Jak co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się uroczystości Wielkiego Piątku. Misterium Męki Pańskiej i odgrywane sceny na dróżkach kalwaryjskich co roku przyciągają do Kalwarii Zebrzydowskiej tysiące wiernych. To jedno z największych takich wydarzeń w polskim Kościele.
Uroczysta Droga Krzyżowa rozpoczęła się o godz. 6. rano od “Porannego sądu u Kajfasza”. O godz. 8. odbył się “Dekret u Piłata”, po czym słowo pasterskie wygłosił metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.
Wierni w drodze krzyżowej przeszli na Wzgórze Ukrzyżowania, gdzie odprawiona została przez ks. bp. Roberta Chrząszcza Liturgia Wielkiego Piątku. Ciało Chrystusa w Eucharystii przeniesiono do kaplicy Grobu na szczycie góry. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja.
Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy został ufundowany klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale z końcem XVII w. rozszerzone zostały o Wielki Czwartek.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.
Sanktuarium W Kalwarii Zebrzydowskiej podało, że na dróżkach pojawiło się dziś ponad 85 tys. pątników.
Niegasnące zainteresowanie
Na drodze krajowej nr 52 przed Kalwarią Zebrzydowską powstał dziś rano pięciokilometrowy zator drogowy spowodowany dużą liczbą pielgrzymów, którzy przybyli na uroczystości Wielkiego Piątku. Na kalwaryjskich ścieżkach odbywa się Droga Krzyżowa.
Sznur aut ciągnął się na dk 52 od wysokości Izdebnika do Kalwarii Zebrzydowskiej. Auta stanęły także na lokalnych drogach w okolicach trasy Drogi Krzyżowej.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/686852-tradycyjne-misterium-meki-panskiej-w-kalwarii-zebrzydowskiej