W obchodzony w niedzielę VII Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek zaprosił do Watykanu na obiad 1200 bezdomnych i ubogich. Wydarzenie to zorganizowano w Auli Pawła VI. Rano papież odprawił mszę w bazylice Świętego Piotra, w której uczestniczyli podopieczni organizacji pomocowych. „Nędza jest skandalem” - powiedział. „Pomyślmy - apelował - o ubogich, którzy stali się niewidzialni, których krzyk bólu jest tłumiony przez ogólną obojętność”
Na obiad, oferowany przez jeden z rzymskich hoteli, przybyli także wolontariusze. Do stołu z papieżem zaproszono jednak przede wszystkim bezdomnych.
Obiad i więcej godzin opieki medycznej dla potrzebujących
W menu obiadu z papieżem znalazły się cannelloni z serem ricotta i szpinakiem w sosie parmezanowym, pulpety w sosie pomidorowym z puree z kalafiora oraz tiramisu.
Papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski przypomniał, że bezdomność stanowi poważny problem w Rzymie, gdzie na ulicach żyje około ośmiu tysięcy osób.
Prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia w rozmowie z Vatican News podkreślił, że w czasie swego pontyfikatu Franciszek uczy nieodwracania oczu od ubogich i zachęca do kreatywności w niesieniu pomocy. Jak zaznaczył, w rejonie placu Świętego Piotra powstały: przychodnia, łaźnia, punkt fryzjerski dla ubogich, noclegownia. Dodał, że przed Dniem Ubogich wydłużono godziny opieki medycznej dla potrzebujących.
Kardynał Krajewski poinformował, że przychodnia dla ubogich codziennie przyjmuje około 70 bezdomnych.
„Nędza jest skandalem”
Tegoroczny Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest w Kościele katolickim pod hasłem „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”.
W homilii w bazylice Świętego Piotra papież mówił, że Jezus „otrzymał wszystko z rąk Ojca, ale nie zatrzymał tego bogactwa dla siebie, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi”; „przyoblekł się w nasze kruche człowieczeństwo, ukoił nasze rany jako dobry Samarytanin, stał się ubogim”.
Franciszek zachęcił do refleksji.
Jaką drogę przemierzamy: czy drogę Jezusa, który uczynił siebie darem, czy też drogę egoizmu?”, „co czynię z tak wielkim darem w mojej życiowej podróży?
— pytał papież.
Możemy pomnażać to, co otrzymaliśmy, czyniąc z naszego życia ofiarę miłości dla innych, albo możemy żyć zablokowani fałszywym obrazem Boga, i ze strachu ukrywać otrzymany skarb pod ziemią, myśląc tylko o sobie, nie dbając o nic, poza własnymi wygodami i interesami, nie angażując się
— zauważył.
Nędza jest skandalem
— dodał.
„Jeśli nie pomnażamy miłości wokół nas, życie gaśnie w ciemnościach”
Otrzymaliśmy od Pana dar jego miłości i jesteśmy wezwani, by stać się darem dla innych
— wskazał.
Franciszek wyjaśniał: „Jeśli nie pomnażamy miłości wokół nas, życie gaśnie w ciemnościach; jeśli nie wprowadzamy w obieg otrzymanych talentów, egzystencja kończy się pod ziemią, to znaczy tak, jakbyśmy już byli martwi”.
„Pomyślmy - dodał - o wielu biedach materialnych, kulturowych i duchowych naszego świata, o zranionych istnieniach, obecnych w naszych miastach, o ubogich, którzy stali się niewidzialni, których krzyk bólu jest tłumiony przez ogólną obojętność zabieganego i roztargnionego społeczeństwa”.
Pomyślmy o tych, którzy są uciskani, utrudzeni, marginalizowani, o ofiarach wojen i tych, którzy opuszczają swoją ziemię z narażeniem życia; o tych, którzy nie mają chleba, pracy i nadziei
— wezwał Franciszek.
Papieska prośba do wiernych
Kard. Krajewski przypomniał także zachętę papieża, by każda parafia, wspólnota zakonna, ale także wierni zaprosili do siebie bezdomnych.Papie z prosił o to, by rozpowszechniali miłość miłosierną, dzieląc się chlebem.
My, Polacy znamy tę tradycję, bo przecież w Wigilię zawsze zostawiamy puste miejsce dla kogoś, kto mógłby przyjść. W ten dzień Ojciec Święty, nie znając tej polskiej tradycji, zaprasza właśnie w podobny sposób, by każdy z nas po Eucharystii zaprosił tego dnia do swego domu, do wspólnego stołu, choćby jedną osobę potrzebującą
— dodał papieski jałmużnik.
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/671347-papiez-zaprosil-na-obiad-1200-rzymskich-bezdomnych-i-ubogich