Z okazji XXIV Dnia Papieskiego polscy biskupi zaapelowali o ochronę i szacunek dla każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Przypomnieli o niezbywalnej godności każdego człowieka i jego prawie do życia – napisali polscy biskupi w liście pasterskim na obchody 14. Dnia Papieskiego.
W tym roku, Dzień Papieski obchodzony będzie w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie 13 października pod hasłem – „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Jego organizatorem jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.
W liście pasterskim na Dzień Papieski polscy biskupi zaznaczyli, że „cierpienie samo w sobie jest złem i Bóg nie pragnie go dla człowieka”, natomiast może ono „stać się dla człowieka drogą do świętości”. Zwrócili uwagę, że „ból i cierpienie stanowiły szczególny rys życia i posługi Karola Wojtyły”.
Publiczne przeżywanie choroby, a także starości, stały się jednym z najbardziej zapamiętanych symboli pontyfikatu Papieża Polaka
— napisali.
Spotkania papieża z chorymi i cierpiącymi stanowiły „ważną część papieskiej posługi”.
Przyznali, że obok cierpienia fizycznego, istnieje także cierpienie psychiczne odczuwane w sferze emocjonalnej takie jak: samotność, brak akceptacji, lęk, depresja, doświadczenie hejtu oraz cierpienie duchowe – wyrzuty sumienia, brak poczucia sensu życia – określane niekiedy mianem bólu moralnego lub bólu istnienia.
Znaczenie cierpienia
Biskupi zwrócili uwagę, że dla wierzącego człowieka „cierpienie, doświadczenie zła, a równocześnie milczenia i jakby nieobecności Boga, stanowi czas próby i oczyszczenia, które można nazwać ciemną nocą wiary”.
Jednocześnie staje się przestrzenią wypracowania cnoty wytrwałości i nadziei
— wskazali.
Za Janem Pawłem II zaznaczyli, że „szacunek i miłość wobec ludzi w podeszłym wieku jest jedną z najważniejszych cech prawdziwie ludzkiej i dojrzałej cywilizacji”.
Z szacunkiem przyjmujemy postawę dzieci, które towarzyszą swoim rodzicom w podeszłym wieku, troszcząc się nie tylko o ich potrzeby fizyczne i przynosząc ulgę w cierpieniu, ale nade wszystko poświęcając im czas
— napisali.
Podziękowali również lekarzom, pielęgniarkom, pracownikom służby zdrowia, a także kapelanom i wolontariuszom posługującym w szpitalach, hospicjach i domach opieki.
Zaapelowali do rządzących, organizacji społecznych i wszystkich ludzi, wierzących i niewierzących, „o ochronę i szacunek dla każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.
Stajemy się głosem tych, którzy w swoim cierpieniu nie mogą nawet wołać o pomoc. Przypominamy o niezbywalnej godności każdego człowieka i jego prawie do życia
— napisali.
List pasterski zostanie odczytany w kościołach w Polsce 6 października.
XXIV Dzień Papieski
Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu, prowadzone są modlitwy w łączności z papieżem i koncerty mu poświęcone.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat papieża poprzez promowanie jego nauczania i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w zakresie edukacji i na polu kultury.
CZYTAJ TAKŻE: Niezwykła wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II i Ronaldowi Reaganowi. „Papież i prezydent: niesienie nadziei światu”
md/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/707321-xxiv-dzien-papieski-apel-o-ochrone-i-szacunek-dla-zycia