Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w bazylice Świętego Piotra w 45. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył szef Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.
Na mszy byli przedstawiciele polskiej dyplomacji - w tym ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski oraz ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, duchowieństwo, przedstawiciele włoskiej Polonii i polscy pielgrzymi.
Abp Gądecki powiedział na początku mszy: „Dziękujemy za tego wielkiego pasterza Ludu Bożego”.
Homilia kard. Rysia
Metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś w kazaniu zachęcał do refleksji.
Jesteśmy w samym sercu nauczania (znaków i słów) św. Jana Pawła II. Papieża miłosierdzia i pojednania! Papieża miłości do nieprzyjaciół. Papieża wybaczającego swemu niedoszłemu mordercy i odwiedzającego go w więzieniu. Papieża błagającego o przebaczenie za wszystkie grzechy popełnione przez chrześcijan w ciągu dwóch tysiącleci ich historii. Papieża wzywającego w czasie wojny o Falklandy biskupów Argentyny i Wielkiej Brytanii na wspólną Eucharystię; papieża nawiedzającego Polskę w stanie wojennym; papieża nawiedzającego rzymską synagogę. Jesteśmy w samym sercu jego nauczania - w encyklice „Dives in misericordia” i w adhortacji „Reconciliatio et poenitentia”. To wielkie nauczanie. I konkretne! Pokazujące nie tylko konieczność pojednania, ale również najważniejsze jego reguły
— zauważył metropolita łódzki.
Nasze pokolenie jakie jest? Czy szukamy mądrości? Czy mamy gotowość uczenia się, czy mamy tylko odpowiedzi z arogancja właściwą posiadaczom prawdy?
— mówił hierarcha.
Czy mierzymy się z koniecznością nawrócenia czy kamieniujemy jego proroków?
— pytał.
Dodał: czy Jezus stawiając takie pytania „chce nam popsuć święto?”
Jezus chce z nami świętować
— podkreślił.
Mówił o znaczeniu „radykalnego, ewangelicznego przesłania miłosierdzia”.
Metropolita łódzki nazwał św. Jana Pawła II „papieżem miłosierdzia i pojednania”. Przypomniał, że był „papieżem miłości do nieprzyjaciół”; że przebaczył swemu niedoszłemu zabójcy i odwiedził go w więzieniu; że odwiedził Polskę w stanie wojennym; że był w synagodze; że przepraszał za grzechy Kościoła.
To wielkie, konkretne nauczanie
— oświadczył kardynał Ryś.
Narodowe pojednanie
I znów zachęcił do refleksji: „czy otworzy ono w nas gotowość do pojednania, czy też będziemy tkwić w podziałach, hejcie, nienawiści?”; „my Polacy dzień po wyborach poprzedzonych straszną kampanią wyborczą”.
My wszyscy jesteśmy adresatami przesłania pojednania
— stwierdził.
Apelował, by „ujrzeć siostrę i brata tam, gdzie jeszcze przed chwila widziało się wroga”; „z wiarą, że jest to możliwe”.
Podczas mszy śpiewał zespół Mazowsze, który wieczorem w bazylice Matki Bożej Większej wystąpi na koncercie dziękczynnym za pontyfikat św. Jana Pawła II. Będzie na nim para prezydencka.
Po mszy prezydent Duda z małżonką złożyli kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/KAI/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/667013-msza-sw-przy-grobie-sw-jp-ii-z-udzialem-pary-prezydenckiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.