Papież Franciszek wezwał wiernych w Nowy Rok do modlitwy o odrodzenie nadziei oraz o pokój dla wszystkich narodów świata. W Watykanie papież przewodniczył Mszy świętej z okazji uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która obchodzona jest jako Światowy Dzień Pokoju.
W homilii wygłoszonej w bazylice Świętego Piotra papież powiedział, że „istnieje pokusa, która urzeka dziś bardzo wielu ludzi, ale która może również uwieść wielu chrześcijan: wyobrazić sobie lub wytworzyć ‘abstrakcyjnego’ Boga związanego z mglistą ideą religijną, z jakąś przelotną dobrą emocją”.
Jezus narodził się natomiast z niewiasty, ma oblicze i imię, i wzywa nas do relacji z nim
— wyjaśnił.
Franciszek dodał, że Jezus poprzez swoje kruche człowieczeństwo ukazuje Boga troszczącego się o tych, którzy są słabi.
Również dzisiaj przychodzi on do wszystkich, którzy potrzebują tej samej troski: do każdej siostry i brata, których spotykamy i którzy potrzebują uwagi, wysłuchania, czułości
— mówił papież.
Trzeba nauczyć się „troszczyć o każde stworzenie zrodzone z niewiasty, przede wszystkim chroniąc cenny dar życia, tak jak czyni to Maryja: o życie w łonie matki, o życie dzieci, życie tego, który cierpi, życie ubogich, o życie osób starszych, tego, kto jest samotny, kto jest umierający”.
A dzisiaj, w Światowy Dzień Pokoju wszyscy jesteśmy wezwani do podjęcia tej zachęty, która wypływa z macierzyńskiego Serca Maryi: do strzeżenia życia, troski o życie zranione - tak wiele zranionego życia - przywracania godności życiu każdego zrodzonego z niewiasty
— powiedział. Franciszek jest przekonany, że to fundamentalna podstawa budowania cywilizacji pokoju.
Z tego powodu wzywam do zdecydowanego zaangażowania w promowanie poszanowania godności ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, tak aby każda osoba mogła miłować swoje życie i patrzeć w przyszłość z nadzieją
— oświadczył papież powtarzając swoje słowa z tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Pokoju.
Zachęcił wiernych: powierzmy Matce Bożej „cały świat, aby odrodziła się nadzieja, aby wreszcie zrodził się pokój dla wszystkich narodów Ziemi”.
Apel o redukcję lub umorzenie długów najuboższych państw
Papież Franciszek w orędziu na obchodzony 1 stycznia w Kościele katolickim Światowy Dzień Pokoju zaapelował o redukcję lub umorzenie długów najuboższych państw, zniesienie kary śmierci i przeznaczenie 1 proc. pieniędzy wydawanych na zbrojenia na walkę z głodem.
- Światowy Dzień Pokoju jest obchodzony pod hasłem „Odpuść nam nasze winy, obdarz nas twoim pokojem”. Tekst orędzia papież wręcza w ciągu roku odwiedzającym go na audiencjach przywódcom z całego świata.
W przesłaniu papież stwierdził, że rozpoczęty Rok Święty to wydarzenie, które pobudza do „poszukiwania wyzwalającej sprawiedliwości Bożej na całej ziemi”.
Czujemy się wezwani, by stać się głosem w bardzo wielu sytuacjach wyzysku ziemi i ucisku bliźniego
— zaznaczył. Przypomniał, że taką niesprawiedliwość św. Jan Paweł II nazywał „strukturami grzechu”.
Franciszek napisał: „Każdy z nas musi czuć się w jakiś sposób odpowiedzialny za dewastację, na jaką narażony jest nasz wspólny dom, poczynając od tych działań, które, nawet choćby tylko pośrednio, podsycają konflikty targające ludzkością”.
Wśród „systemowych wyzwań” wymienił „nieludzkie traktowanie migrantów, degradację środowiska, zamęt karygodnie wywołany przez dezinformację, odrzucenie jakiegokolwiek dialogu i znaczne finansowanie przemysłu zbrojeniowego”. Ostrzegł, że „wszystkie te czynniki stanowią realne zagrożenie dla istnienia całej ludzkości”.
Dlatego na początku tego roku chcemy wsłuchać się w wołanie ludzkości, abyśmy wszyscy, razem i osobiście, poczuli się wezwani do zerwania łańcuchów niesprawiedliwości, aby głosić Bożą sprawiedliwość. Kilka epizodycznych aktów filantropii nie wystarczy
— zauważył papież.
Zaznaczył, że w globalnej wiosce „system międzynarodowy, jeśli nie jest oparty na logice solidarności i współzależności, rodzi niesprawiedliwości, zaostrzone przez korupcję, które zamykają w pułapce kraje ubogie”.
