„Kościół według papieża Franciszka to miejsce, gdzie każdy może doświadczyć troski i miłości; setki tysięcy wiernych na pogrzebie papieża świadczą o tym, że był kimś absolutnie wyjątkowym” - powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.
Pogrzeb papieża Franciszka, który odbył się dziś w Watykanie, zgromadził około 250 tys. osób na mszy na placu Świętego Piotra i 150 tys. ludzi na trasie konduktu żałobnego na ulicach Rzymu. To była jedna z największych ceremonii pogrzebowych w historii i pierwszy taki kondukt w Wiecznym Mieście.
„Franciszek był absolutnie wyjątkowy”
Zdaniem abp. Wojdy setki tysięcy wiernych, którzy przybyli do Watykanu, by pożegnać Franciszka, świadczą o tym, że był dla wielu osób prawdziwym przewodnikiem duchowym.
Tak liczna obecność kardynałów, biskupów, kapłanów i wiernych świeckich pokazuje, że papież Franciszek był kimś absolutnie wyjątkowym
— zaznaczył.
Zdaniem abp Wojdy homilia wygłoszona podczas mszy św. pogrzebowej przez dziekana Kolegium Kardynalskiego kardynała Giovanni Battistę Re ukazała wiele ważnych aspektów pontyfikatu Franciszka.
Jednym z najważniejszych był zapoczątkowany przez papieża synod o synodalności, który trwał w Kościele od 2021 do 2024 r., który - jak ocenił abp Wojda - „pokazał, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół i każdy wierny może włączyć się aktywnie w dzieło głoszenia Dobrej Nowiny”.
Papież poprowadził Kościół ku peryferiom
Zaznaczył, że papież poprowadził Kościół ku peryferiom.
Pokazywał, że Kościół ma być szpitalem polowym, gdzie pomoc może uzyskać każdy człowiek
— dodał.
Abp Wojda podkreślił, że Kościół według papieża Franciszka to miejsce, gdzie każdy może doświadczyć troski i miłości, której najbardziej potrzebuje.
Według hierarchy podczas pogrzebu troska papieża o potrzebujących została ukazana szczególnie w momencie, kiedy kondukt z doczesnymi szczątkami papieża przed Bazyliką Matki Bożej Większej, gdzie Franciszek został pochowany, powitała grupa osób ubogich i w kryzysie bezdomności m.in. 74-letni bezdomny Włoch, prawosławny imigrant z Egiptu oraz kurdyjscy uchodźcy z Turcji i Iraku oraz więźniowie.
Ten gest podkreśla to, jak ważne miejsce zajmowali oni w posłudze Franciszka
— ocenił.
Rola kobiet w Kościele wzmocniona
Abp Wojda ocenił, że Franciszek wzmocnił rolę kobiet w Kościele m.in. poprzez mianowanie kilku kobiet na ważne stanowiska w Watykanie. Przypomniał nominację przełożonej generalnej Sióstr Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia siostry Simony Brambilli na stanowisko prefekta dykasterii Kurii Rzymskiej i uczynienie szefową gubernatoratu państwa watykańskiego siostry Raffaelli Petrini.
Według hierarchy najbardziej poruszającym momentem pogrzebu było wniesienie trumny na Plac Świętego Piotra.
Jeszcze niedawno widzieliśmy tu papieża, jak pozdrawiał i błogosławił wiernych. Teraz już go z nami nie ma. Po ludzku jest nam smutno, ponieważ nas opuścił, ale jednocześnie cieszymy się, że powrócił do Domu Ojca
— powiedział.
Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Kościół powinien teraz intensywnie modlić się, aby następca Franciszka był papieżem wskazanym przez Ducha Świętego. Dodał, że najważniejsze jest, aby nowy papież wsłuchiwał się w to, co mówi od niego Duch Święty.
Ufam, że następny papież będzie kontynuował procesy, które rozpoczął w Kościele papież Franciszek. Na pewno wniesie do Kościoła coś nowego, swój specyficzny rys i charyzmat
— zastrzegł.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/727791-abp-wojda-papiez-franciszek-byl-absolutnie-wyjatkowy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.