94 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Syrii, Somalii i Jemenu; grupa migrantów po raz kolejny zaatakowała polskie patrole kamieniami – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Z kolei na granicy z Ukrainą strażnicy graniczni oraz funkcjonariusze ABW zatrzymali norweskiego radykała, który ma powiązania z organizacjami neonazistowskimi. W raporcie poinformowano także, że z Ukrainy do Polski odprawiono 27,5 tys. osób, wyjechało 35 tys. osób. Nadodrzański Oddział SG poinformował, że strażnicy graniczni zatrzymali w rejonie wsi Siedlec (Lubuskie) dwie grupy Syryjczyków próbujących nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę – łącznie 28 migrantów.
Imigranci zaatakowali polskie patrole
Straż Graniczna poinformowała, że 94 cudzoziemców próbowało w niedzielę przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. To m.in. obywatele Syrii, Somalii i Jemenu.
W okolicach Białowieży cudzoziemcy pokonali graniczną rzekę Przewłokę. Koło Mielnika grupa licząca dwudziestu migrantów atakowała kamieniami polskie patrole - podała SG w poniedziałek rano na platformie X (dawniej Twitter).
Minionej doby zatrzymano też trzech kolejnych tzw. kurierów nielegalnych migrantów - to dwaj Ukraińcy i Rosjanin.
Według danych SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ok. 22 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys., a dotąd w październiku - ok. 2 tys.
Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.
Norweski radykał zatrzymany na granicy z Ukrainą
Z kolei TVP Info poinformowało, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straży Granicznej zatrzymali powiązanego z organizacjami neonazistowskimi Norwega, który próbował przedostać się z Polski na Ukrainę, by tam wziąć udział w wojnie; zostanie wydalony z Polski.
do zatrzymania obywatela Norwegii doszło 21 września, kiedy mężczyzna próbował przedostać się z terytorium Polski na Ukrainę.
„Norweg planował wziąć udział w wojnie poprzez dołączenie do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy” – napisano.
Służby ustaliły, że - przekazał portal - podczas wcześniejszego pobytu na Ukrainie mężczyzna miał zdobyć wyposażenie wojskowe ze zwłok rosyjskich żołnierzy, w tym naszywki, elementy umundurowania i broń.
Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził tvp.info, że doszło do zatrzymania.
W trakcie zatrzymania funkcjonariusze zabezpieczyli przy mężczyźnie środki odurzające, a także materiały wskazujące na propagowanie ekstremizmu oraz postępującą radykalizację
— powiedział portalowi.
Jak ustalił polski kontrwywiad, cudzoziemiec ma powiązania z funkcjonującymi w Norwegii grupami o profilu neonazistowskim, a także był notowany przez norweską policję za nielegalne posiadanie broni i groźby kierowane pod adresem urzędników państwowych.
Mając na uwadze fakt, że może on stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej i jej porządku publicznego, ABW skierowała do SG wniosek o wdrożenie procedury wydalenia cudzoziemca z terytorium RP
— poinformował minister.
Uzupełnił, że mężczyzna trafił do strzeżonego ośrodka dla uchodźców.
Śledztwo w sprawie obywatela Norwegii prowadziła Delegatura ABW w Lublinie we współpracy z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej
Z Ukrainy do Polski odprawiono 27,5 tys. osób
W niedzielę z Ukrainy do Polski odprawiono 27,5 tys. osób, a 35 tys. z Polski do Ukrainy – podała straż graniczna. Od 24 lutego 2022 r. – od początku agresji Rosji na Ukrainę - odnotowano 16 mln 750 tys. wjazdów do Polski i 14 mln 950 tys. wyjazdów na Ukrainę.
29 października funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 27,5 tys. osób. Od 24.02.2022 – ponad 16,75 mln osób
— poinformowała na portalu X Straż Graniczna.
Z Polski do Ukrainy odprawiono 35 tys. osób. Od 24.02.2022 – 14,95 mln osób
— zaznaczyła SG.
Straż graniczna zatrzymała 28 nielegalnych migrantów z Syrii
Strażnicy graniczni zatrzymali w rejonie wsi Siedlec (Lubuskie) dwie grupy Syryjczyków próbujących nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę – łącznie 28 migrantów. W ich ręce wpadł także kurier jednej z grup - poinformował w poniedziałek rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG por. SG Paweł Biskupik.
Migranci z Bliskiego Wschodu nie posiadali dokumentów i zostali zatrzymani za usiłowanie nielegalnego przekroczenia polsko-niemieckiej granicy.
Zostaną im wydane decyzje administracyjne w sprawie zobowiązania do wyjazdu z Polski. Do tego czasu objęto ich dozorem SG
— zapowiedział rzecznik.
Dodał, że 21-letni Gruzin, który autem osobowym dowiózł pięciu migrantów w rejon granicy, usłyszał zarzut pomocnictwa przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy; przyznał się i dobrowolnie poddał karze roku więzienia w zawieszeniu. Do czasu wydania decyzji nakazującej mu wyjazd z Polski, został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.
Do zatrzymania obu grup doszło w czwartek (26 października). Rano funkcjonariusze SG z placówki w Tuplicach zatrzymali Syryjczyka idącego w kierunku granicy. Przyznał on, że do Polski dostał się pieszo ze Słowacji, a następnie z kilkoma rodakami wsiadł do osobowej kii i został dowieziony przez jej kierowcę w rejon polsko-niemieckiej granicy.
Podjęte przez strażników granicznych działania skutkowały zatrzymaniem 21-letniego obywatela Gruzji w osobowej kii oraz pozostałych czterech Syryjczyków, których przywiózł w rejon przygraniczny.
Drugą z grup liczącą 23 osoby funkcjonariusze SG zatrzymani w rejonie Siedlca w czwartek po południu. W tym przypadku Syryjczycy również pieszo zmierzali w kierunku granicy. Z ich relacji wynikało, że ze Słowacji przyjechali dostawczym mercedesem.
Podjęte poszukiwania pozwoliły szybko odnaleźć porzuconego na leśnej drodze dostawczego mercedesa, którym podróżowali migranci. Równolegle rozpoczęto czynności w celu odnalezienia kierowcy pojazdu, które nadal trwają
— dodał Biskupik.
Kontrole na granicy ze Słowacją
Kontrole trwają także na granicy ze Słowacją. Z danych przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że od 4 października, gdy przywrócono tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją, poddano jej ponad 309 tys. osób i ponad 107 tys. pojazdów.
Tymczasowe kontrole na granicy polsko-słowackiej będą prowadzone co najmniej do 2 listopada na kierunku wjazdowym do Polski. Projekt rozporządzenia przewiduje jednak ich wydłużenie do 22 listopada.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP/Twitter/X/TVP Info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kraj/668825-imigranci-zaatakowali-kamieniami-polskie-patrole-sg