Odnosząc się do kryzysu zadłużenia, uderzającego w wiele państw, Franciszek podkreślił, że „dług zagraniczny stał się narzędziem kontroli, za pomocą którego pewne rządy i prywatne instytucje finansowe krajów najbogatszych, bez skrupułów wykorzystują zasoby ludzkie i naturalne krajów najuboższych w celu zaspokojenia potrzeb swoich rynków”.
Zwrócił uwagę, że ludność niektórych krajów obciążona długiem międzynarodowym musi też dźwigać „ciężar długu ekologicznego państw bardziej rozwiniętych”.
Powtórzył apel wystosowany przez św. Jana Pawła II z okazji Roku Jubileuszowego 2000, aby przemyśleć „sprawę redukcji, jeśli nie całkowitej likwidacji zadłużenia międzynarodowego, które ciąży na losach wielu narodów”.
Uznając dług ekologiczny, zamożniejsze kraje powinny poczuć się wezwane do uczynienia wszystkiego, co w ich mocy, aby umorzyć długi tym krajom, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań
— ocenił.
Zastrzegł zarazem, że po to, aby nie był to odosobniony akt dobroczynności, który grozi ponownym uruchomieniem „błędnego cyklu finansowania i zadłużenia”, potrzebny jest „rozwój nowej architektury finansowej, prowadzącej do stworzenia globalnej Karty finansowej, opartej na solidarności i zgodzie między narodami”.
Papież wezwał następnie do zdecydowanego zaangażowania w promowanie poszanowania godności ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci.
Zaapelował o zniesienie kary śmierci we wszystkich krajach. Według papieża kara ta „oprócz tego, że godzi w nienaruszalność życia, unicestwia wszelką ludzką nadzieję na przebaczenie i odnowę”.
Franciszek wystosował również apel, by „w tym czasie naznaczonym wojnami” przeznaczyć przynajmniej jeden procent nakładów na zbrojenia dla utworzenia światowego funduszu na rzecz walki z głodem i działań edukacyjnych w krajach najuboższych.
Niech rok 2025 będzie tym rokiem, w którym będzie rozwijał się pokój! Taki prawdziwy i trwały pokój, który nie poprzestaje na kruczkach umów lub stołach ludzkich kompromisów
— wezwał.
Papież wskazał do niego drogę.
Dążmy do prawdziwego pokoju, który jest darowany przez Boga sercu rozbrojonemu: sercu, które nie wylicza, co jest moje, a co twoje; sercu, które przezwycięża egoizm, aby być gotowym do wyjścia naprzeciw innym
— mówił.
Papież wezwał do działań na rzecz pokoju
Papież Franciszek, podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Nowy Rok w Watykanie, zaapelował o przerwanie walk na wszystkich frontach oraz o podjęcie działań na rzecz pokoju i pojednania. Mówił również o potrzebie umorzenia długów najuboższych krajów świata.
Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych w południe na Placu Świętego Piotra, papież przypomniał, że z inicjatywy św. Pawła VI Nowy Rok obchodzony jest jako Światowy Dzień Pokoju.
Franciszek ponowił swój apel o umorzenie długów najuboższych państw, wystosowany w związku z rozpoczęciem Roku Świętego.
Niech żadna osoba, żadna rodzina i żaden naród nie będą przytłoczeni długami. Zachęcam rządzących krajami o tradycji chrześcijańskiej, by dali dobry przykład, umarzając lub redukując możliwie jak najwięcej długów najbiedniejszych państw
— wezwał.
Papież podziękował za inicjatywy modlitwy i zaangażowania na rzecz pokoju promowane przez wspólnoty diecezjalne, parafialne, stowarzyszenia, ruchy i grupy kościelne na całym świecie. Pozdrowił uczestników inicjatywy pokojowej, zorganizowanej przez Wspólnotę Sant’Egidio w różnych krajach, wyrażając wdzięczność dla wszystkich, którzy w rejonach konfliktów pracują na rzecz dialogu i negocjacji.
Franciszek zaapelował o modlitwę o zakończenie walk i zdecydowane działania na rzecz pokoju i pojednania.
Myślę o umęczonej Ukrainie, o Strefie Gazy, Izraelu, Birmie, Kiwu Północnym i o wielu narodach na terenach gdzie trwa wojna
— zaznaczył. Podkreślił, że „wojna niszczy i ‘zawsze jest porażką’”. Przypomniał o matkach, które „mają serce pełne bólu, bo ich dzieci zabrała przemoc, buta i nienawiść”.
Jak piękny jest pokój, a jak nieludzka jest wojna, która rozszarpuje serca matek
— powiedział papież, życząc wszystkim wszelkiego dobra w Nowym Roku.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/717376-papiez-w-oredziu-zaapelowal-o-zniesienie-kary-smierci