Odbył się pogrzeb papieża Franciszka. Na placu Świętego Piotra zgromadziły się tłumy wiernych, na uroczystości przybyło też aż 12 koronowanych głów, 70 premierów i prezydentów, w tym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Zmarły papież został pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej.
Ceremonia pochowania
Nastąpiła ceremonia prywatna pochowania ciała do grobu, usytuowanego w niszy obok kaplicy Matki Bożej.
Zgodnie z ostatnią wolą Papieża, grób jest usytuowany w ziemi. Na posadzce leży płyta z łacińskim napisem „Franciscus” a nad nią, na ścianie widnieje kopia jego krzyża pektoralnego Franciszka. Nagrobek wykonany jest z kamienia liguryjskiego – z terenu, z którego pochodzili dziadkowie Franciszka.
Kondukt z trumną z ciałem papieża dojechał do bazyliki Matki Bożej Większej
Kondukt z trumną z ciałem papieża Franciszka dojechał do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Tam papież zgodnie ze swoją wolą zostanie pochowany. Na placu przed bazyliką zgromadziły się tłumy, podobnie jak na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto, gdzie na ulicach były tysiące ludzi.
Przed bazyliką trumnę powitała grupa ubogich i bezdomnych. Ten gest podkreśla to, jak ważne miejsce zajmowali oni w posłudze Franciszka.
Przybyli to 74-letni bezdomny Włoch, dziennikarz w separacji - podopieczny noclegowni, prawosławny imigrant z Egiptu oraz muzułmanie, wśród nich kurdyjscy uchodźcy z Turcji i Iraku oraz obywatel Sudanu. Grupę tę nazwano w telewizji RAI „Ludem Bożym”; byli w niej też więźniowie, osoby transseksualne.
Obrzęd złożenia trumny w grobie nie będzie transmitowany jako akt prywatny - wyjaśniono.
Franciszek wybrał bazylikę Matki Bożej Większej jako miejsce swego pochówku, ponieważ była mu szczególnie bliska. Przybył do niej na modlitwę dzień po swym wyborze na konklawe w marcu 2013 roku, a potem odwiedzał tę świątynię w każdym ważnym momencie swojego pontyfikatu i modlił się przed obrazem Salus Populi Romani, bizantyjską ikoną z XI wieku. W pobliżu kaplicy, w której się znajduje, jest grób papieża. Sam Franciszek wybrał to miejsce.
W ciągu 12 lat swego pontyfikatu Franciszek był w Santa Maria Maggiore ponad 125 razy.
Symboliczne zdjęcia rozmawiających Trumpa i Zełenskiego w Bazylice św. Piotra
Papież Franciszek zaprosił na końcu swojego pontyfikatu do Bazyliki św. Piotra w Watykanie Donalda Trumpa i Wołodymira Zełeńskiego, by tu, w tym świętym miejscu, szczerze ze sobą porozmawiali. Bogu niech będą dzięki za ten pontyfikat
— napisał na platformie X Przemysław Czarnek, poseł PiS.
Kondukt żałobny z trumną z ciałem papieża wyruszył do Bazyliki Matki Bożej Większej
Z Watykanu wyruszył kondukt żałobny z trumną z ciałem papieża Franciszka, która zostanie przewieziona do Bazyliki Matki Bożej Większej. Tam Franciszek zgodnie ze swoją wolą zostanie w sobotę pochowany. Taki orszak to nadzwyczajne wydarzenie papieskiego pogrzebu w ciągu ostatnich ponad 100 lat.
Kondukt z trumną ustawioną w papamobile wyruszył z bocznej bramy Watykanu - Perugino.
Trasa przejazdu liczy około sześciu kilometrów. Przejedzie on przez centrum Rzymu mijając jego symboliczne miejsce - Koloseum, gdzie co roku odbywa się Droga Krzyżowa w Wielki Piątek.
Wcześniej orszak przejedzie ulicą Wiktora Emanuela do Placu Weneckiego, następnie aleją Fori Imperiali wzdłuż zabytków starożytności do Koloseum, po czym wjedzie w ulicę procesji w Boże Ciało - via Merulana mijając w pobliżu bazylikę św. Jana na Lateranie - katedrę biskupa Rzymu i wjedzie na plac przed bazyliką Matki Bożej Większej.
Na trasie ostatniej drogi papieża Franciszka, która potrwa około godziny, zgromadziły się tłumy.
Kondukt jedzie powoli, z prędkością około 5-10 kilometrów na godzinę, aby wszyscy stojący na ulicach mogli pożegnać papieża. W orszaku jest kilka samochodów z kardynałami i krewnymi Franciszka.
Zdjęcia z uroczystej Mszy żałobnej za papieża Franciszka
Zakończyła się Msza
Na placu Świętego Piotra zakończyła się w sobotę Msza pogrzebowa papieża Franciszka.
