Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystym koncercie „Modlitwa pokoleń” w 70. rocznicę powstania Apelu Jasnogórskiego.
Apel Jasnogórski od 70 lat łączy Polaków w kraju oraz tych rozproszonych po całym świecie. Powstał jako prośba o uwolnienie więzionego przez władze komunistyczne kard. Stefana Wyszyńskiego
— przypomina Kancelaria Prezydenta RP.
Prezydentowi towarzyszyli szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych i minister Wojciech Kolarski.
Wcześniej Andrzej Duda złożył wieniec przed Epitafium Smoleńskim, upamiętniającym ofiary katastrofy.
Przesłanie abp. Polaka
W 70. rocznicę Apelu Jasnogórskiego Prymas Polski abp Wojciech Polak poprowadził jubileuszowe rozważanie przed wizerunkiem Matki Bożej na Jasnej Górze. Wskazał w nich, że apel jest godziną obecności, czuwania i modlitwy, ale także „zjednoczenia przez miłość i błogosławieństwo”.
Prymas Polak przypomniał, że 70 lat temu, 8 grudnia 1953 roku, bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia modlitwy apelowej, było uwięzienie i internowanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a sam kardynał w Stoczku Warmińskim całkowicie zawierzył wówczas swój los Maryi.
Zapoczątkowany tutaj Apel Jasnogórski, najpierw w intencji uwolnienia Prymasa Tysiąclecia, a także w intencji Kościoła i naszej Ojczyzny, jednoczył i jednoczy przed Tobą, Maryjo, nasze serca, serca wszystkich, którzy – jak przypominał na Jasnej Górze święty Jan Paweł II – do Ciebie idziemy, do Ciebie pielgrzymujemy, przed Twój święty Obraz przychodzimy
— powiedział abp Polak.
Odnosząc się do ewangelicznych scen Zwiastowania, Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem, wesela w Kanie Galilejskiej i na Kalwarii abp Polak zauważył, że Maryja uczy, co to znaczy czuwać.
To jest nasza codzienna godzina czuwania przy Tobie, Pani Jasnogórska. Rozumiemy to dobrze w tym adwentowym czasie, gdy wpatrujemy się w Ciebie czuwającą. W ten sposób sami uczymy się, co znaczy czuwać
— dodał Prymas Polski.
W obecności jasnogórskich pielgrzymów prosił, aby Maryja uczyniła ludzkie serca „czuwającymi i prowadziła ich drogami świętości”.
Jakże nam wszystkim, którzy dziś wspominamy błogosławiony początek tej apelowej modlitwy, potrzeba być przy Tobie, Maryjo. I za św. Janem Pawłem II powtórzyć: „Jestem przy Tobie! Nie mogę przy Tobie, Matko, Pani Jasnogórska nie być, nie czuwając i nie pamiętając w ten sposób. Jeśli zaś czuwam i pamiętam, to przez to samo jestem przy Tobie”
— powiedział Prymas Polski.
Abp Wojciech Polak zauważył, że od 70. lat apel jest godziną obecności, czuwania i modlitwy, ale także „zjednoczenia przez miłość i błogosławieństwo”.
Prosimy, by ten czas przed Tobą, Matko, był dla nas zawsze źródłem błogosławieństwa. Niech zasiewa w nas pokój i nadzieję, niech rodzi i wskrzesza miłość ku Bogu i drugiemu człowiekowi, niech ukoi nasz smutek i uśmierzy lęk
— powiedział Prymas Polski.
Historia Apelu
Po otrzymaniu wiadomości o internowaniu prymasa w późnych godzinach nocnych 25 września 1953 roku, Ojcowie Paulini na Jasnej Górze podjęli z pielgrzymami specjalne modlitwy o szybkie uwolnienie kapłana. Prymas, podczas internowania w Stoczku Warmińskim, postanowił dokonać osobistego aktu oddania się Matce Bożej, w uroczystość Jej Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia 1953 roku. W tym samym dniu rozpoczęto na Jasnej Górze wieczorową modlitwę o godz. 21.
Od czasu tego wydarzenia wprowadzono codzienny Apel w intencji Kościoła w Polsce, doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego.
gah/X/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/673850-70-rocznica-apelu-jasnogorskiego-z-udzialem-prezydenta-dudy