Tłumy wiernych przybyły dziś do krakowskich Łagiewnik, by wziąć udział w święcie Miłosierdzia Bożego. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił w homilii wygłoszonej tego dnia, że Kościół wciąż żyje i kolejne postacie przekazują prawdę o miłosierdziu.
W poprzednim roku w święcie uczestniczyło, według łagiewnickiego sanktuarium, ponad 100 tys. osób. Organizatorzy szacują, że w tym roku liczba ta będzie podobna. Dziś Msze św. na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbywają się przez cały dzień. Także wczoraj wieczorem trwały tu nabożeństwa, a w nocy – czuwanie modlitewne. W związku z wydarzeniem komunikacja miejska została wzmocniona – uruchomiono dodatkowe linie, a dotychczasowe tramwaje do Łagiewnik kursują częściej.
„Kościół ciągle żyje”
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w głównej Mszy nawiązując do ewangelii, wspominał zmartwychwstanie Jezusa i zaznaczył, że jest ono największym dziełem Bożego miłosierdzia. Hierarcha mówił m.in. o świętej siostrze Faustynie, Janie Pawle II i papieżu Franciszku – osobach, które według duchownego – przekazywały kolejnym pokoleniom prawdę o miłosierdziu.
Kościół ciągle żyje, mocą Ducha Świętego głosi tę samą ewangelię z pokolenia na pokolenie
— powiedział metropolita.
Nawiązując do wczorajszego pogrzebu Franciszka, abp Jędraszewski wskazał na miłosierdzie papieża. Jak przypomniał, w 2015 r. Ojciec Święty ogłosił Rok Miłosierdzia. Papież apelował, aby dostrzec biedę i pomagać potrzebującym. Metropolita krakowski zwrócił uwagę na obecność osób ubogich na pogrzebie papieża. Ta obecność, według arcybiskupa, „symbolicznie zabrzmiała” w kontekście postawy Franciszka wobec ludzi biednych.
Poświęcenie Dzwonu Nadziei
Po wygłoszeniu homilii abp Jędraszewski poświęcił Dzwon Nadziei, który trafi do sanktuarium Miłosierdzia w Medio Mundo w Peru. To siedemnasty taki dzwon, posłany z Łagiewnik do sanktuarium miłosierdzia w innym kraju.
Święto Miłosierdzia Bożego, określane też Niedzielą Miłosierdzia Bożego, do kalendarza liturgicznego wpisał najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Jan Paweł II ogłosił to święto dla całego Kościoła.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/727842-tlumy-wiernych-na-swiecie-milosierdzia-bozego-w-krakowie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.