Dziś rozpocznie się konklawe, które wybierze 267. papieża. Weźmie w nim udział rekordowa liczba 133 kardynałów elektorów. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte po południu i tego samego dnia odbędzie się jedno głosowanie. Nowego papieża wybierać będzie 133 kardynałów. W tym gronie jest czterech Polaków: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś.
Wybór papieża
W środę ma odbyć się pierwsze głosowanie na konklawe. Jak powiedział rzecznik Watykanu Matteo Bruni, dym nad kaplicą pojawi się po nim nie wcześniej niż po godz. 19.
Począwszy od czwartku, dwa głosowania odbywać się będą rano i dwa po południu. Jeśli papież zostanie wybrany w pierwszym porannym głosowaniu, biały dym pojawi się około godz. 10.30. Jeśli dojdzie do drugiego głosowania, dymu białego lub czarnego należy spodziewać się około południa.
W przypadku głosowań popołudniowych od czwartku biały dym po pierwszym głosowaniu pojawi się około godz. 17.30, a po drugim - około godz. 19.
W Kaplicy Sykstyńskiej ustawiono dwa piece: jeden do palenia kart, używany od 1939 roku, czyli od wyboru Piusa XII, i drugi, nowoczesny, do którego dodaje się substancje chemiczne, aby zabarwić dym unoszący się z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej.
Gdy wybór zostanie dokonany, związki chemiczne dołożone do pieca zabarwią dym na biało i w ten sposób tłumy zebrane na placu Świętego Piotra dowiedzą się, że jest nowy papież.
Białemu dymowi będzie towarzyszyć bicie w dzwony, aby rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące koloru. W przeszłości zdarzało się, że osoby zgromadzone na placu Świętego Piotra nie były w stanie jednoznacznie go określić.
Zgodnie z przepisami jeśli po 13 głosowaniach papież nadal nie zostanie wybrany, przewidziana jest 24- godzinna przerwa w głosowaniach.
Polscy kardynałowie
Zgodnie z konstytucją apostolską „Romano Pontifici eligendo” wydaną przez papieża Pawła VI w 1975 r. - w konklawe powinni brać udział kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia. Obecnie na świecie żyje 252 kardynałów, z których 135 posiada prawa elektorskie, czyli prawo wybrania nowego papieża, kiedy Stolica Apostolska jest wolna (łac. sede vacante). Dwóch kardynałów-elektorów nie weźmie jednak udziału w rozpoczynającym się 7 maja konklawe z powodu stanu zdrowia. Tym samym w wyborze papieża uczestniczyć będzie 133 hierarchów, najwięcej w historii.
Polska ma pięciu duchownych z godnością kardynalską. Są to: 85-letni kard. Stanisław Dziwisz - były sekretarz Jana Pawła II i były metropolita krakowski, 79-letni kard. Stanisław Ryłko - członek Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, 75-letni kard. Kazimierz Nycz - były metropolita warszawski, 61-letni kard. Konrad Krajewski - prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia oraz mający 61 lat kard. Grzegorz Ryś - metropolita łódzki.
Z uwagi na wiek do udziału w konklawe z prawem wyboru następcy św. Piotra uprawnionych pozostaje czterech polskich hierarchów: kard. Ryłko, kard. Nycz, kard. Krajewski i kard. Ryś. Ta sytuacja zmieni się 4 lipca br., kiedy kard. Ryłko osiągnie 80 lat i straci prawo elektorskie.
Dwóch polskich kardynałów wykreował sam Franciszek - 28 czerwca 2018 r. jałmużnika papieskiego, abp. Konrada Krajewskiego, a pięć lat później, 30 września 2023 r. metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia. Natomiast trzech pozostałych, czyli kard. Dziwisza w 2006 r., kard. Ryłkę w 2007 r. i kard. Nycza w 2010 r. - papież Benedykt XVI.
Kardynałowie Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski na stałe pracują w Watykanie.
Najdłuższy staż kardynalski ma abp Stanisław Dziwisz, który biret kardynalski nosi od 18 lat; najkrócej kardynałem jest Grzegorz Ryś - rok i siedem miesięcy.
W 1992 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Stanisława Ryłkę pracownikiem polskiej Sekcji Sekretariatu Stanu. Po czterech latach ksiądz otrzymał święcenia biskupie i został sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich, w której poprzednio pracował. Sześć lat później przyjął nominację na prefekta tej Rady. Funkcję tę pełnił do sierpnia 2016 r. W 2007 r. papież Benedykt XVI włączył go do kolegium kardynalskiego.
Kard. Konrad Krajewski 3 sierpnia 2013 r. został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem tytularnym Beneventum i jałmużnikiem papieskim. Święcenia biskupie przyjął 17 września 2013 r. w bazylice św. Piotra w Watykanie. W 2018 r. został mianowany przez papieża Franciszka kardynałem i członkiem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. W 2022 r. został członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Po reformie Kurii Rzymskiej w 2022 r. został prefektem nowo powstałej Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia.
