Św. Michał Archanioł – Strażnik Bieszczadów stanął właśnie obok Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych - Jasień. „To wyjątkowo wymowna i piękna inicjatywa, ukazująca nasze przywiązanie do wiary i wartości chrześcijańskich” – podkreśla Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika uczestniczyli marszałek Władysław Ortyl oraz radni województwa: Monika Brewczak, Mateusz Lechwar i Adam Śnieżek. Odsłonięcie figury świętego Archanioła połączone zostało z uroczystą Mszą świętą, odprawioną w intencji pielgrzymów, mieszkańców Bieszczadów, czcicieli Matki Bożej Bieszczadzkiej oraz św. Michała Archanioła.
Św. Michał Archanioł symbolem jedności
To wyjątkowo wymowna i piękna inicjatywa, ukazująca nasze przywiązanie do wiary i wartości chrześcijańskich. Pomnik św. Michała Archanioła, w tym pełnym duchowego wymiaru miejscu, będzie nie tylko skłaniał do modlitwy, ale też zadumy i refleksji. Jest on symbolem jedności oraz siły ducha naszej wspólnoty, nad którą pragniemy, by czuwał
— zaznacza marszałek Władysław Ortyl.
Pomysłodawcą i inwestorem pomnika, który podjął inicjatywę jego powstania jest Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańcz
Św. Michał Archanioł od wieków pełni szczególną rolę w duchowości katolickiej jako obrońca wiary, stróż Kościoła oraz patron sprawiedliwości i prawdy. Jego postać symbolizuje walkę dobra ze złem, a także nieustającą opiekę nad wiernymi. Wierzymy, że pomnik św. Michała Archanioła stanie się nie tylko wyrazem naszej wiary, ale również istotnym elementem kulturowym i duchowym w przestrzeni Bieszczadów
— podkreśla prezes stowarzyszenia Adam Pęzioł.
Autorem rzeźby jest Jacek Osadczuk
Pomnik Strażnika Bieszczadów został stworzony przez uznanego artystę Jacka Osadczuka. Postument składa się z granitowej podstawy, a figura Świętego Michała Archanioła została wykonana w całości z brązu.
Historia Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej, przy której powstał pomnik św. Michała Archanioła, sięga drugiej połowy XVII wieku. Wczesnobarokowa bryła kryje bogate wnętrze wraz z osnutą niesamowitą historią Ikoną Matki Bożej Bieszczadzkiej z Rudek. Sanktuarium to murowany kościół, wybudowany w stylu barokowym w 1740 roku. W jego środku można podziwiać barokową ambonę z baldachimem w stylu rokokowym, z końca XVII wieku, a także zabytkową chrzcielnicą w kształcie łódki, z rzeźbą Dzieciątka Jezus i krzyżem, datowaną na połowę XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się kopia skradzionego w 1992 roku obrazu Matki Bożej Bieszczadzkiej z Rudek. Do sanktuarium przybywają pielgrzymi, w przeszłości jednym z nich był św. Jan Paweł II.
Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych - Jasieniu powstało 7 lipca 1968 roku, a opiekę nad nim sprawują księża Michalici. Pełni ono rolę kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej.
nt/podkarpackie.pl/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/734516-bieszczady-maja-swego-straznika-to-sw-michal-archaniol
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.