Po wczorajszych opadach śniegu doszło do serii wypadków drogowych w różnych częściach kraju - poinformował w rozmowie z IAR rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Pożarnej Karol Kierzkowski. Strażacy wzywani byli do ok. 100 zdarzeń drogowych. Szczególnie obfite opady śniegu wystąpiły na południu Polski. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna osiągnęła już 60 cm. IMGW ostrzega, że opady mogą zamarzać, a w górach może wystąpić także silny wiatr.
Ostrzeżenia I stopnia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu dnia może wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia dla części kraju. Zwłaszcza w części województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego może wystąpić oblodzenie - podaje Polsat News.
Na Podkarpaciu, w Małopolsce, południowej części Świętokrzyskiego, na Śląsku oraz powiatach: raciborskim, kłodzkim oraz wałbrzyskim mogą wystąpić opady śniegu.
W Tatrach już 60 cm białego puchu
W Tatrach cały czas przybywa śniegu. Na Kasprowym Wierchu i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 60 cm białego puchu. Wiatr utworzył spore zaspy przekraczające jeden metr. Ratownicy TOPR prognozują wzrost zagrożenia lawinowego do drugiego stopnia.
W samym Zakopanem spadło około 4 cm śniegu. Na drogi wyjechały pługi. Popularna Zakopianka jest czarna, ale jest ślisko. Zakopiańska policja apeluje o ostrożność oraz o dostosowanie prędkości do aktualnych warunków drogowych. Przyjeżdżając w góry samochodem, konieczne są zimowe opony.
W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim
— czytamy w sobotnim komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).
W Tatrach obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego, ale na niedzielę ratownicy TOPR prognozują wzrost zagrożenia do drugiego, umiarkowanego stopnia. W słowackiej części Tatr już obowiązuje lawinowa dwójka.
W partiach graniowych zalega niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Na gałęziach drzew zalega śnieżna okiść, która może spaść, a w piętrze kosodrzewiny obciążone gałęzie blokują przebieg szlaków.
Mimo dość grubej warstwy śniegu w Tatrach, wciąż nie ma warunków do uprawiania turystyki narciarskiej – informuje TPN.
Trudne warunki w Beskidach
W sobotę w Beskidach pada śnieg. Najwięcej spadło go na Markowych Szczawinach – 19 cm, i na Hali Miziowej – 15 cm. W dolinach jest go do 5 cm w Szczyrku i Wiśle. Śnieg jest mokry. Temperatura, powyżej 1000 m npm, spadła do -4 stopni. Widoczność w sobotę rano była ograniczona. Na Klimczoku nie przekraczała 100 m, na Hali Miziowej i na Leskowcu oraz w Wiśle 250 m, a na Markowych Szczawinach i w Szczyrku 500 m. Warunki na szlakach są trudne
— poinformowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.
Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie ciepłe ubranie, w tym nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest obuwie. Warto mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi. Jak wspomnieli ratownicy, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, należy zabrać latarkę.
Babiogórski Park Narodowy przypomniał, że na jego terenie obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Zaapelował, by turyści nie zostawiali śmieci.
W Beskidach trwają jesienne przeglądy kolei linowych. Wyjechać można jedynie na Żar w Międzybrodziu Żywieckim. W weekendy funkcjonuje także kolej na Czantorię.
W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Wyprawy w Bieszczady „tylko dla wytrwałych”
Opady śniegu w Bieszczadach, choć niewielkie, i temperatura powietrza: w Cisnej zero stopni Celsjusza, w Ustrzykach Górnych - minus 1 stopień, spowodowały, że warunki do pieszych wędrówek są raczej dla wytrwałych, oczywiście przy właściwym przygotowaniu.
W całym regionie mamy opady śniegu. W wyższych partiach gór jest troszkę „przypudrowane” i może tam być kilka centymetrów śniegu, natomiast w Cisnej jest 1 cm i pada cały czas, w Ustrzykach 2 cm śniegu. Wyprawy w góry przy takich warunkach tylko dla wytrwałych
— zaznaczył dyżurny i zastrzegł, że konieczne jest właściwe przygotowanie, m.in. odpowiednie buty, ciepła odzież, termos z herbatą i naładowany telefon.
Warunki robią się powoli zimowe
— dodał.
Widoczność w dolinach sięga maksymalnie do kilometra, w wyższych partiach gór - do kilkudziesięciu metrów.
Zachmurzenie w całym regionie wynosi 100 proc., wiatr jest słaby, wiejący z prędkością 3 metrów na sekundę w Ustrzykach Górnych i Sanoku oraz 4 – w Cisnej.
GOPR przypomina, że warunki pogodowe w górach mogą szybko ulec zmianie.
Ok. 100 interwencji Straży Pożarnej
W całej Polsce w wyniku obfitych opadów śniegu dochodziło wczoraj do wypadków drogowych, a strażacy byli wzywani do ok. 100 zdarzeń w różnych regionach kraju - informuje w rozmowie z IAR rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski.
Jak zaznaczył, wskazuje to na tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zagrożenie na drogach, a trudne warunki pogodowe prognozowane są na cały weekend. Kierzkowski podkreślił w związku z tym konieczność przygotowania się do jazdy samochodem, odśnieżenia pojazdu i przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a kierowcom zalecił zwracanie szczególnej uwagi na pieszych.