Po Mszy trumna Franciszka zostanie wniesiona do bazyliki Świętego Piotra. Następnie w kondukcie zostanie przewieziona przez Rzym do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie papież zostanie pochowany.
Trumna będzie przewożona w papamobile, dzięki czemu będzie dla wszystkich widoczna. Do tego celu dostosowano pojazd, wykorzystywany przez Franciszka w czasie jednej z jego zagranicznych podróży.
Obrzęd ostatniego pożegnania
Po komunii świętej w czasie Mszy pogrzebowej papieża Franciszka na placu Świętego Piotra w sobotę odbył się obrzęd ostatniego pożegnania przy papieskiej trumnie.
W czasie tego obrzędu odczytane zostały słowa:
Najdrożsi bracia i siostry, zawierzmy czułemu miłosierdziu Boga duszę naszego papieża Franciszka, biskupa Kościoła katolickiego, który utwierdził braci w wierze w zmartwychwstanie.
Po mszy trumna zostanie wniesiona do bazyliki Świętego Piotra. Wkrótce potem wyruszy w kondukcie do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie papież zostanie pochowany.
Modlitwa Powszechna w języku polskim za zmarłych papieży
Podczas Mszy pogrzebowej papieża Franciszka na placu Świętego Piotra odczytana została Modlitwa Powszechna po polsku za zmarłych papieży.
Oto tekst modlitwy po polsku: „Módlmy się za zmarłych papieży i za tych wszystkich, którzy w Kościele głosili Ewangelię oraz pełnili posługę kapłańską. Niech dostąpią udziału w liturgii niebieskiej”.
Modlitwę odczytał Krzysztof Bronk z polskiej redakcji Vatican News.
W pogrzebie papieża uczestniczy wielu Polaków
W uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka bierze udział wielu młodych Polaków. Na placu św. Piotra widać biało-czerwone flagi, a przed liturgią słychać było język polski. Dla wielu jest to bardzo osobiste pożegnanie z papieżem.
Wśród pielgrzymów z całego świata biorących udział w pogrzebie Polacy, zwłaszcza ludzie młodzi, wspominali Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, w których uczestniczył Franciszek.
Franciszek ujął mnie swoją prostotą i bezpośredniością. Potrafił mówić o poważnych, skomplikowanych rzeczach w ten sposób, że wszyscy go rozumieli
— wyznała Anna z Bytomia.
W tłumie wiernych widać wiele biało-czerwonych flag. Z jedną z nich przyjechali nauczyciele i uczniowie katolickiej szkoły w Markach.
Chcemy pożegnać naszego drogiego papieża Franciszka — powiedzieli.
Z kolei pan Janusz, ubrany w tradycyjny ludowy strój krakowski, przyjechał do Watykanu ze swoją żoną Anną i 9-letnią córką Małgosią. Wcześniej miał okazję spotkać się z Franciszkiem pięć razy. Po raz pierwszy, kiedy córka miała siedem miesięcy.
Papież podał jej wtedy smoczek do buzi
— wspominał Janusz w rozmowie z PAP.
Powiedział, że po raz drugi był w Rzymie z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na stolicę św. Piotra.
Ojciec Święty Franciszek długo patrzył na ikonę Czarnej Madonny, którą mu przywieźliśmy i głęboko się modlił
— wspominał mieszkaniec Krakowa.
Dodał, że rok temu w Niedzielę Palmową papież Franciszek wypatrzył ich rodzinę przy barierkach otaczających plac św. Piotra mówiąc: „Znowu się spotykamy”.
Kardynał Re: Mimo słabości papież wybrał drogę poświęcenia do ostatniego dnia
Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re powiedział w homilii podczas pogrzebu papieża Franciszka na placu Świętego Piotra, że mimo słabości i cierpienia z powodu choroby papież wybrał „drogę poświęcenia aż do ostatniego dnia”.
Kardynał Re nawiązał do dni, w których oddawano hołd zmarłemu papieżowi mówiąc: „Ogrom oddania i zjednoczenia, które widzieliśmy w tych dniach po jego przejściu z tej ziemi do wieczności, świadczą o tym, jak bardzo bogaty pontyfikat papieża Franciszka dotykał umysłów i serc”.
Ostatni obraz, który pozostanie przed naszymi oczami i w naszych sercach, to ten z ostatniej niedzieli, Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy papież Franciszek, pomimo poważnych problemów zdrowotnych, pragnął nam udzielić błogosławieństwa z balkonu bazyliki Świętego Piotra. Potem pojawił się na placu, aby pozdrowić z otwartego papamobile licznie zgromadzonych na Mszy św. Wielkanocnej
— dodał sędziwy włoski kardynał.
