Wojna, populizm, nowa administracja USA i rola Unii Europejskiej w świecie - to niektóre z tematów dzisiejszego spotkania z Leonem XIV, które wymienili członkowie kierownictwa Komisji Konferencji Episkopatów UE (COMECE). Jak mówili po audiencji, rozmawiali z papieżem między innymi o konieczności zakończenia wojny na Ukrainie.
Przewodniczący COMECE, włoski biskup Mariano Crociata powiedział na konferencji prasowej po wizycie u Leona XIV, że głównymi tematami rozmowy z papieżem była „obecna sytuacja, jaka panuje w związku z nową amerykańską administracją, i trudna rola, jaką odgrywa UE na forum globalnym”.
Bp Crociata podkreślił, że mówiono też o „obecności sił, które idą w kierunku populizmu, sprzecznym z samą Unią Europejską”.
Poinformował, że europejscy biskupi rozmawiali z papieżem o wojnach i obronności.
„Naród ukraiński bardzo cierpi”
Zkolei litewski biskup Rimantas Norvila, który jest wiceprzewodniczącym Komisji, oświadczył: „Naród ukraiński bardzo cierpi, a wojna dotyczy całego kontynentu. To zaniepokojenie przedstawiliśmy Ojcu Świętemu”. Zaznaczył, że nadal nie widać żadnego pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.
Unia Europejska była projektem pokojowym po II wojnie światowej, a zatem mówiliśmy o tym, że trzeba możliwie najszybciej zakończyć tę wojnę
— dodał.
Sprawiedliwy pokój
Pytani, czy w rozmowie z Leonem XIV poruszona została kwestia możliwej mediacji Watykanu, biskupi odparli, że nie mówiono o szczegółach konkretnych propozycji.
Podkreśliliśmy znaczenie działań dla sprawiedliwego pokoju
— powiedzieli.
Ta równowaga między pokojem i sprawiedliwością wydaje się rzeczą bardzo ważną w myśleniu papieża
— ocenili biskupi z krajów UE.
Wyzwania sztucznej inteligencji
Ponadto wiceprzewodniczący COMECE bp Rimantas Norvila specjalnie dla Vatican News zdradził więcej szczegółów ze spotkania, które trwało około 45 minut.
Jak poinformował, rozmowa dotyczyła także sztucznej inteligencji. Przypomniano, że przed kilkoma dniami wyszło na jaw, że z użyciem tego narzędzia wytworzono fałszywe nagranie Ojca Świętego z rzekomym przekazem do władz jednego z krajów afrykańskich.
Postrzegamy kwestię sztucznej inteligencji jako bardzo ważną i nie tylko jedna ustawa w tym kontekście jest potrzebna, ale rozważenie różnych aspektów i wyzwań na przyszłość ze strony AI
— wskazał bp Norvila.
Podał przykłady wyzwań, stawianych przez zjawisko sztucznej inteligencji dla mediów, przestrzeni Internetu czy także codziennego życia.
Pomoc humanitarna, migracje
Biskupi omówili z Ojcem Świętym także kwestie migracji, pomocy humanitarnej, aby w kontekście zagrożenia wojną, sprawy pomocy osobom najbardziej potrzebującym nie zeszły na dalszy plan.
Mówili również o emigracji, o kosztach wojny, aby w obliczu wyzwań nie zapominać o pomocy humanitarnej dla osób potrzebujących, o sekularyzacji czy kwestiach relacji państwa i Kościoła.
Zapisy w księgach chrzcielnych
Ważnym tematem poruszonym podczas spotkania była kwestia pojawiających się w niektórych krajach europejskich postulatów usuwania zapisów z ksiąg chrzcielnych
— zaznaczył bp Norvila.
Tu dotykamy kilku wrażliwych kwestii. Z jednej strony wolności religii, z drugiej wolności tych, którzy chcieliby usunąć ten wpis. Prawo jednak nie może działać wstecz. Kościół również posiada prawo do zachowania archiwów, a wreszcie sakrament nie jest tylko zapisem w dokumencie, ale to jest rzeczywistość, która się wydarzyła
— wyjaśnnił biskup.
Papież budzi nadzieję
Litewski biskup przyznał, że członkowie prezydium COMECE są szczęśliwi, że do spotkania z Ojcem Świętym Leonem XIV mogło dojść już na początku jego pontyfikatu. W lutym już było zaplanowane spotkanie z papieżem Franciszkiem, bowiem co roku prezydium Komisji spotyka się z Ojcem Świętym, a także z przedstawicielami Sekretariatu Stanu i omawia działania, porusza sprawy ważne dla Kościoła w krajach Unii Europejskiej. Niestety Franciszek odszedł, jednak tydzień temu poinformowano, że odbędzie się spotkanie z Leonem XIV.
Moje takie pierwsze, najważniejsze wrażenie ze spotkania jest takie, że Ojciec Święty budzi nadzieję, rozdaje nadzieję. I to rzeczywiście jest bardzo piękne. A druga rzecz jest taka, że jest rzeczywiście dobrym ojcem
— podkreślił bp Rimantas Norvila.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/730347-biskupi-z-ue-rozmawiali-z-papiezem-narod-ukrainski-cierpi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.