O godzinie 10.00 na Placu Świętego Piotra rozpocznie się Msza pogrzebowa papieża Franciszka, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wieku 88 lat. W uroczystości udział weźmie 164 delegacje w tym ponad 70 prezydentów i premierów oraz 12 koronowanych głów, wśród nich prezydent USA Donald Trump, przywódca ojczyzny papieża - Argentyny Javier Milei i prezydent RP Andrzej Duda. W szybkim tempie zapełnia się Plac Świętego Piotra, który został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni.
Po przejściu przez skrupulatne kontrole przy bramkach wejściowych ludzie biegli przez plac, by zająć jak najbliższe miejsca przy ołtarzu. Na ponad trzy godziny przed rozpoczęciem Mszy przed Bazyliką Watykańską zgromadziły się już setki osób.
Przygotowywane są miejsca dla oficjalnych delegacji i światowych przywódców. Cały rejon Watykanu patrolowany jest przez kilkuset policjantów i funkcjonariuszy innych służb. Na dachach czuwają snajperzy. Działa system ochrony przed dronami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pożegnanie papieża. Co najmniej 435 tys. turystów i pielgrzymów jest już w Rzymie. W jutrzejszym pogrzebie udział weźmie ok. 200 tys. ludzi
Delegacje z całego świata
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przedstawiło listę delegacji oficjalnych, które będą uczestniczyć we Mszy św. pogrzebowej Papieża Franciszka. Wśród gości będzie 85 przywódców państw – koronowanych głów, prezydentów i premierów, ponadto 9 wiceprezydentów i wicepremierów.
Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda, który przyjedzie wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W polskiej delegacji znajdzie się również marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz ambasador RP przy Watykanie Adam Kwiatkowski.
Mszy pogrzebowej będzie przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Zgodnie z protokołem pierwsze miejsca w rzędach przed Bazyliką zajmie delegacja z Argentyny z prezydentem Mileiem. Następna będzie delegacja Włoch, a w niej prezydent Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni. W kolejnych rzędach zasiądą koronowane głowy i reprezentanci krajów w porządku alfabetycznym w języku francuskim.
Wśród światowych przywódców będą prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z kanclerzem Olafem Scholzem, prezydenci: Francji Emmanuel Macron, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, Węgier Tamas Sulyok z premierem Viktorem Orban, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer. Być może nieobecny będzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Unię Europejską będą reprezentować przewodniczący: Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, Rady Europejskiej Antonio Costa. Będzie także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Przybędą przedstawiciele innych wyznań i religii: ekumeniczny patriarcha Konstantynopolu Bartłomiej, delegacje Żydów i muzułmanów.
Z Asti w Piemoncie, z którego pochodziła rodzina ojca papieża, przybyły dwie jego kuzynki: Nella Bergoglio i Delia Gai.
Santa Maria Maggiore
Po Mszy trumna z ciałem papieża w kondukcie żałobnym opuści Watykan przez boczną bramę Perugino i zostanie przewieziona do miejsca pochówku - Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Trasa ta liczy około sześć kilometrów. Kondukt będzie jechał powoli, z prędkością około 5-10 kilometrów na godzinę, aby wszyscy stojący na trasie trwającego około godziny przejazdu mogli pożegnać papieża. Trumna będzie widoczna w czasie przejazdu orszaku, złożonego z kilku samochodów. Będą w nim niektórzy kardynałowie i krewni papieża.
Przejazd konduktu będzie transmitowany w telewizji.
Przed Bazyliką Matki Bożej Większej, którą Franciszek wybrał jako miejsce swego pochówku, trumnę powita grupa ubogich i bezdomnych. Ten gest ma podkreślić to, jak ważne miejsce zajmowali oni w jego posłudze. W grupie tej będą między innymi 74-letni bezdomny Włoch, dziennikarz w separacji - podopieczny noclegowni, prawosławny imigrant z Egiptu, oraz muzułmanie, wśród nich kurdyjscy uchodźcy z Turcji i Iraku oraz obywatel Sudanu.
Obrzęd złożenia trumny w grobie nie będzie transmitowany jako akt prywatny - wyjaśniono. Zgodnie z życzeniem papieża na jego grobie z marmuru z Ligurii - regionu pochodzenia rodziny jego matki, widnieć będzie tylko napis Franciscus, a nad nim umieszczona będzie reprodukcja krzyża, który nosił na piersi.
Ceremonii złożenia trumny będzie przewodniczyć zarządzający Kościołem w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell. Obecni będą także m.in. dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, kardynałowie Roger Michael Mahony, Dominique Mamberti, archiprezbiter bazyliki kardynał Stanisław Ryłko i archiprezbiter koadiutor kardynał Rolandas Makrickas. Ponadto będą dotychczasowy sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, wikariusz generalny diecezji rzymskiej kardynał Baldassare Reina, papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, arcybiskup Edgar Pena Parra z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, regent Prefektury Domu Papieskiego ksiądz Leonardo Sapienza, kanonicy bazyliki i sekretarze Franciszka.
W opublikowanym testamencie papież napisał:
„Proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania w Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej”.
„Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej między Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) i Kaplicą Sforza tejże papieskiej Bazyliki”
— wyjaśnił.
Przekazał też dyspozycję:
„Grób ma być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia i z jedynym napisem: Franciscus”.
Przez trzy dni hołd papieżowi oddało przed jego trumną wystawioną w Bazylice Świętego Piotra ponad ćwierć miliona osób z całego świata. Wczoraj wieczorem był tam prezydent Emmanuel Macron z małżonką Brigitte.
O godzinie 20.00 po zamknięciu Bazyliki odbyła się ceremonia zamknięcia papieskiej trumny.
Uproszczony obrzęd
Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się według uproszczonego obrzędu, którego szczegóły opisano w dokumencie wydanym w listopadzie zeszłego roku. Nowy rytuał ma podkreślić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy - wyjaśnił papieski ceremoniarz arcybiskup Diego Ravelli.
Nowe zasady zastąpiły te z 1998 r., a zatem z czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Zgodnie z tymi regułami odbył się jego pogrzeb w 2005 r. Z częściowymi zmianami wykorzystano je też podczas uroczystości pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI w styczniu 2023 roku.
W najnowszym wydaniu księgi obrzędów pogrzebowych uwzględnione zostały wnioski z tych właśnie dwóch pogrzebów oraz dostosowano się do wytycznych Franciszka, który polecił uprościć rytuał. Poza tym, jak zaznaczono w Watykanie, wzięto pod uwagę aktualną wrażliwość teologiczną i kościelną oraz zmiany w księgach liturgicznych.
Jedną ze zmian jest uproszczenie tytułów papieża. Powrócono do terminologii zastosowanej wydaniu Mszału Rzymskiego z 2008 r.: papież, biskup Rzymu i pasterz.
Franciszek postanowił ponadto, że zamiast do trzech trumien ciało zostanie złożone do dwóch: dębowej i cynkowej. Wykreślono trzecią trumnę z cyprysu. Drewniana trumna, w której złożono jego ciało, była nadzwyczaj prosta i skromna.
W dokumencie zawarte są też wskazówki dotyczące ewentualnego pochówku papieża w miejscu innym niż Bazylika Świętego Piotra. Franciszek postanowił - co zapisał w testamencie - że chce być pochowany w rzymskiej papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej.
olnk/PAP, Wojciech Rogacin - Vatican News PL
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/727746-uroczystosci-pogrzebowe-papieza-plac-zapelnia-sie-wiernymi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.