„Papież Franciszek kontynuował nauczanie Jana Pawła II w wielu obszarach, chociażby w budowaniu cywilizacji miłości i promocji życia ludzkiego. Bardzo ważnym elementem tej kontynuacji był dialog ekumeniczny i dialog międzyreligijny. Przy czym trzeba jednocześnie zastrzec, że rozkład pewnych akcentów tego nauczania, wydobywanie pewnych elementów były zróżnicowane w sposób dość znaczny. Była kontynuacja, ale była też pewna zmiana akcentów” - podkreślił na antenie Telewizji wPolsce24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, teolog i etyk.
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz wskazał, że „to był pontyfikat jak zawsze bardzo ciekawy, dlatego że pisany zarówno osobistym charakterem papieża, jak i znakami czasu, które się wtedy rozgrywały, pewnymi wydarzeniami, które się wtedy rozgrywały zarówno wewnątrz Kościoła, jak i poza Kościołem, a więc tutaj mamy do czynienia z wieloma warstwami, które na siebie się nakładały”.
Z jednej strony oczywiście był to pontyfikat kontynuacji, dlatego że zasadnicze nurty Kościoła opierają się na samym Chrystusie i tutaj Chrystus wczoraj, dziś ten sam na wieki, jak pisał autor Listu do Hebrajczyków, a więc nie można mówić o zmienności. Natomiast pojawiły się pewne nowe akcenty związane choćby z pochodzeniem papieża Franciszka
— zaznaczył duchowny.
„To jest absolutnie skandal”
Podkreślił, że „do tego doszły wydarzenia globalne związane z przemianami technologicznymi, cywilizacyjnymi, wojna na Ukrainie, cały szereg czynników, które decydowały o tym, że był to pontyfikat dynamiczny”. Mówił też, że „niewątpliwie temat nadużyć seksualnych jest tematem bardzo bolesnym”.
To jest absolutnie skandal, który może być określany wręcz jako zbrodnia duchowa, psychiczna w stosunku do młodego człowieka, do dziecka. To jest jedno z największych przestępstw, jakie można sobie wyobrazić w relacjach człowieka dorosłego z dzieckiem
— powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Wskazał, że „trzeba to bardzo mocno podkreślić, że jest to plaga, która dotyka różnych grup społecznych i niewątpliwie tutaj zaangażowanie papieża uwrażliwiało na tę plagę niezwykle dramatyczną”.
Każde z takich zranień jest przestępstwem zasługującym na jak najcięższą ocenę
— dodał.
Zaznaczył, że „papież Franciszek kontynuował nauczanie Jana Pawła II w wielu obszarach, chociażby w budowaniu cywilizacji miłości i promocji życia ludzkiego”.
Bardzo ważnym elementem tej kontynuacji był dialog ekumeniczny i dialog międzyreligijny. Przy czym trzeba jednocześnie zastrzec, że rozkład pewnych akcentów tego nauczania, wydobywanie pewnych elementów były zróżnicowane w sposób dość znaczny. Była kontynuacja, ale była też pewna zmiana akcentów
— zauważył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
nt/Telewizja wPolsce24
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/727296-tylko-u-nas-ks-bortkiewicz-byl-to-pontyfikat-dynamiczny
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.