Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Steven Lauder wyznał, że z wielkim smutkiem dołącza do ludzi na całym świecie, opłakujących odejście Jego Świątobliwości papieża Franciszka. „Zmarły dziś papież Franciszek był ‘symbolem człowieczeństwa’” - oświadczył Ahmed al-Tajeb, wielki imam kairskiego meczetu Al-Azhar, uznawany za jeden z największych autorytetów w islamie sunnickim. Również duchowy przywódca Tybetu Dalajlama XIV wyraził smutek w związku ze śmiercią papieża Franciszka w liście do nuncjusza apostolskiego w Indiach Leopolda Girellego. Jak podkreślił, papież poświęcił się służbie innym, dając nieustannie przykład własnymi czynami, „jak żyć życiem prostym, ale pełnym znaczenia”.
Franciszek był prawdziwym przewodnikiem moralnym, człowiekiem głębokiej wiary (…) oraz niezłomnym przyjacielem narodu żydowskiego. (…) Od najmłodszych lat (…) był głęboko zaangażowany w promowanie dialogu międzyreligijnego i w to, by pamięć o Holokauście pozostała przestrogą i lekcją dla przyszłych pokoleń
— dodał Lauder.
Z wielkim smutkiem dołączam do ludzi na całym świecie, opłakujących odejście Jego Świątobliwości papieża
— oświadczył.
Lauder stoi na czele Światowego Kongresu Żydów od 2007 roku. Jest synem Josepha i Estee Lauder, założycieli znanego przedsiębiorstwa kosmetycznego, którego marka pochodzi od personaliów jego matki.
„Relacje rozkwitły”
Lauder powiedział też, że pod przewodnictwem zmarłego dziś papieża relacje między Stolicą Apostolską a Światowym Kongresem Żydów rozkwitły, czego ukoronowaniem było otwarcie biura Światowego Kongresu Żydów przy Via della Conciliazione, zaledwie kilka kroków od Bazyliki św. Piotra. Lauder podkreślił, że stanowi to świadectwo zaangażowania w dialog, zrozumienie i wzajemny szacunek.
W listopadzie 2022 roku nasz Komitet Wykonawczy miał zaszczyt zebrać się w Watykanie. Zostaliśmy tam przyjęci na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka, podczas której zainaugurowaliśmy historyczną inicjatywę ‘Kishreinu’ (Nasza więź), oznaczającą nowy rozdział w relacjach katolicko-żydowskich i wzmacniającą wspólną przyszłość naszych dwóch narodów
— zaznaczył przewodniczący Lauder.
Wspomniał, że po raz pierwszy miał zaszczyt spotkać papieża Franciszka w 2008 roku w Buenos Aires, gdy ten był jeszcze arcybiskupem i uczestniczył w wydarzeniach międzyreligijnych współorganizowanych przez Światowy Kongres Żydów, założonej w 1936 roku międzynarodowej federacji organizacji i gmin żydowskich. Obecnie zrzesza ona organizacje z ponad 110 państw świata, a jej siedziba mieści się w Nowym Jorku.
W imieniu Światowego Kongresu Żydów oraz ponad 100 społeczności żydowskich na całym świecie składam najgłębsze kondolencje wszystkim, których poruszył jego niezwykły duch. Niech jego pamięć będzie dla nas wszystkich błogosławieństwem i inspiracją
— zaznaczył.
Katolicyzm i islam
Tajeb podkreślił, że Franciszek wzmocnił relacje między chrześcijaństwem a światem islamskim „poprzez swoje wizyty w wielu państwach arabskich i muzułmańskich, oraz naznaczone sprawiedliwością i humanitaryzmem poglądy, szczególnie te dotyczące wojny w Strefie Gazy i walki z nikczemną islamofobią”.
Sunnicki przywódca opisał zmarłego papieża jako „swojego brata” i „ikonę humanitaryzmu”, podkreślając, że papież nie szczędził wysiłków w służbie ludzkości.
Tajeb trzykrotnie spotkał się z Franciszkiem w czasie jego pontyfikatu, w tym dwa razy był goszczony w Watykanie.
Franciszek i Tajeb podpisali w 2019 r. w Abu Zabi „Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, w którym wezwali ludzkość do współczucia, solidarności i pokoju oraz zadeklarowali dialog i współpracę między katolicyzmem i islamem.
Hołd dla papieża
Najlepszym hołdem, jaki możemy mu (papieżowi Franciszkowi - PAP) złożyć, jest bycie osobą serdeczną, służącą innym, gdziekolwiek jesteśmy i w jakikolwiek sposób możemy
— oznajmił Dalajlama.
Dodał, że złożył kondolencje wiernym obrządku katolickiego, a także modli się za nich.
W ciągu trwającego ponad 12 lat pontyfikatu papież Franciszek nigdy nie spotkał się z duchowym przywódcą Tybetu. Nie wyraził woli spotkania w 2014 r., kiedy Dalajlama przebywał w Rzymie na szczycie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Odmowę tłumaczono chęcią uniknięcia zadrażnień z Chinami, z którymi Stolica Apostolska prowadzi od lat bardzo trudne rozmowy na temat możliwości nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Papież nie spotkał się z Dalajlamą także w październiku 2021 r. podczas szczytu klimatycznego przywódców światowych religii, zorganizowanego w Watykanie. Obecność laureata Nagrody Nobla na tym wydarzeniu nie była w ogóle brana pod uwagę. Jak tłumaczył wówczas abp Paul Gallagher, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, „Jego Świątobliwość Dalajlama wie, jak bardzo jest szanowany w Watykanie, ale zdaje sobie również sprawę, że nasze (Watykanu - PAP) stosunki (z Chinami) są skomplikowane i trudne”.
Papież Franciszek zmarł dziś o godz. 7.35 rano. Wieść ogłosił kardynał kamerling Kościoła Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe. Papież miał 88 lat. Zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.
Wyrazy ubolewania płyną od polityków z całego świata. Kilka państw ogłosiło już żałobę narodową w związku ze śmiercią zwierzchnika Kościoła.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/727302-liderzy-innych-wyznan-zegnaja-papieza-relacje-rozkwitly
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.