Pomimo słabości i cierpienia ostatniego czasu papież Franciszek wybrał drogę poświęcenia aż do ostatniego dnia swojego życia na ziemi. Podążał śladami swojego Pana, Dobrego Pasterza, który umiłował swoje owce aż do oddania za nie swojego życia. Uczynił to z mocą i spokojem, blisko swojej owczarni, Kościoła Bożego
— podkreślił.
Decyzja o przyjęciu imienia Franciszek od razu okazała się wyborem programu i stylu, który chciał nadać swemu pontyfikatowi, starając się czerpać inspirację z ducha św. Franciszka z Asyżu
— zaznaczył kardynał Re.
Papież „zachował swój temperament i styl pasterskiego przewodzenia, a także od razu nadał zarządzaniu Kościołem wyraźne rysy swojej silnej osobowości. Nawiązywał bezpośredni kontakt z poszczególnymi osobami i społeczeństwami pragnąc być blisko wszystkich” - dodał dziekan Kolegium Kardynalskiego.
Przypomniał, że Franciszek „szczególnie troszczył się o osoby w trudnej sytuacji, poświęcał się bezgranicznie, zwłaszcza dla ostatnich tego świata, dla wykluczanych”.
Był papieżem pośród ludzi, miał serce otwarte dla wszystkich. Był również papieżem, który dostrzegał nowe zjawiska w społeczeństwie i to, co Duch Święty wzbudzał w Kościele. Swoim charakterystycznym słownictwem oraz językiem bogatym w obrazy i metafory, papież zawsze starał się oświecać problemy naszych czasów mądrością Ewangelii
— przypomniał kardynał Giovanni Battista Re.
Jak zauważył, papież Bergoglio proponował odpowiedzi w świetle wiary i zachęcał do chrześcijańskiego życia w obliczu wyzwań i sprzeczności zmieniających się czasów.
Wołodymyr Zełenski na pogrzebie papieża
Wołodymyr Zełenski przybył na pogrzeb papieża Franciszka. Został przywitany oklaskami.
Około 200 tys. wiernych uczestniczy w pogrzebie Franciszka
W pogrzebie papieża Franciszka na placu Świętego Piotra uczestniczy w sobotę około 200 tysięcy osób - ogłosił Watykan powołując się na kompetentne władze.
Kilkadziesiąt tysięcy osób jest na placu przed bazyliką watykańską, a pozostałe dziesiątki tysięcy na prowadzącej do Watykanu via della Conciliazione i we wszystkich bocznych ulicach.
Spotkanie prezydentów Zełenskiego i Trumpa w Rzymie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Rzymie - poinformował rzecznik ukraińskiego przywódcy Serhij Nykyforow.
Obaj liderzy przybyli do Watykanu na pogrzeb papieża Franciszka.
Prezydent USA Donald Trump spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim i przeprowadził z nim bardzo produktywną rozmowę - poinformował przedstawiciel Białego Domu, cytowany przez agencję Reutera.
Steven Cheung, dyrektor ds. komunikacji Białego Domu, powiadomił, że prezydenci „spotkali się dziś prywatnie i przeprowadzili bardzo produktywną rozmowę”. Zapowiedział, że więcej szczegółów w sprawie spotkania będzie podanych do wiadomości później.
Na plac Świętego Piotra wniesiono trumnę z ciałem papieża Franciszka
Na plac Świętego Piotra wniesiono prostą drewnianą trumnę z ciałem papieża Franciszka i ustawiono ją przed ołtarzem. Tysiące uczestników Mszy brawami powitało wniesienie trumny na plac. Tuż przed rozpoczęciem mszy wielu światowych przywódców oddało hołd Franciszkowi przy jego trumnie.
Wierni na placu świętego Piotra
Rozpoczęła się Msza pogrzebowa papieża Franciszka
Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się Msza pogrzebowa papieża Franciszka. Przewodniczy jej dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kardynał Giovanni Battista Re.
W koncelebrze Mszy są m.in. członkowie Kolegium Kardynalskiego i patriarchowie Kościołów wschodnich. Po Mszy, która potrwa około 90 minut, papież zostanie pochowany w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.
Jasna Góra dziękuje za życie i pontyfikat Papieża Franciszka
W łączności z całym Kościołem Jasna Góra dziękuje za życie i pontyfikat Papieża Franciszka. Trwa modlitwa o życie wieczne z Bogiem dla niego. Włączają się kolejne pielgrzymki: Parafii Jakubowych, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Karawaningowa, Wędkarzy, Transportowców
— podano na profilu Jasnej Góry na platformie X.
