11 lutego w Kościele Katolickim to święto Matki Bożej z Lourdes, a od 1992 r. - Światowy Dzień Chorego, który ustanowił papież Jan Paweł II. Ojciec Święty chciał, abyśmy tego dnia w sposób szczególny dostrzegli osoby cierpiące na duszy i ciele. W wielu świątyniach i szpitalach podczas Mszy Świętej można dziś przyjąć sakrament namaszczenia chorych.
Światowy Dzień Chorego w Kościele Katolickim ustanowił w 1992 r. papież Jan Paweł II. Chciał, aby tego dnia w sposób szczególny dostrzec osoby cierpiące na duszy i ciele. Na ten dzień wyznaczył datę 11 lutego – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, które jest wynikiem uznania przez Kościół zjawień Matki Bożej ubogiej pasterce, św. Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Lourdes, które miały miejsce 1858 r.
Papież: Choroba staje się okazją do odkrycia niewzruszonej skały
W tym roku hasłem 33. Światowego Dnia Chorego są słowa ,,Nadzieja zawieść nie może i umacnia nas w ucisku”. W orędziu na ten dzień papież Franciszek zwraca uwagę, że w cierpieniu człowiek uświadamia sobie, że wszelka nadzieja pochodzi od Boga.
On nas nie opuszcza i często zaskakuje darem wytrwałości, o której nigdy byśmy nie pomyśleli, a której sami nigdy byśmy nie zdobyli. Choroba staje się więc okazją do spotkania, które nas przemienia, do odkrycia niewzruszonej skały, do której możemy się zakotwiczyć, aby stawić czoła burzom życia
— napisał papież.
Franciszek zwrócił uwagę, że cierpienie jest także szkołą wiary, miłości i nadziei - zarówno dla chorych jak i tych, którzy się nimi opiekują.
Jesteśmy ,,aniołami” nadziei, posłańcami Boga, jedni dla drugich, wszyscy razem
— stwierdził.
Kiedy można przyjąć sakrament namaszczenia chorych?
W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w kościołach, szpitalach, hospicjach i domach opiekuńczo-leczniczych celebrowane są Msze Święte, podczas których udzielany jest sakrament namaszczenia chorych.
Według dokumentów Kościoła katolickiego sakrament namaszczenia chorych można przyjąć kilka razy w życiu - w przypadku ciężkiej i niebezpiecznej choroby, jeśli stan zdrowia się pogorszył, w sytuacji ponownego zachorowania oraz w sędziwym wieku. Nie udziela się go osobom, które trwają uparcie w jawnym grzechu ciężkim.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/720998-kosciol-katolicki-obchodzi-dzis-swiatowy-dzien-chorego