GDDKiA apeluje o ostrożną jazdę
Według GDDKiA wszystkie drogi krajowe są przejezdne, pracuje na nich 359 jednostek sprzętu do zimowego utrzymania.
Mżawka lub deszcz występują na terenie województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego.
Śnieg lub deszcz ze śniegiem występuje na terenie całego kraju z wyłączeniem województw: pomorskiego, warmińsko–mazurskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego. Mgła występuje na terenie województwa lubuskiego.
GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w wymienionych rejonach.
W dzień zachmurzenie duże, na północy i zachodzie z większymi przejaśnieniami. Rano lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Na zachodzie i nad morzem miejscami opady deszczu, na pozostałym obszarze deszczu ze śniegiem lub śniegu. Na wschodzie i południu lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm do 8 cm.
Temperatura maksymalna we wschodniej połowie kraju od -1 st. C do 1st. C a w zachodniej od 2st. C do 6 st. C.
Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, z kierunków północnych. W Tatrach porywy wiatru do 55 km/h, w Sudetach do 80 km/h, wiatr zamiecie i zawieje śnieżne.
Częstochowa przygotowana na zimowe oczyszczanie miasta
W ślad za niekorzystnymi prognozami pogody, które meteorolodzy przekazali dla naszego regionu na ten weekend, Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie, po raz pierwszy w tym sezonie jesienno–zimowym, powołuje gotowość do zimowego oczyszczania miasta. Od godz. 14.00 w piątek powołana została 50-procentowa gotowość, co oznacza postawienie na nogi połowy stanu osobowego wraz ze specjalistycznym sprzętem firmy wykonawczej
— powiadomił Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie.
Według rzecznika, zapowiedź tę należy traktować jako rozpoczęcie tegorocznej „Akcji zima” w mieście. Wzorem lat ubiegłych za zimowe utrzymanie odpowiadać będzie firma Pre Zero. Z wykonawcą tym po przeprowadzeniu postępowania przetargowego została w ostatnich dniach podpisana nowa, trzyletnia umowa na świadczenie tej specjalistycznej usługi. W efekcie powołanego w piątek „alertu” 11 jednostek ciężkiego sprzętu pozostaje w gotowości do wyjazdu na ulice w przypadku załamania się aury.
Nastąpi posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zarówno w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów, będzie ono realizowane prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych. Nawierzchnie ulic maja być przygotowane na czas zwiększonego ruchu i zamarzające opady.
Może się wiec zdarzyć się, że pługopiaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze, przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody
— wyjaśnił rzecznik Hasik.
Za zimowe utrzymanie miasta na zlecenie częstochowskiego MZD oprócz 21 zestawów ciężkich pługopiaskarek odpowiadać będzie m.in.: 16 samochodów z samymi pługami (do wykorzystania przy intensywnych opadach śniegu), 6 ciągników z rozrzutnikami i pługami, po 2 sztuki – ładowarek, pługów wirnikowych i odśnieżarek ręcznych; na mieście ustawionych zostanie 50 skrzyń z piachem.
Oprócz kierowców pojazdów, do prac ręcznych wykonawca powoła sztab pracowników fizycznych. W kilku lokalizacjach rozstawione zostaną też płoty przeciwśnieżne. Zabezpieczonych zostało 8 tys. ton soli, 2 tys. ton piachu i 100 ton chlorku wapnia. W utrzymaniu częstochowskiego MZD pozostaje ponad 660 km ulic na terenie miasta z przejściami dla pieszych i część przylegających doń chodników oraz obiekty mostowe, kładki czy przejścia podziemne.
W całej Polsce deszcz, śnieg i temperatury na minusie
W sobotę niebo prawie w całej Polsce przykryją chmury, z których spadnie deszcz i śnieg. Termometry pokażą od minus 1 do 5 stopni Celsjusza – przekazała PAP Anna Woźniak, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W sobotę zachmurzenie będzie duże i całkowite, w północno-zachodniej części kraju pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Spadnie deszcz oraz deszcz ze śniegiem i śnieg. Śnieg będzie padał głównie w części północno-wschodniej Polski oraz w Karpatach.
W północno-wschodniej Polsce, lokalnie na Lubelszczyźnie, w centrum oraz na Mazowszu, przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść od 3 do 5 cm. W Karpatach i Sudetach od 5 do 8 cm. Rano w centrum kraju oraz w Wielkopolsce mogą występować mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.
Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, ok. 1 w centrum kraju, do 5 na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na południu okresami porywisty, powieje z kierunku północnego.
W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. W zachodniej połowie kraju mogą się pojawić przejściowe rozpogodzenia.
We wschodniej połowie kraju będą występowały słabe opady śniegu bądź deszczu ze śniegiem. Jedynie w Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść do 3-5 cm. W drugiej połowie nocy na zachodzie kraju pojawią się opady śniegu przechodzące dosyć szybo w deszcz ze śniegiem oraz deszcz. W związku z tym, głównie w Kotlinie Kłodzkiej oraz na krańcach zachodnich kraju mogą się pojawić opady marznącego deszczu.
Temperatura minimalna wyniesie od minus 6 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, ok. minus dwóch w centrum kraju, do 1 na krańcach zachodnich. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, głównie południowo-wschodni i południowy.
aja/PAP, Polsat News, IAR
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/671212-obfite-opady-sniegu-w-calej-polsce-imgw-ostrzega