Abp Stanisław Gądecki, który w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego złożył rezygnację z funkcji metropolity poznańskiego (przyjętą przez papieża Franciszka w ubiegłym tygodniu), skierował list pasterski do wiernych archidiecezji poznańskiej, który w niedzielę 30 marca zostanie odczytany w kościołach na terenie jego posługi. „Po 23 latach mojej biskupiej posługi w najstarszej polskiej diecezji wyrażam wdzięczność najpierw Panu Bogu i Matce Najświętszej za ogrom łask, jakich doświadczyłem i nadal doświadczam, starając się sprawować – ‘czynem i prawdą’ – służbę biskupią dla dobra Ludu Bożego” - napisał duchowny.
Hierarcha przypomniał w liście, że 19 marca Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję papieża Franciszka o wyznaczeniu jego następcy, dotychczasowego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Zbigniewa Zielińskiego. Kanoniczne objęcie archidiecezji oraz ingres nowego arcybiskupa metropolity poznańskiego do pierwszej na ziemiach polskich katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się 1 maja.
W liście pasterskim abp Gądecki zwrócił się o modlitwę za nowego pasterza.
Po 23 latach mojej biskupiej posługi w najstarszej polskiej diecezji wyrażam wdzięczność najpierw Panu Bogu i Matce Najświętszej za ogrom łask, jakich doświadczyłem i nadal doświadczam, starając się sprawować – „czynem i prawdą” – służbę biskupią dla dobra Ludu Bożego. Nie sposób w kilku zdaniach wyrazić wdzięczności wszystkim ludziom, którzy w tym czasie tworzyli wraz ze mną wspólnotę wiary, jaka istnieje w archidiecezji poznańskiej
— podkreślił hierarcha.
„Znak niezwykłej życzliwości”
Dodał, że „każde osobiste spotkanie, każda rozmowa i zapewnienie o jedności ze mną, zwłaszcza w mojej chorobie były dla mnie znakiem niezwykłej życzliwości wielu ludzi wobec mnie”.
Noszę w sercu święcenia diakonatu i prezbiteratu, których udzieliłem, a także dzieło Synodu Archidiecezji Poznańskiej w latach 2004-2008. Myślę o poświęconych nowych kościołach, o koronacjach figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu, cudownego wizerunku Matki Bożej Literackiej w Buku oraz cudownego wizerunku Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach, a także Świętego Józefa w Poznaniu. Mam w pamięci uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski i biskupstwa poznańskiego oraz drugie nawiedzenie naszej archidiecezji przez kopię cudownego wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej, które połączyło tysiące ludzi we wspólnej modlitwie. Cieszę się powołaniem przed 15 laty Szkoły Katechistów
— przypomniał hierarcha.
Wspomniał także o beatyfikacji ks. Stanisława Streicha; uroczystość ta będzie miała miejsce na placu katedralnym w Poznaniu 24 maja.
Chciałbym osobiście podziękować Panu Bogu za ten czas budowania Kościoła i zaprosić wszystkich kapłanów, osoby życia konsekrowanego, alumnów seminariów duchownych oraz wszystkich Drogich Archidiecezjan na dziękczynną Eucharystię, którą odprawię w sobotę w oktawie Wielkanocy 26 kwietnia 2025 roku o godzinie 11 w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu
— napisał abp Gądecki.
Posługa abp. Gądeckiego
Stanisław Gądecki urodził się w Strzelnie (woj. poznańskie) 19 października 1949 r. W latach 1967-1973 studiował filozofię i teologię w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 r. z rąk księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w bazylice archikatedralnej w Gnieźnie.
25 marca 1992 r. Gądecki został konsekrowany na biskupa w katedrze gnieźnieńskiej przez ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Biskup Gądecki otrzymał stolicę tytularną Rubiconu. Po konsekrowaniu przez 10 lat pełnił posługę biskupa pomocniczego w archidiecezji gnieźnieńskiej. 28 marca 2002 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim. Od 2004 r. był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2014 r. do marca 2024 r. przewodniczącym tego gremium.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/725174-abp-gadecki-zegna-sie-z-wiernymi-o-co-prosi-w-liscie