacji ekonomicznej NBP przez Akademię Kopernikańską we współpracy z SGMK i innymi partnerami.
Harmonogram konkursu Dom Kopernika: – Przyjmowanie zgłoszeń do udziału w konkursie (I Etap): do 29 lutego 2024 r. – Ogłoszenie składu komisji konkursowej: 19 lutego 2024 r. – Ogłoszenie wyników pierwszego etapu konkursu: do 20 marca 2024 r. – Przyznanie wyróżnień w postaci kart wstępu na kongres: do 20 marca 2024 r. – Kongres Futurist Of The Year 2024: 9-11 kwietnia 2024 r. – Szkolenia, warsztaty i przygotowania z finalistami: 9 kwietnia 2024 r. Etap II konkursu: 10 kwietnia 2024 r.
– Ogłoszenie laureatów: 11 kwietnia 2024 r. podczas ostatniego dnia kongresu Futurist of the Year 2024.
Zakończenie konkursu: 11 kwietnia 2024 r.
Szczegóły o Kongresie FOTY 2024, nowej uczelni jaką jest Szkoła Główna Mikołaja Kopernika oraz projekcie konkursowym Dom Kopernika można znaleźć na dedykowanych stronach internetowych: www.futuristoftheyear.com, www.sgmk.edu.pl, www.domkopernika.pl
Rodząca się na naszych oczach inicjatywa być może wreszcie pozwoli polskiej nauce na wykorzystanie potencjału jaki drzemie w spuściźnie Mikołaja Kopernika. Podobnie jak polska kultura od lat czerpie garściami z dorobku Chopina, a Międzynarodowy Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym tego typu wydarzeniem na świecie, podobnie i kongresy FOTY organizowany przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika ma szansę stać się wydarzeniem najwyższej rangi. Jego pierwsza edycja daje podstawy, by żywić takie nadzieje.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/682093-pierwszy-kongres-futurist-of-the-year-2024