Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zaapelował o modlitwę w całym kraju za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli w intencji ojczyzny. Rozpocznie się ona 7 maja, a zakończy 15 maja - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.
W Kościele katolickim w Polsce 16 maja obchodzone jest święto jednego z patronów kraju, męczennika św. Andrzeja Boboli. Zachowane w całości jego relikwie spoczywają w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie, gdzie odbędą się centralne uroczystości pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa.
Przygotowaniem do nich będzie zarządzona w kraju przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojdę nowenna. Poprosił on biskupów diecezjalnych, aby za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli wierni modlili się w kościołach i kaplicach w intencji ojczyzny, Kościoła powszechnego oraz o ochronę życia poczętego.
>”Pamiętajmy również o modlitwie w intencji wyboru Ojca Świętego” – napisał w liście do biskupów abp. Wojda.
Nowenna potrwa od 7 do 15 maja.
Św. Andrzeja Bobola (jezuita) nazywany jest apostołem Pińszczyzny i Polesia. Był gorliwym kaznodzieją i spowiednikiem. Chodząc po wioskach - od domu do domu i nauczając - przyczynił się do tego, że wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Otrzymał nawet przydomek „łowca dusz - duszochwat”. Jego postawa zrodziła jednak wrogość ortodoksów, która w czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść.
Męczeńska śmierć św. Andrzeja w Janowie Poleskim 16 maja 1657 roku, była jedną z najbardziej okrutnych spośród tych, jakie zna historia chrześcijaństwa. Chcąc zmusić go do porzucenia wiary, Kozacy bili go do krwi, odzierali ze skóry, podpalali ogniem, wycięli mu skórę w formie ornatu, rany posypywali sieczką, odcięli mu nos, wargi, wykłuli jedno oko i powiesili głową do dołu.
Z okazji 300-letniej rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli 16 maja 1957 roku papież Pius XII wydał osobną encyklikę „Invicti athletae Christi”, która wysławia heroiczną miłość i zapał apostolski męczennika. To jedyny w historii papieski dokument tej rangi poświęcony w całości jednemu świętemu.
Beatyfikacja męczennika odbyła się 30 października 1853 r. Dokonał jej papież Pius IX. Orędownictwa Andrzeja Boboli Polacy wzywano w sposób szczególny podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W czasie oblężenia stolicy 6-15 sierpnia, na polecenie kard. Aleksandra Kakowskiego, odbywała się nowenna i procesje z relikwiami bł. Andrzeja Boboli.
W roku 1923 rząd rewolucyjny w Rosji Sowieckiej, na prośbę Stolicy Apostolskiej, zwrócił szczątki bł. Andrzeja Boboli. Przewieziono je do Watykanu, do kaplicy św. Matyldy, a w roku 1924 do kościoła jezuitów pw. Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie.
Kanonizacja męczennika odbyła się 17 kwietnia 1938 r., w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/728599-szef-kep-apeluje-o-modlitwe-za-polske-za-przyczyna-sw-boboli
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.