Zespół Wspierania Radia Maryja, przed zbliżającą się 33. rocznicą powstania katolickiej rozgłośni, wydał specjalny komunikat, w którym zachęca słuchaczy do dziękczynienia za dar posługi kapłanów. „Kontynuujemy nasze modlitewne błaganie zanoszone do nieba za pośrednictwem Patronki naszego radia o wyzwolenie Polski od kłamstwa, nienawiści i manipulacji coraz częściej występujących w przestrzeni medialnej” - czytamy w komunikacie.
KOMUNIKAT przed 33. rocznicą powstania Radia Maryja
Pozostało nam już niewiele dni do wspólnotowego dziękczynienia Panu Bogu i Patronce Radia Maryja za kolejny rok opieki nad naszą rozgłośnią, której posługa jest wyjątkowym wspomaganiem naszej formacji religijnej i patriotycznej. Z informacji przekazywanych z kół i biur Radia Maryja wynika, iż do Torunia tym razem wybiera się nas jeszcze więcej niż w ubiegłych latach. To dobry znak. Naszą obecnością bowiem podczas dziękczynienia – tak w Toruniu, jak i przy odbiornikach Radia Maryja i Telewizji Trwam – świadczymy o aktywności tej wyjątkowej, apostolskiej wspólnoty.
W naszym dziękczynieniu pamiętajmy o darze posługi kapłanów
Zawsze w modlitwach pamiętamy o wdzięczności Panu Bogu za szczególną posługę wszystkich osób współtworzących program Radia Maryja i Telewizji Trwam. Przed kilkoma dniami (9 listopada) wspominaliśmy 292. rocznicę narodzin Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Ta rocznica stwarza nam okazję ku temu, abyśmy uzmysłowili sobie, jakim wielkim darem dla nas wszystkich jest posługa kapłanów z Warszawskiej Prowincji Redemptorystów w Radiu Maryja i w innych dziełach ewangelizacyjnych powstałych w klimacie stworzonym przez tę rozgłośnię. Już od 33 lat władze tego zgromadzenia zakonnego kierują zawsze kilku kapłanów do współpracy z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem w wypełnianiu codziennej posługi ewangelizacyjnej za pomocą radia i telewizji. Trzeba w czasie naszego dziękczynienia pamiętać o ich odpowiedzialnej służbie Panu Bogu, Kościołowi, Polsce i Polakom. Przy realizacji codziennego programu Radia Maryja tych kilku kapłanów nie tylko prowadzi modlitwy i katechezy, audycje i spotkania cykliczne Rodziny Radia Maryja, ale również kompetentnie – jako prowadzący – podejmują aktualne problemy społeczne w takich codziennych audycjach jak „Aktualności” i „Rozmowy niedokończone”. Wybierają tematy wymagające aktualnie obszerniejszego naświetlenia i odnajdują osoby, które do tych audycji należy zaprosić. W formułowaniu zaś pytań z jakże różnych dziedzin wykazują się dociekliwością i wnikliwością, a otrzymywane odpowiedzi oceniają pod kątem ich wiarygodności. A przecież nie są to ich jedyne zadania objęte tą posługą duszpasterską. Trzeba więc w naszym dziękczynieniu pamiętać o tych kapłanach, ale również o ich przełożonych, o władzach Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, które zawsze hojnie obdarowują Rodzinę Radia Maryja swymi współbraćmi.
Potrzeba w Polsce wyzwolenia od kłamstwa i manipulacji
W czasie rocznicowym kontynuujemy także nasze modlitewne błaganie zanoszone do nieba za pośrednictwem Patronki naszego radia o wyzwolenie Polski od kłamstwa, nienawiści i manipulacji coraz częściej występujących w przestrzeni medialnej. Odczuwamy boleśnie to, że w ostatnim roku wzrosła znacząco intensywność upowszechniania kłamstw i manipulacji skierowanych przeciwko o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi i całej Rodzinie Radia Maryja. Czyni to wielu wydawców i nadawców liberalno-lewicowych mediów. Coraz częściej także inicjatorami tych działań są obecnie politycy usytuowani na wysokich stanowiskach w państwie.
