Wszyscy doskonale wiemy, że żyjemy w czasach, które można określić jako trudne i pełne bolesnych wyzwań.
Stwierdzenie o „końcu historii”, jakimś wyimaginowanym idealnym świecie, w którym liberalna demokracja zamienia wszystkich w ludzi szczęśliwych i wolnych, okazało się najzwyklejszą bzdurą, szkodliwą utopią. Świat, w którym żyjemy, jest pełen zagrożeń, imperializmu i ideologii uderzających w samą istotę naszego istnienia.
Modlitwa umocnienia
Oczywiście, jak zawsze w historii, Polacy odczuwają te zagrożenia szczególnie mocno. Czy dzieje się tak z powodu naszego szczególnego położenia geopolitycznego (jak tłumaczy to większość) czy też jest to kwestia jakichś głębszych powodów duchowych, nie będziemy teraz wyjaśniać. Faktem jest, że Polska w tym momencie jest atakowana przez różne siły, działające od wewnątrz i z zewnątrz, które chcą ją osłabić i podporządkować.
Właśnie w takich czasach i z takich powodów, Kościół Katolicki w Polsce proponuje swoim wierzącym (i nie tylko nim) modlitwę, która ma ich umocnić i zjednoczyć.
„Zapraszam wszystkich do udziału we wspólnej Nowennie w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, którą będziemy odprawiać od 16 do 24 marca”
— powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, wyjaśniając, że „inicjatywa narodowej nowenny i apel o modlitwę jest skierowany do wszystkich, którym leży na sercu prawdziwe dobro i pomyślna przyszłość naszego narodu”.
„Niech ta modlitwa będzie dla nas znakiem duchowego umocnienia, wiary Polaków w moc Boga, a także niezachwianej nadziei na to, że przyszłość naszego narodu będzie budowana w oparciu o Boże przykazania i prawdę Ewangelii”.
Nie muszę tutaj wyjaśniać jak wielkie znaczenie w czasach komunizmu miała Wielka Nowenna, znakomity duchowy pomysł bł. Stefana Wyszyńskiego. Ta modlitwa w pewnym sensie pomagała zachować siłę i jedność Kościoła w czasach, gdy wszystko było przeciwko niemu. Nie porównuję tych czasów do komunizmu, żyjemy (wciąż) w wolnej Polsce, ale faktem jest, że Kościół i jego wyznawcy stoją przed podobnymi wyzwaniami i niebezpieczeństwami jak kiedyś.
Jednym z nich jest z pewnością kampania przeciwko życiu nienarodzonych. Jak niedawno napisał Jacek Karnowski w swoim znakomitym komentarzu na tym portalu, w tej chwili trwają ataki na najsłabszych w tym społeczeństwie i jest to walka, o której nie możemy zapomnieć.
Polska chrześcijańska
Jeśli z niej zrezygnujemy, jeśli zrezygnujemy z ochrony najsłabszych spośród nas, porzucimy najważniejsze zasady, bez których nie będziemy w stanie zjednoczyć się i obronić siebie i naszych domów przed możliwym atakiem imperializmu ze Wschodu. Wybór świętych, którzy będą wstawiali się w tej nowennie, jest oczywisty. Św. Andrzej Bobola i bł. Jerzy Popiełuszko byli męczennikami za Boga i ojczyznę. Za Polskę, która będzie kierować się zasadami chrześcijańskiej miłości i wolności. Właśnie tymi zasadami, które pomogą nam przeciwstawić się tym wszystkim niebezpieczeństwom, które nam teraz zagrażają, od wewnątrz i od zewnątrz.
Przypomnijmy, uczestnicy nowenny będą modlić się przez dziewięć dni. Początek zaplanowany jest na 16 marca, a modlitwa zakończy się 24 marca - przed przypadającym dzień później Dniem Świętości Życia. Sugerowaną godziną, o której należy odmawiać nowennę, jest 21:20, po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego, a także po każdej Mszy św. Jeśli jednak nie jest to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia, np., tak jak w niektórych parafiach po wieczornej Mszy św.
„Każdego dnia modlitwa z udziałem biskupów będzie transmitowana z innego miejsca w Polsce”
— zaznaczył rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.
Jej początek zaplanowano na 16 marca na Jasnej Górze, a przewodniczyć jej będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo. 17 marca w bazylice archikatedralnej w Poznaniu poprowadzi ją metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a 18 marca w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Następnego dnia, 19 marca, w sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w Toruniu modlitwie będzie przewodniczył ordynariusz toruński bp Wiesław Śmigiel. Z kolei 20 marca transmisja popłynie z Łodzi, gdzie w akcję włączy się metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. 21 marca w bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie modlitwie przewodzić będzie abp Wojciech Polak, a dzień później przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie modlić się będzie biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. W przedostatnim dniu nowenny, 23 marca, w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich modlić się będzie biskup pomocniczy katowicki Marek Szkudło. Dziewięciodniowy “szturm” zakończy modlitwa 24 marca, którą poprowadzi z Opola bp Andrzej Czaja.
Włączmy się w tę duchową inicjatywę, być może jedną z najważniejszych, która miała miejsce w Polsce od dłuższego czasu.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/684791-tak-waznej-duchowej-inicjatywy-nie-mielismy-juz-dawno