W zeszłym roku odnotowano smutny światowy rekord liczby uprowadzonych, przetrzymywanych i zabitych księży, zakonników i zakonnic – ogłosiła katolicka organizacja charytatywna Pomoc Kościołowi w Potrzebie, o czym donoszą zachodnie media katolickie.
W zeszłym roku na całym świecie aresztowano, uprowadzono lub zgłoszono zaginięcie łącznie 132 księży i zakonników, przy czym Białoruś, Chiny, Nikaragua i Nigeria to kraje, w których duchowieństwo było najbardziej zagrożone
— czytamy w raporcie organizacji PKWP.
PKWP podkreśla, że są to przypadki pewne. Rzeczywista liczba musi być jednak jeszcze wyższa, ze względu na trudność w uzyskaniu wiarygodnych danych z krajów, w których panują represyjne reżimy lub wojena.
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni wzrostem zagrożenia życia księży w krajach takich jak Nigeria i Nikaragua. Są oni często narażeni na ryzyko tylko dlatego, że pełnią swoją posługę duszpasterską. Reżimy autorytarne zatrzymują ich oraz osoby zakonne, aby ukarać Kościół za wypowiadanie się przeciwko niesprawiedliwościom i łamaniu praw człowieka lub po prostu za próbę swobodnego działania
— powiedziała Regina Lynch, jedna z międzynarodowych dyrektorów PKWP.
W Nikaragui lewicowy reżim Daniela Ortegi zaostrzył prześladowanie Kościoła katolickiego, krytycznego wobec rządu. W ciągu roku w aresztowano tam ogółem 46 duchownych, w tym dwóch biskupów i czterech seminarzystów, a wielu księży i zakonników wydalono z kraju lub odmówiono im ponownego wjazdu po wizytach zagranicznych. W ciągu ostatnich dwóch tygodni grudnia władze Nikaragui aresztowały co najmniej 19 duchownych, w tym biskupa Siuna Isidoro de Ortega. Dwóch księży zostało później zwolnionych, a pozostałych 17 – w tym także aresztowany w 2022 roku i skazany na 26 lat więzienia biskup Rolando Alvarez – zostali 14 stycznia wydaleni z kraju.
Według źródeł PKWP, w 2023 r. w Chinach aresztowano 20 członków duchowieństwa, choć trudno uzyskać dokładne dane. Natomiast w 2023 r. władze na Białorusi zatrzymały co najmniej 10 księży, a pod koniec roku trzech z nich nadal przebywało w więzieniach. Wśród nich jest także polski ksiądz Henryk Akałatowicz z parafii w Wołożynie w pobliżu Mińska na Białorusi, który został zatrzymany po oskarżeniu o zdradę stanu. Kolejny to ks. Wiaczasłau Palinak z Brześcia, były osobisty sekretarz byłego nuncjusza apostolskiego na Białorusi.
Podobna sytuacja jest na Ukrainie, gdzie dwóch księży aresztowanych przez siły rosyjskie ponad rok temu do dzisiaj przebywają w więzieniu.
W Indiach, gdzie zakazana jest konwersja wyznaniowa, aby utrudniać pracę organizacji katolickich, w 2023 r. zatrzymano siostrę zakonną oraz co najmniej pięciu innych księży i osoby zakonne. Mimo że wszyscy zostali zwolnieni, niektórym nadal postawiono zarzuty, które mogą skutkować karą pozbawienia wolności.
Jeśli chodzi o porwania, najgorsza sytuacja jest w Nigerii – 28 przypadków, w tym trzy siostry zakonne. Inne kraje, w których doszło do porwań, to Haiti, Mali, Burkina Faso i Etiopia.
Większość uprowadzonych została zwolniona, ale w Nigerii i w Burkina Faso nadal brakuje trzech księży.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/678927-rekordowa-liczba-ksiezy-porwanych-i-zabitych-w-2023-r