Słuchanie, post od publicznych wystąpień, dużo miejsca dla Ducha Świętego, modlitwa, refleksja, bez miejsca na gadulstwo, światowość i ideologie – to główne punkty przemówienia papieża do Ojców i Matek Synodalnych na kongregacji generalnej otwierającej Synod Biskupów o synodalności. Z kolei wiceprzewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej abp Erio Castellucci podkreśla, że synod stanowi „okazję do przywrócenia równowagi wewnętrznej, rozwiązania sporów między nami, a następnie wyjścia na zewnątrz, aby głosić Ewangelię”.
Franciszek: Synod nie jest parlamentem ani spotkaniem przyjaciół
Papież przypomniał uczestnikom zebranym w Auli Pawła VI, że zgromadzenie „nie jest parlamentem ani spotkaniem przyjaciół”. Dodał, że jeśli istnieją inne sposoby realizacji interesów ludzkich, osobistych, ideologicznych, nie będzie to Synod. Papież powtarza, że protagonistą Synodu jest Duch Święty.
Nie zasmucajmy Go pustymi słowami i paplaniną, powszechną chorobą w Kościele
— zaapelował papież.
„Jeśli nie zgadzasz się z biskupem, powiedz mu to w twarz”
Mówiąc o obradach synodalnych Ojciec Święty powiedział: „Jeśli nie zgadzasz się z tym, co mówi biskup, siostra zakonna lub świecki, powiedz mu to w twarz. Po to właśnie jest Synod”.
Bardziej niż na wypowiadanych słowach papieżowi zależy na tym, aby podczas Synodu poświęcić czas na słuchanie. Franciszek zachęca do ascezy w słowach. Wspomina jednocześnie kontrowersje i presję mediów na poprzednich Synodach. Powiedział, że kiedy był Synod o rodzinie pojawiła się dyskusja na temat komunii dla osób rozwiedzionych. Gdy był Synod dla Amazonii poruszano kwestię mężczyzn żonatych, którzy w krajach misyjnych mogliby zostać kapłanami (viri probati). Przed tym Synodem zaś są dyskusje o kapłaństwie kobiet.
Papieskie słowo do mediów
W tym kontekście Papież zwrócił się bezpośrednio do osób pracujących w mediach, prosząc ich, aby „dobrze, sprawiedliwie wykonywali swoją funkcję, aby Kościół i ludzie dobrej woli zrozumieli, że nawet w Kościele priorytetem jest słuchanie”.
Już otwierając obrady Synodu Franciszek zachęcił też wszystkich dziennikarzy, którzy wykonują „bardzo piękną, bardzo dobrą” pracę, aby pomogli im przekazać przesłanie, że przed mówieniem „priorytetem jest słuchanie”.
Na pierwszym miejscu potrzeba Boga
Musimy postawić na pierwszym miejscu potrzebę Boga, którą widać wszędzie i dostosować do tego również nasze struktury
— zaapelował abp Erio Castellucci.
Oczekujemy, że Synod o Kościele synodalnym może przyczynić się do podważenia pewnej dynamiki wewnętrznej. Wprowadzanie reform we wspólnotach chrześcijańskich wymaga długiej praktyki, aby budowały, a nie dzieliły. Oczekujemy także dalszych wskazówek na temat posługi przewodnictwa wspólnot i możliwości realnej współodpowiedzialności świeckich. Jest to temat tak ważny, że nie może być poruszany wyłącznie przez Kościoły lokalne, ale musi mieć powszechny zasięg
— stwierdził arcybiskup Modeny.
Jednocześnie przypomniał, że w adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” papież Franciszek podkreślił, iż pierwszą troską Kościoła powinna być ewangelizacja, a nie jego wewnętrzna struktura.
Zbyt często zamykamy się w biurokracji i mechanizmach, które uważamy za ważne, a które w rzeczywistości uniemożliwiają nam wsłuchanie się w potrzebę Boga, która istnieje na zewnątrz
— zaznaczył hierarcha.
„Każdy będzie mógł swobodnie się wypowiadać”
Odnosząc się do metodologii Synodu: rozmów z małych grupach i „konwersacji w Duchu Świętym”, zauważył, że „każdy będzie mógł swobodnie się wypowiadać”.
Jeśli rozmowa w Duchu stanie się metodą kościelną, to będzie już rezultatem Synodu
— wskazał wiceprzewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej.
Pytany, czy niepokoją go różnice zdań, które mogą się pojawić podczas obrad, abp Castellucci powiedział, że „dzięki Bogu, iż będą różne opinie”, bo „nie jesteśmy wojskiem podległym dyktaturze”.
Alternatywne punkty widzenia i propozycje są mile widziane, jeśli jednak naprawdę pozwolimy się prowadzić Duchowi, będziemy się konfrontować w celu znalezienia syntezy, a nie utwierdzenia we własnym stanowisku. Będą głosowania, ale przede wszystkim będziemy starali się wypracować konsensus, nawet jeśli zajmie to więcej czasu. Głosowanie jest bardzo proste. Każdy wyraża swoją opinię i zostaje znaleziona większość. Wypracowanie konsensusu jest bardziej złożone, wymaga czasu, wymaga ponownego rozważenia zagadnień i dopracowania stanowisk. Duch Święty będzie miał mnóstwo pracy
— powiedział arcybiskup Modeny.
XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” trwa od 4 do 29 października w Watykanie.
CZYTAJ TAKŻE:
KAI/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/665422-papiez-synod-czas-ducha-sluchania-modlitwy-i-refleksji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.