Kard. Grzegorz Ryś święcenia biskupie przyjął 28 września 2011 r. Papież Franciszek 21 listopada 2020 r. mianował go członkiem Kongregacji ds. Biskupów, którą w 2023 r. przedłużył na kolejne 5 lat. Biret kardynalski i rzymski kościół tytularny pw. św. Cyryla i Metodego otrzymał 30 września 2023 r. a 4 października 2023 r. Franciszek mianował go członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Z nominacji papieskiej w październiku 2023 roku wziął udział w pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym synodu o synodalności, które odbyło się w Rzymie.
Kard. Kazimierz Nycz święcenia biskupie przyjął 4 czerwca 1988 r. na Wawelu. 3 marca 2007 r. papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim. Biret kardynalski odebrał z rąk papieża Benedykta XVI 20 listopada 2010 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie. Tego samego roku papież mianował go członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kongregacji ds. Duchowieństwa, zaś od 2014 r. także członkiem Papieskiej Rady Kultury.
Zgodnie z przepisami następca św. Piotra ma być wybrany większością dwóch trzecich głosów.
„Komnata łez”
Strój dla nowego papieża jest już gotowy i będzie czekać na niego w „Komnacie łez”, czyli w zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej - poinformowano w Watykanie przed rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. Zgodnie z tradycją strój został uszyty w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym.
„Komnatą łez” nazywa się pokój, do którego przejdzie nowo wybrany papież tuż po zakończeniu głosowania. To tam następuje moment wzruszenia po konklawe. Tam również nowy biskup Rzymu po raz pierwszy założy białą sutannę.
Sutanny w trzech rozmiarach uszył 86-letni krawiec Raniero Mancinelli, który ma małą pracownię krawiecką przy rodzinnym sklepie na ulicy Borgo Pio tuż koło placu Świętego Piotra.
Mistrz krawiecki szyje stroje dla duchownych od 70 lat.
Dla nowego papieża przygotowano również siedem par butów w różnych rozmiarach, a także czerwony mucet, czyli rodzaj pelerynki, wchodzącej w skład papieskiego stroju. Papież Franciszek nie założył jej w 2013 roku. Na balkon bazylki Świętego Piotra wyszedł po tym, gdy ogłoszono „Habemus Papam” tylko w białej sutannie.
Jakie imię przyjmie nowy papież?
Jakie imię przyjmie nowy papież? - to jeden z tematów domysłów i spekulacji przed rozpoczynającym się w środę konklawe. Przypomina się, jak wielkim zaskoczeniem dla świata był wybór imienia Franciszek, dokonany po raz pierwszy w dziejach Kościoła przez papieża Bergoglio w 2013 roku. Zawsze jest to osobista decyzja.
Kiedy we wrześniu 2023 roku podczas lotu z Mongolii do Rzymu papież Franciszek został zapytany w samolocie przez dziennikarzy o to, czy odwiedzi Wietnam, odparł: „Jeśli ja nie pojadę, to na pewno pojedzie Jan XXIV”.
Pojawiły się zatem dyskusje, czy następca Franciszka mógłby przyjąć imię Jan.
Nowy biskup Rzymu zaraz po dokonanym wyborze na konklawe musi odpowiedzieć na zadane po łacinie pytanie: „Quo nomine vis vocari?” (Jakim imieniem chcesz być nazywany?).
Wśród watykanistów i komentatorów domunuje przekonanie, że najmniej prawdopodobny jest wybór przez 267. papieża imienia Franciszek II.
Papieże w przeszłości wybierali najczęściej imiona: Pius, Grzegorz, Jan, Benedykt, Innocenty, Leon i Klemens. Nie wyklucza się, że nowy papież przyjmie jedno z nich.
W spisie imion papieży brakuje na przykład Józefa, Jakuba, Andrzeja i Łukasza, a żaden biskup Rzymu nie zdecydował się na imię Piotr, czyli pierwszego papieża - odnotował portal Vatican News.
Przypomina jednocześnie, że w historii Kościoła Jan Paweł I, wybrany w sierpniu 1978 roku jako pierwszy wybrał podwójne imię. Nawiązał w ten sposób do swoich dwóch poprzedników: Jana XXIII i Pawła VI.
Niespełna dwa miesiące później, po następnym konklawe kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II.
Taka decyzja jest znakiem woli kontynuacji. Tak było w 2005 roku, gdy Joseph Ratzinger przyjął imię Benedykta XVI nawiązując do postaci Benedykta XV, który stał na czele Kościoła w latach pierwszej wojny światowej.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/728706-dzis-rozpoczyna-sie-konklawe
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.