Prezydenci, premierzy oraz członkowie rodzin królewskich zapowiedzieli udział w sobotnim pogrzebie papieża Franciszka, który zmarł w 21 kwietnia. Watykan podał oficjalnie, że przybędzie 130 delegacji, w tym 50 szefów państw i 10 koronowanych głów.
W uroczystości mają uczestniczyć m.in. prezydenci USA i Ukrainy Donald Trump i Wołodymyr Zełenski. W pogrzebie weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda.
Franciszek zmarł 21 kwietnia o godz. 7.35 w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna.
Uroczystości pogrzebowe papieża rozpoczną się w sobotę o godz. 10 na placu Świętego Piotra w Watykanie. Po mszy trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą. Z Polski na pogrzeb Franciszka uda się prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Pojedzie tam też marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Kto będzie na pogrzebie?
Na pogrzebie będą obecni prezydent Włoch Sergio Mattarella i włoska premier Giorgia Meloni.
Do Rzymu udadzą się prezydenci: Francji - Emmanuel Macron, Ukrainy - Wołodymyr Zełenski, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier, Szwajcarii - Karin Keller-Sutter, Słowacji - Peter Pellegrini, Węgier - Tamas Sulyok, Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Edgars Rinkeviczs, Estonii - Alar Karis, Finlandii - Alexander Stubb, Mołdawii - Maia Sandu, Chorwacji – Zoran Milanovic, Cypru - Nikos Christodoulides, p.o. prezydenta Rumunii - Ilie Bolojan.
W uroczystościach wezmą także udział przywódcy krajów Ameryki Południowej i Środkowej: Argentyny - Javier Milei, Brazylii - Luiz Inacio Lula da Silva, Dominikany - Luis Abinader, Ekwadoru - Daniel Noboa.
Wśród szefów rządów, którzy udadzą się do Watykanu, mają się znaleźć: Olaf Scholz z Niemiec, Keir Starmer z Wielkiej Brytanii, Micheal Martin z Irlandii, Ulf Kristersson ze Szwecji, Petr Fiala z Czech, Bart De Wever z Belgii Kyriakos Mitsotakis z Grecji oraz Rosen Żelazkow z Bułgarii.
Portugalię będą reprezentować zarówno prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, jak i premier Luis Montenegro.
W uroczystościach pogrzebowych będą też uczestniczyć przewodniczący: Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen, Rady Europejskiej - Antonio Costa i Parlamentu Europejskiego - Roberta Metsola.
W Rzymie będą także obecni król i królowa Belgów Filip i Matylda, król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, a także król Hiszpanii Filip VI z królową Letycją. Obecność zapowiedział też następca tronu brytyjskiego, książę William oraz norweski książę koronny Haakon i księżna Mette-Marit.
Z azjatyckich przywódców obecność na pogrzebie papieża Franciszka potwierdzili prezydenci Filipin i Timoru Wschodniego - Ferdinand Marcos Jr. i Jose Ramos-Horta oraz wiceprezydent Tajwanu Chen Chien-jen (Stolica Apostolska jest jedynym państwem w Europie, które uznaje Tajwan). Nową Zelandię będzie reprezentował premier Christopher Luxon.
Izrael będzie reprezentować delegacja niższego szczebla - w pogrzebie weźmie udział ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej Jaron Sideman.
Oficjalne izraelskie instytucje w reakcjach na śmierć papieża ograniczają się do powielania wiadomości prezydenta Icchaka Hercoga w serwisie X. Pożegnał on Franciszka jako „człowieka głębokiej wiary i bezgranicznego współczucia, który poświęcił życie na pokrzepianie ubogich i apele o pokój na tym niespokojnym świecie”. Jak dotąd do śmierci papieża nie odniósł się premier Benjamin Netanjahu ani minister spraw zagranicznych Gideon Saar.
Na pogrzeb nie zamierza natomiast jechać rosyjski przywódca Władimir Putin, o czym poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Z kolei przed wejściem do Bazyliki Matki Bożej Większej będzie obecna grupa 40 osób, reprezentująca różnego rodzaju peryferia społeczne, m.in. migranci i osoby bezdomne.
Będą tam również więźniowie, których [Papież] spotkał przy otwarciu Drzwi Świętych w Rebibbii. To wzruszający wybór, ponieważ Ojciec Święty zostanie powitany przez Matkę, którą tak bardzo kochał, i przez umiłowane dzieci, które utworzą wokół niego krąg
— mówi bp Benoni Ambarus, odpowiedzialny w Konferencji Episkopacie Włoch za posługę miłosierdzia.
To właśnie on towarzyszył Ojcu Świętemu 26 grudnia podczas otwarcia Drzwi Świętych w rzymskim więzieniu Rebibbia i z jego inicjatywy ubodzy i zmarginalizowani, o których przez cały pontyfikat szczególnie troszczył się Papież Franciszek, pożegnają go tuż przed złożeniem jego ciała do grobu. Każdy z nich będzie trzymał w dłoni białą różę – symbol wdzięczności i pożegnania.
mly/PAP/Vatican News
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/727624-kto-bedzie-na-pogrzebie-papieza-jest-oficjalna-lista
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.