Nasz Zespół, działając w imieniu Rodziny Radia Maryja, kłamstwa te demaskował zarówno w treści kolejnych „Komunikatów”, jak i w „Listach otwartych” kierowanych do autorów kłamstw i manipulacji. W odniesieniu zaś do nadawców mediów, którzy takim postępowaniem naruszali wymagania nałożone na nich w obowiązującym prawie, kierowaliśmy skargi do regulatora mediów elektronicznych, którym w Polsce jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. I będziemy to nadal czynić, widząc poparcie bardzo licznego grona osób wysyłających do KRRiT imienne wystąpienia w tych sprawach.
W ostatnim roku kierownictwo Radia Maryja poszerzyło walkę z kłamstwami i manipulacjami rozpowszechnianymi w mediach o wystąpienia pełnomocnika prawnego z żądaniami sprostowania kłamstwa i przeproszenia za jego upowszechnienie. Żądanie sprostowania ma umożliwić dotarcie z jego treścią do takiej samej grupy odbiorców, do której dotarły wcześniej kłamstwo i manipulacja zawarte w publikowanym materiale. Brak właściwej reakcji nadawcy na takie wystąpienie powoduje skierowanie sprawy na drogę sądową.
Etykiety metodą walki z katolikami
Częstą metodą walki z katolikami jest wymyślanie i upowszechnianie przez media liberalno-lewicowe tzw. etykiet. Są to krótkie hasła zawierające insynuacje, których celem jest poniżenie danej osoby lub środowiska, obniżanie autorytetu, podważanie wiarygodności czy przypisanie negatywnych cech. W historii Rodziny Radia Maryja było już kilka takich etykiet. W ostatnich latach etykietą usilnie powtarzaną jest wyimaginowane „imperium ojca Rydzyka”. Jest ona rozpowszechniana pomimo wielokrotnego wykazywania zawartego w niej ordynarnego kłamstwa. Są też w tej sprawie wyroki dwóch sądów z lat 2018 i 2019, w wyniku których rozpowszechniający te kłamstwa musiał usunąć ze swego portalu artykuł z 20 lutego 2017 r. zawierający kłamstwa i opublikować przeproszenie o. dr. Tadeusza Rydzyka.
Na tym samym portalu znajdował się jednak jeszcze drugi artykuł z podobnymi kłamstwami, który opublikowano w dwa dni później. I ten nadal występuje na pierwotnym miejscu. Przy nim zaś nie ma przywołania tekstu przeprosin. Przeproszenie zamieszczono bowiem na stronie www.finanse.wp.pl od dnia 6 września 2018 r. Przy artykule z 22 lutego 2017 r. o tym nie ma słowa. Tak więc kłamstwo nawet wykazane sądownie nie zostało skutecznie wyeliminowane z przestrzeni medialnej i nadal straszy na tym portalu.
Manipulacje mediów w reakcji na żądanie sprostowania.
Ostatnio dotarły do nas informacje o podobno skutecznym sposobie wyegzekwowania sprostowań od mediów rozpowszechniających kłamstwa. Sprawdzenie wprowadzenia owych sprostowań w przestrzeń medialną wykazuje, iż nadawcy i wydawcy starają się stosować różne uniki w tym zakresie. Oto dwa najnowsze przykłady.
Na portalu internetowym Radia Zet (wiadomosci.radiozet.pl) w dniu 6 maja 2024 r. pojawił się materiał z kolejnymi kłamstwami na temat o. dr. Tadeusza Rydzyka zamieszczony pod tytułem: „To jedna z największych tajemnic ojca Rydzyka. Wszystko to zawdzięcza seniorkom”. Na żądanie sprostowania kłamstw podanych w tym materiale wydawca strony poinformował o zamieszczeniu takiego sprostowania i na dowód przedstawiciel prawny o. dr. Tadeusza Rydzyka otrzymał zrzut strony z tekstem sprostowania, w którym przeczytał m.in., że „artykuł zawierał informacje nieprawdziwe”. Kolejne zdanie prostowało jedną z nich w taki sposób: „Nieprawdziwa jest informacja, że o. Tadeusz Rydzyk prowadzi liczne biznesy, bowiem nie prowadzi żadnych biznesów”. I dalej prostowane były następne sensacje artykułu. Obecnie artykuł pozostał na portalu, ale sprostowania już nie ma. Świadczy to dobitnie o wiarygodności tego portalu. Kłamstwo nadal tam figuruje, a sprostowanie znikło.
