Krwawe wojny, przemoc, wyzysk, chęć władzy i panowania, pęd za pieniądzem bez żadnej miary potwierdza brak wiary i to, że ludzie coraz bardziej oddalają się od Boga - pisze w orędziu z okazji Bożego Narodzenia prawosławny abp Jakub.
Większość prawosławnych w Polsce, zwłaszcza we wschodniej części kraju, obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach. Wigilia tych świąt wypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
W orędziu, opublikowanym przez stronę internetową prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, jej ordynariusz abp Jakub podkreśla, że wraz z przyjściem Chrystusa życie człowieka nabrało innego wymiaru.
Nie kończy się ono na ziemi, lecz oczekuje nas zmartwychwstanie i życie wieczne (…). Wszystkie nasze dążenia i czyny są ważne i mają znaczenie z perspektywy wieczności. By ją otrzymać, wymagane jest od nas właściwe życie
— pisze hierarcha.
Pyta w orędziu, czy jednak wszyscy tak postrzegają cel i sens życia; i odpowiada, że gdyby tak było, świat wyglądałby całkiem inaczej.
Widząc wszystko, co się w nim dzieje, na myśl przychodzi smutna konkluzja, że chyba tylko nieliczni wierzą w zmartwychwstanie i życie wieku przyszłego. Krwawe wojny, przemoc, wyzysk, chęć władzy i panowania, pęd za pieniądzem bez żadnej miary potwierdza brak wiary i to, że coraz bardziej oddalamy się od Boga
— uważa abp Jakub.
Brak wiary jest w nas
W jego ocenie, brak wiary „nie przychodzi z zewnątrz, lecz rodzi się w nas samych, w naszym sercu”. Zwracając się do rodziców pyta, czy należycie dbają o to, by dzieci nauczyć modlitwy, czy pracują nad wskazaniem im „właściwego” celu życia zamiast skupiać się na zapewnieniu im dobrobytu.
Musimy wiedzieć, iż mając dobrobyt i przepych tu na ziemi, Bóg staje się nam niepotrzebny. Pęd za mamoną ruguje wszystkie boskie zasady z naszego życia i coraz bardziej rozpala żądzę posiadania. Taki jest właśnie mechanizm odchodzenia od Boga i proces rozwoju naszej obojętności
— podkreśla abp Jakub.
Zaapelował też do wiernych, by świąteczne dni poświęcili na refleksję nad sensem życia oraz zadbali o ich właściwą stronę duchową i modlitewną.
Prawosławie jest drugim, pod względem liczby wiernych, wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 roku przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób. Największe skupiska prawosławnych są w Podlaskiem.
plu/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/676745-abp-jakub-w-oredziu-nasze-czyny-maja-wiecznosc