Głowy państw na pogrzebie papieża. Wśród nich Andrzej Duda i Donald Trump
Prezydent USA Donald Trump przybył wraz z małżonką Melanią na plac Świętego Piotra na pogrzeb papieża Franciszka. W rejonie Watykanu w związku z obecnością 160 delegacji i kilkudziesięciu światowych przywódców panują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
W Mszy przed bazyliką watykańską uczestniczyć będą między innymi prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni, przywódca Argentyny Javier Milei. Jest także prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Przybyli prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z kanclerzem Olafem Scholzem, prezydenci: Francji Emmanuel Macron, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, Węgier Tamas Sulyok z premierem Viktorem Orbanem, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.
W pogrzebie papieża bierze też udział były prezydent USA Joe Biden.
Unię Europejską reprezentują na pogrzebie przewodniczący: Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, Rady Europejskiej Antonio Costa. Jest także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Wśród korowanych głów są król Belgów Filip, królowa Danii Maria, król Hiszpanii Filip VI z małżonką królową Letycją, król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, król Jordanii Abdullah II z małżonką królową Ranią, książę Monako Albert II z małżonką Charlene. Koronę brytyjską reprezentuje książę William, syn króla Karola III.
Mszę pogrzebową papieża będą koncelebrować przedstawiciele KEP
Mszę św. pogrzebową papieża Franciszka będą koncelebrować przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą SAC oraz sekretarzem generalnym bp. Markiem Marczakiem. W ornatach jest także sześciu innych biskupów z Polski, w tym m.in. metropolita krakowski.
Mszy pogrzebowej będzie przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Wśród duchownych, którzy będą koncelebrować liturgii są przewodniczący KEP abp. Tadeusz Wojda SAC oraz sekretarz generalny bp Marek Marczak.
W ornatach są także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ordynariusz łowicki bp Wojciech Osial, ordynariusz gliwicki bp Sławomir Oder, ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja, biskup pomocniczy przemyski Stanisław Jamrozek oraz bp pomocniczy krakowski Rober Chrząszcz.
W uroczystości weźmie udział 160 delegacji i kilkudziesięciu przywódców, wśród nich prezydent USA Donald Trump i przywódca ojczyzny papieża - Argentyny Javier Milei. Będzie też prezydent RP Andrzej Duda.
Polska delegacja z prezydentem Dudą na czele przybyła na pl. Świętego Piotra
Dane włoskiej policji
Około 140 tysięcy osób przybyło dotychczas do Watykanu na Mszę pogrzebową papieża Franciszka, rozpoczynającą się o godz. 10.00 - poinformowała rzymska policja.
Plac Świętego Piotra jest już bliski całkowitego zapełnienia; jest tam około 40 tysięcy osób.
Około 100 tysięcy wiernych stoi w alei Conciliazione, prowadzącej do Watykanu i w jej pobliżu.
Tysiące wiernych na placu Świętego Piotra
Tysiące ludzi zgromadziły się w rano na placu Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Wśród wiernych widać także polskie flagi.
Komenda rzymskiej policji nie podaje jeszcze liczby osób przybyłych na Mszę.
Nie wszyscy zmieścili się na placu Świętego Piotra, wokół którego do maksimum zaostrzono środki bezpieczeństwa ze względu na obecność wielu światowych przywódców, wśród nich prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Media podały, że w mszy uczestniczyć będzie także były amerykański prezydent Joe Biden.
Ćwierć miliona ludzi przy trumnie Franciszka
Otwarta trumna z ciałem Franciszka była przez trzy dni wystawiona w Bazylice Świętego Piotra, gdzie wierni mogli przybywać i pożegnać się z Papieżem. W ten sposób hołd Franciszkowi oddało około ćwierć miliona ludzi. W piątek podczas uroczystej ceremonii od godz. 20.00 do 21.00 trumnę zamknięto. Włożono do niej m.in. akt rogito, zawierający krótki życiorys oraz dokonania Franciszka jako papieża.
Przejazd do Bazyliki Matki Bożej Większej
Zamknięta trumna zostanie wyniesiona przed ołtarz na Placu Św. Piotra na Mszę św., która rozpocznie się o godzinie 10. Po jej zakończeniu trumna z ciałem Franciszka zostanie wniesiona z powrotem do Bazyliki Świętego Piotra, a stamtąd przetransportowana otwartym pojazdem przez centrum Rzymu do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie ciało Papieża Franciszka spocznie w grobie przygotowanym obok Kaplicy Paulińskiej. Od niedzieli 27 kwietnia wierni będą mogli nawiedzać grób Franciszka.
Przejazd trumny z ciałem Papieża przez miasto ma trwać około 30-40 minut. Wierni będą mogli pożegnać trumnę z ciałem zza barierek ustawionych wzdłuż trasy.
red/PAP/X/FB/Vatican News/YouTube
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/727752-relacja-uroczystosci-pogrzebowe-papieza-franciszka
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.