Jest na świecie kraj, w którym ponad 90 proc. ludności stanowią chrześcijanie. Duża część tamtejszych elit politycznych przeżywa przebudzenie religijne i dąży do przekształcenia kraju w chrześcijańskie państwo wyznaniowe. Główną siłą, która się temu sprzeciwia, jest jednak… Kościół katolicki. To państwo to Papua-Nowa Gwinea.
Zielonoświątkowa wiosna
Niedawno Watykan ogłosił, że we wrześniu dojdzie do wizyty apostolskiej Franciszka w Papui-Nowej Gwinei. Ten melanezyjski kraj jest obecnie scenerią zjawiska nazywanego „nową wiosną chrześcijaństwa”, ale nie jest to „wiosna” katolicyzmu, lecz protestantyzmu. Wspomniane państwo, podobnie jak wiele krajów Ameryki Łacińskiej, stało się w ostatnich latach miejscem dynamicznego rozwoju wspólnot zielonoświątkowych i ewangelikalnych. Liderzy owych denominacji nie zamierzają jednak ograniczać swej działalności do kaznodziejstwa i dobroczynności, lecz coraz śmielej wkraczają w przestrzeń publiczną, domagając się zmian politycznych.…
Artykuł dostępny wyłącznie dla cyfrowych prenumeratorów
Teraz za 7,90 zł za pierwszy miesiąc uzyskasz dostęp do tego i pozostałych zamkniętych artykułów.
Kliknij i wybierz e-prenumeratę.
Wchodzę i wybieramJeżeli masz e-prenumeratę, Zaloguj się
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/689993-kosciol-przeciw-chrzescijanskiemu-panstwu-wyznaniowemu