Habemus Papam! Pierwszy raz w historii głową Kościoła został Amerykanin. Nowy Ojciec Święty, kard. Robert Francis Prevost, jest zakonnikiem, augustianinem. Przyjął imię Leona XIV, co oznacza że chce być kontynuatorem myśli Leona XIII. Ma pochodzenie hiszpańskie i ogromne doświadczenie misyjne. W jaki sposób poprowadzi Kościół? W swoich pierwszych słowach mocno postawił na jedność. I chyba właśnie mądrej jedności Kościół potrzebuje dziś szczególnie. Ale poprzez ten wybór, Duch Święty mówi nam znacznie więcej. Ojciec Święty przybywa do nas ze świata, który doświadcza konserwatywnego przebudzenia. I nie jest to zjawisko odseparowane od naszych codziennych decyzji i ważnych, życiowych, także politycznych wyborów. Jako katolicy jesteśmy przecież jednością, żyjącą w świecie, który mamy obowiązek kształtować.
Kontynuacja dzieła Leona XIII
Kim będzie nowy Ojciec Święty? Jakie imię przybierze. To dwa pytania, które zadawaliśmy sobie od wielu dni. Wreszcie jest! Leon XIV. To oznacza, że kard. Robert Francis Prevost chce być kontynuatorem myśli Leona XIII, wyjątkowego, przedsoborowego papieża sprzed blisko 150 lat, który stanął na czele Kościoła w 1878 roku. Leon XIII jest autorem „Rerum novarum”, pierwszej encykliki społecznej, która położyła podwaliny pod katolicką naukę społeczną. Nazywano go papieżem robotników, bo z troską pochylał się nad zaniedbanymi wówczas ludźmi pracy. Otwierał się na to, co nowe, widział potrzebę dialogu ze współczesnym sobie światem, ale przy jednoczesnym zachowaniu katolickiej tożsamości i wierności nauczaniu Chrystusa. Jasno mówił o zagrożeniach – o masonerii, komunizmie czy nihilizmie, kontynuując w tej kwestii linię Piusa IX. W 1893 ustanowił uroczystość Świętej Rodziny i zawierzył ludzkość Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
CZYTAJ TAKŻE: Misjonarz, augustianin. Kim jest Leon XIV? Poznaj sylwetkę nowego Ojca Świętego. Pierwszy papież ze Stanów Zjednoczonych
Wielkie wyzwania złamanego świata
Leon XIV staje na czele Kościoła w czasie niezwykle trudnym dla całego świata. Nie ma przecież obszaru, który nie byłby dotknięty kryzysem i zniszczeniem. Od wojen po postępującą ateizację i otwartą walkę z katolikami. Jako zakonnik i misjonarz mówi o dialogu. Jako człowiek z Ameryki Północnej ma świadomość problemów związanych z migracją. Jako człowiek urodzony w Chicago, doskonale zna współczesne nurty ateizacyjne, wyniszczające tak człowieka, jak i struktury społeczne.
Jesteśmy uczniami Chrystusa. Chrystus idzie przed nami. Świat potrzebuje Jego światła. Ludzkość potrzebuje Go jako pomostu, by mógł do niej dotrzeć Bóg i Jego miłość. Pomóżcie nam również wy, i sobie nawzajem, w budowaniu mostu poprzez dialog, spotkanie, jednocząc się wszyscy, aby być jednym ludem, zawsze w pokoju
— powiedział w swoim pierwszym wystąpieniu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Papież Leon XIV. „Musimy wspólnie szukać tego, jak być Kościołem misyjnym”. Pierwsze słowa nowego Ojca Świętego do wiernych
Nowy Ojciec Święty rozumie potrzebę dialogu tym bardziej, że przez całą swoją posługę kapłańską zajmował się misjami i ewangelizacją. Szedł z nauczaniem Chrystusa do ludzi z innych krajów, z zupełnie odmiennych kultur. Jeśli umiejętność prowadzenia dialogu połączy z niezłomnością, wiernością Ewangelii, będziemy mieć szansę na pokonanie największych kryzysów.
Doświadczamy w ostatnim czasie bardzo wielu znaków. I nie ulega wątpliwości, że daje je nam Duch Święty. Wierzymy przecież, że to w Jego głos wsłuchali się kardynałowie wybierając Głowę Kościoła. Mamy więc pierwszego w historii Kościoła papieża ze Stanów Zjednoczonych, które przeżywają w ostatnim czasie ogromne przebudzenie i odnowę. To stamtąd wieje ku Europie konserwatywny wiatr, zdzierający ideologiczne maski. Przed nami wiele ważnych wyborów, dokonujących się na styku doczesności i wieczności. Potrzebujemy w nich tego właśnie Bożego Światła, o którym mówił dziś nowy papież, a on potrzebuje naszej modlitwy. Otoczmy nią nowego Ojca Świętego i wszystkich kapłanów. Niech to będzie nowy, piękny rozdział w historii Kościoła i w historii Polski. Bo przecież przyszłość świata zależy od nas i jako katolicy mamy obowiązek go kształtować w duchu prawdy, dobra i piękna!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/728890-pierwszy-papiez-z-usa-nowy-czas-wyzwania-i-wazne-znaki
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.