Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej pozdrowił polską delegację przybyłą do Watykanu w związku z nadchodzącą 80. rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów. W Ogrodach Watykańskich odbyła się w środę ceremonia posadzenia jabłonki, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę.
24 marca 1944 roku w Markowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostali rozstrzelani przez Niemców za to, że w swoim domu ukrywali ośmioro Żydów. 10 września zeszłego roku odbyła się ich beatyfikacja jako męczenników. Z tej okazji po dzisiejszej audiencji papieskiej w Ogrodach Watykańskich odbyła się ceremonia posadzenia drzewka jabłoni, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę, który zajmował się sadownictwem.
„Wszystkim z serca błogosławię”
Tekst pozdrowień przeczytał w imieniu przeziębionego papieża jego współpracownik ksiądz Pierluigi Giroli.
Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich, w szczególności delegację z Podkarpacia, przybyłą w związku z 80. rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów.
— podkreślił Franciszek.
Z tej okazji odbędzie się w Ogrodach Watykańskich uroczystość posadzenia jabłoni, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę. Wszystkim z serca błogosławię
— dodał.
Jabłonka bł. Józefa Ulmy w Ogrodach Watykańskich
Jabłonka w Ogrodach Watykańskich przypomina o tym, że urodzony w 1900 roku Józef Ulma był sadownikiem. Ukończył szkołę rolniczą i z żoną założył nowoczesne gospodarstwo rolne. Hodował pszczoły i jedwabniki, a sukcesy odniósł prowadząc szkółkę drzewek owocowych. Rozpowszechnił wśród sąsiadów praktykę szczepienia jabłoni.
W uroczystości uczestniczyli ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Odmiana jabłoni nazywa się Glogierówka, na cześć historyka i archeologa Zygmunta Glogera.
Ulmowie „to wzór dla nas wszystkich, także w czasach, w których żyjemy”
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin powiedział podczas ceremonii, że rodzina Ulmów dała „przykład miłości ewangelicznej, przeżywanej do końca, aż do daru z życia”.
To wzór dla nas wszystkich, także w czasach, w których żyjemy
— stwierdził sekretarz stanu.
Przypomniał, że papież Franciszek uznał śmierć Ulmów za męczeństwo.
Ulmowie wyróżniali się ewangeliczną prostotą
— podkreślił kardynał Parolin.
Zaznaczył zarazem, że Józef Ulma był prawdziwą osobowością, innowatorem.
Dodał: „Oddajemy hołd tym wszystkim, którzy udzielali pomocy prześladowanym podczas wojny”.
Ulmowie - „opowieść o miłości przezwyciężającej strach”
Minister Ignaczak-Bandych odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przywołał wypowiedź świętego Jana Pawła II: „Zło nie będzie miało ostatniego słowa”.
Duda przypomniał, że w czasie wojny „Polacy otwierali serca i domy” przed Żydami.
Historia tego męczeństwa przejmuje grozą, ale jest to przede wszystkim opowieść o miłości przezwyciężającej strach
— napisał prezydent RP.
Po środowej audiencji generalnej przedstawiciele polskiej delegacji wręczyli papieżowi obraz z wizerunkiem błogosławionej rodziny Ulmów, namalowany przez Marię Monikowską-Tabisz.
CZYTAJ TAKŻE”
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/684141-rocznica-smierci-ulmow-papiez-pozdrowil-polska-delegacje