W niedzielę rozpoczął się 2024 rok według kalendarza juliańskiego, używanego w kraju przy ustalaniu dat większości świąt religijnych wiernych obrządków wschodnich, przede wszystkim w Kościele prawosławnym.
Podobnie jak Boże Narodzenie, również Nowy Rok w kalendarzu juliańskim (czyli według tzw. starego stylu) przypada trzynaście dni później niż w powszechnym kalendarzu gregoriańskim.
W części kraju nadejście nowego roku juliańskiego było okazją do świętowania. W Białymstoku i w południowo-wschodniej części woj. podlaskiego można było w nocy z soboty na niedzielę bawić się m.in. na balach organizowanych przez restauracje czy sale bankietowe, grały tam zespoły znane w środowisku mniejszości narodowych, mieszkających w tym regionie. Specjalny program z życzeniami noworocznymi nadawało publiczne Radio Białystok.
Dla osób obchodzących Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego 31 grudnia był jeszcze dniem postu (wigilia Bożego Narodzenia Kościołów wschodnich wypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim). Dlatego ze względów religijnych wielu prawosławnych świętowało wówczas koniec roku skromnie lub wcale.
13 i 14 stycznia – podobnie jak 31 grudnia i 1 stycznia – w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP), nie obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych.
Taką możliwość wykorzystali w sobotni wieczór kibice piłkarscy Jagiellonii Białystok, organizując kolejny raz akcję odpalenia setek rac w centrum miasta, by upamiętnić kolejną rocznicę powstania klubu. To akcja zapoczątkowana w 2020 r., gdy przypadało stulecie założenia Jagiellonii. Tym razem zorganizowana została przy ul. Jurowieckiej, gdzie znajduje się siedziba klubu, a w przeszłości był też klubowy stadion.
14 stycznia (czyli 1 stycznia w kalendarzu juliańskim) jest w Cerkwi dniem świątecznym – przypada wówczas święto Obrzezania Pańskiego, upamiętniające też nadanie Jezusowi imienia. Wspomina się tego dnia również św. Bazylego Wielkiego, autora wielu dzieł teologicznych – nazywanego jednym z ojców Kościoła.
Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób. Przyjmuje się, że największe skupiska prawosławnych są w regionie północno-wschodnim.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/678226-rozpoczal-sie-2024-rok-wedlug-kalendarza-julianskiego