I drugi przykład dotyczy portalu „Wprost”, na którym 7 maja 2024 r. zamieszczono artykuł „Jak seniorki przepisują majątki na fundację ojca Rydzyka. Grunt w zamian za pogrzeb”. Na żądanie pełnomocnika prawnego pod tekstem zamieszczono „Sprostowanie”, które jednak nie zawiera żadnej informacji o terminie jego wprowadzenia do tekstu i składa się z dwóch części. W każdej z nich zacytowano najpierw główne zdania wprowadzające do opisu kłamstwa zawartego w artykule, a następnie zdania wskazujące na niezgodność z prawdą tego, co podano w artykule. Kolejno można przeczytać w „Sprostowaniu”, że „ojciec Tadeusz Rydzyk nie otrzymał […] nie mógł […] określenie »małe imperium ojca Rydzyka« jest nieprawdziwe i wprowadza opinię publiczną w błąd […] nie jest właścicielem […] nie jest prawdą, nie istniały żadne powiązania osobowe”. Tym tekstem prostujący informacje przyznaje się do tylu kłamstw. W takiej sytuacji, o czym jest ów artykuł pozostający nadal na portalu i jego rozwinięcie „w pełnej wersji” zamieszczone w innym miejscu tego portalu pod zmienionym tytułem: „Ujawniamy majątek ludzi ojca Rydzyka. Politycy PiS, luksusowe rezydencje i mieszkania od seniorek”. Przy tytule artykułu pozostającego nadal na portalu widnieje data jego powstania (7 maja 2024 r.). Nie ma informacji o dacie uaktualnienia, czyli wpisania „Sprostowania”. Czytelnik tego materiału bezpośrednio po jego zamieszczeniu na portalu będzie więc przekonany, że od tamtego czasu nic się nie zmieniło w publikowanej treści i zamieszczone w tym artykule informacje nie są kłamstwem.
Tak oto w pokrętny sposób kłamcy medialni starają się ukryć swoje kłamstwa i nawet po zdemaskowaniu ich nadal manipulują. Demaskujemy więc tu ich metody. Traktujemy to jako – w pewnym stopniu – realizację edukacji medialnej odbiorców niniejszego „Komunikatu”.
Nasze możliwości zwalczania kłamstwa i manipulacji w mediach
Już pielgrzymując do Pani Jasnogórskiej w lipcu br., włączyliśmy się w modlitwę o wyzwolenie naszej Ojczyzny z pęt kłamstwa i manipulacji w przestrzeni medialnej. To wezwanie jest nadal aktualne. Trzeba nam o tym pamiętać podczas modlitwy w Toruniu. Poza modlitwą potrzebne jest też nasze działanie w tej sprawie tu i teraz. Możemy np. wspierać autorów skarg kierowanych do KRRiT o ukaranie kłamców. Upowszechniajmy też w swoim otoczeniu informacje o kłamcach medialnych. Odradzajmy naszym bliźnim korzystanie ze źródeł wątpliwej jakości. Trzeba też pamiętać, że bardzo często w tej grupie źródeł są media społecznościowe.
Zachęcajmy także do korzystania z mediów sprawdzonych, służących prawdzie. Dobre kryterium oceny mediów odnajdujemy w nauczaniu św. Jana Pawła II. W 1983 r. z Jasnej Góry zachęcał do stosowania owego kryterium, mówiąc: „Stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności”. Powinniśmy to kryterium przykładać do owoców pracy nadawców i wydawców. Na tej podstawie możemy też oceniać ich „zdolność” do upowszechniania kłamstwa i stosowania manipulacji. Z całego serca zachęcamy do uwzględnienia tego drogowskazu przy korzystaniu z informacji upowszechnianych przez media. Sprawdzaliśmy. Jest to drogowskaz skuteczny.
W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja
Przewodniczący prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki
Warszawa, dnia 14 listopada 2024 r.
Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja: Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, Prof. dr hab. Krystyna Czuba, Prof. dr hab. inż. Joanna Dulińska, Prof. dr hab. Zbigniew Jacyna—Onyszkiewicz h.c., Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki, Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, Prof. dr hab. Wacław Leszczyński h.c., Prof. dr hab. Wojciech Polak, Prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/713016-apel-zespolu-wspierania-radia-maryja-przed-jubileuszem-radia