Dziś przypada 80. rocznica wyzwolenia KL Dachau, która jest od 2002 r. czczona jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w II wojnie światowej. Uroczystej Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu o godz. 12.00 będzie przewodniczy dziś abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W ramach obchodów 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau 3 maja na terenie obozu odbędą się uroczystości z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski i Konferencji Episkopatu Niemiec. Jest to również dzień pielgrzymki polskich katolików do Dachau.
Dziś przypada 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski z 2002 r. to w Kościele katolickim w naszym kraju Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
Uroczystości w Dachau
W informacji przekazanej przez biuro prasowe KEP, w tym roku obchody odbędą się na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau w sobotę, 3 maja. W Mszy św. o godz. 14.00 weźmie udział zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup Fuldy Michael Gerber.
W tym dniu zaplanowana jest też pielgrzymka polskich katolików do Dachau, której organizatorem jest Polska Misja Katolicka w Niemczech.
Konferencję Episkopatu Polski reprezentować będą także bp Tadeusz Lityński, bp Robert Chrząszcz i ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP zaś stronę niemiecką: bp Michael Gerber, bp Wolfgang Ipolt, abp Herwig Goessl, bp Gregor Hanke, bp Paul Reger i bp Ludger Straus.
Msza św. w Sanktuarium św. Józefa
Dzisiejszej Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Celem ustanowienia Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu.
Obchody w Kaliszu są kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 r. W obawie przed likwidacją obozu, ślubowali oni św. Józefowi, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu.
W tym roku przypada również 55. rocznica utworzenia z inicjatywy ocalałych duchownych z Dachau Kaplicy Wdzięczności i Męczeństwa, która mieści się w podziemiach Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Ofiary niemieckiego terroru
Obóz koncentracyjny Dachau został wyzwolony przez Amerykanów 29 kwietnia 1945 r. Episkopat Polski zdecydował w 2002 r., że dzień ten będzie czczony jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w II wojnie światowej, a inicjatorem przedsięwzięcia był kard. Ignacy Jeż, który był jednym z ocalonych z KL Dachau więźniów.
Tu, w Dachau, co trzeci zamęczony był Polakiem, co drugi z więzionych tu księży polskich złożył ofiarę życia. Ich świętą pamięć czczą księża polscy współwięźniowie
— taki napis widnieje na tablicy pamiątkowej, która została umieszczona w Dachau w 1972 roku.
Księża odprawili nowennę do świętego Józefa, zawierzyli się i zamknęli nowennę zawierzeniem. Tydzień później, 29 kwietnia, oddziały armii amerykańskiej wyzwoliły ten obóz, a miał on być zlikwidowany, wszyscy więźniowie mieli być zamordowani i ślady miały być zatarte po tym miejscu. Dlatego też ten wymiar zawierzenia jest bardzo ważny w kontekście tego, że oni zawierzyli siebie, prosili o ocalenie Pana Boga za wstawiennictwem świętego Józefa Kaliskiego, ale także pamiętali o wszystkich więźniach
— powiedział dla Radia Warszawa ks. Sławomir Kęszka, delegat biskupa kaliskiego do spraw podtrzymywania pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego w latach II wojny światowe.
Ocaleni
Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 r.
Innym duchownym, który przeżył piekło niemieckiego obozu koncentracyjnego był ks. Kazimierz Majdański, późniejszy biskup szczecińsko-kamieński. 7 listopada 1939, jako alumn VI roku Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku został aresztowany przez gestapo. Był więziony w Sachsenhausen i Dachau. W Dachau został poddany doświadczeniom pseudomedycznym. Po uwolnieniu przyjął święcenia kapłańskie 29 lipca 1945 w Paryżu.
Instytut Pamięci Narodowej przygotował kilka lat temu film opowiadający o okupacyjnych losach i uwięzieniu w Dachau ks. Kazimierza Majdańskiego.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski. 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP/IPN/archidiecezjalubelska.pl/Radio Warszawa
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/728015-dzien-meczenstwa-duchowienstwa-polskiego-ofiara-z-zycia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.